Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Jak bojovat proti odlivu žáků ze školy?
PříspěvekNapsal: čtv 20. srp 2009 20:53:18 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 19. kvě 2009 20:11:56
Příspěvky: 328
Záměrně jsem toto téma otevřela v tematickém okruhu Profese učitele. Zajímal by mne Váš názor na to, zda je vhodné, nebo naopak ponižující, aby učitel "přemlouval" žáky či spíše rodiče, aby ze školy neodcházelo. Mám teď namysli případy, kdy rodiče dají dítě na jinou školu bez adekvátního vysvětlení. Nebo nejsou spokojeni s učitelkou a neřeknou to. Vymyslí si jiný důvod. Chci říct, že se třeba unáhlí, něco je naštve a takto se škole mstí apod. Přitom si neuvědomují, jaký to má dopad na dítě. Co byste v tomto případě dělali? Navíc jste malá škola, kde počet žáků rozhoduje o její existenci. Jak je to u Vás?

_________________
Petra Stan


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Jak bojovat proti odlivu žáků ze školy?
PříspěvekNapsal: pon 24. srp 2009 21:17:25 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 19. kvě 2009 20:11:56
Příspěvky: 328
Koukám, že tento problém asi nemáte. To vám tedy závidím. Možná se najde nějaká dobrá rada, když uvedu konkrétní příklad. Ambiciózní maminka se rozhodla pro přechod dcery z naší školy do školy v sousední vesnici. Důvodem je, že v sousední vesnici mají ve třetí třídě čtenářský deník a u nás ne. Naprostá banalita, která se podle mne dá vyřešit rozhovorem s třídní učitelkou. Maminka však trvá na svém, naše škola se jí zdá pod úroveň její dcery. Po dlouhém setkávání s maminkou ze strany p.řed. a vysvětlování důvodů, proč to nedělat, se maminka rozhodla, že dceru sice dá do sousední vesnice, ale pokud se jí tam nebude líbit, tak ji v druhém pololetí vrátí zpět. Opravdu by mne zajímalo, co si o tom myslíte.

_________________
Petra Stan


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Jak bojovat proti odlivu žáků ze školy?
PříspěvekNapsal: pon 24. srp 2009 21:54:15 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: úte 19. kvě 2009 16:16:00
Příspěvky: 721
Tak já bych asi měla začít, že naše škola má teď opačný problém, začínáme mít problém s tím, jak se do školy vejít. Všude okolo se hodně staví, školky jsou přeplněné a tak snad ještě nějaký čas nebude o žáky nouze.
Pokud jde o "stěhování" - tak mi to připadá - žáků z jedné školy na druhou, nelíbí se mi. Možná ho chápu v případě nějaké problémového žáka, který má možná možnost začít jinde jinak, lépe (aspoň teoreticky). Což evidentně není tenhle případ.
Jenže tohle rozhodnutí je věc rodičů. My můžeme jen vysvětlovat.

_________________
Petra


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Jak bojovat proti odlivu žáků ze školy?
PříspěvekNapsal: čtv 03. zář 2009 5:05:32 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 19. kvě 2009 20:11:56
Příspěvky: 328
Ahoj Petro, tak ty počty dětí vaší škole závidím. Přiznám se, už asi dva týdny s paní ředitelkou nemyslíme na nic jiného, než jak to udělat, aby byla v naší malotřídce konečně otevřena čtvrtá třída. Děti by mělo jít do první třídy devět, ale jsou tam tři, jejichž sourozence dali rodiče na jinou školu vlastně bez pořádného důvodu a my se teď obáváme, že do školy nepůjdou ani ti jejich sourozenci a třeba i děti, které prostě ještě nebudou zralé. Chceme po celý rok realizovat "přípravku na školu", ale může se nakonec stát, že to bude úpně zbytečná ztráta peněz, elánu, času atd. Je to hrozně složité. Obec-zřizovatel, chce otevřít třídu za každou cenu. V případě, že půjdou všechny děti, což určitě nepůjdou, by ho to stálo asi 950 000 :o To je prostě šílené, ale on je ochoten to dát. Teď je prostě na nás nenásilně rodiče přesvědčit, že právě ta naše škola je pro jejich dítě nejlepší. Všichni rodiče vědí, jaká je v naší obci situace a že škola bojuje o každé dítě. Nevím si rady s tím, jak v komunikaci s nimi a v tom přípravném ročníku postupovat, abych se já neztrapňovala a nemusela nikoho vyloženě přemlouvat a aby si rodiče nemysleli, že to vše děláme z vypočítavosti a jen proto, ať otevřeme třídu, ale ne pro jejich děti. Jsem opravdu zvědavá, jak to dopadne. Takže Petro, závadím ti každé dítě, které chce do vaší školy přijít. Měj se.

_________________
Petra Stan


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Jak bojovat proti odlivu žáků ze školy?
PříspěvekNapsal: úte 08. zář 2009 15:34:58 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 25. kvě 2009 8:44:33
Příspěvky: 237
Dobrý den,
také máme opačný problém. No, to není problém, to je jen velmi příznivá zkušenost, jen vidím poblém v tom, že se do budovy nevlezeme.Zájem o školu každoročně vzrůstá. Od tohoto školního roku máme navýšenou kapacitu o jednutřídu a od příštího roku otevíráme odloučené pracoviště v jiném městě z důvodu velkého zájmu o vzdělávání právě v naší škole. Takže bohužel neporadím, nemám zkušenosti, spíš bojujeme s nedostačujícími prostory školy
Příjemný den
Irena


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Jak bojovat proti odlivu žáků ze školy?
PříspěvekNapsal: úte 08. zář 2009 19:32:57 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 19. kvě 2009 20:11:56
Příspěvky: 328
Dobrý den, tak alespoň poraďte, jak to děláte, že se právě do té vaší školy děti hrnou :D

_________________
Petra Stan


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Jak bojovat proti odlivu žáků ze školy?
PříspěvekNapsal: úte 22. zář 2009 19:24:20 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 18. kvě 2009 17:48:01
Příspěvky: 77
Těžké odpovědět. Pokud jsem správně pochopil, jedná se o problém málotřídních škol.
Většinou jsou velmi dobře materiálně vybaveny, personálně na výši, rodinná atmosféra...
Na druhou stranu blízko velkých škol, ve kterých někteří rodičové vidí pro své dítě více možností.
Čím je přesvědčit? Nejspíš tím, že se dětem skutečně věnujeme, nabídneme přidanou hodnotu.
Přesto se nejspíš najdou rodiče, kteří prostě (ze zásady?) do málotřídky dítě nedají.
Pokud jde o přestup v průběhu docházky, rodič za ředitelem málotřídky přijde nejspíš až ve chvíli, kdy je na jiné škole plně domluven (a oni rádi dalšího žáka vezmou).

_________________
Luboš


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Jak bojovat proti odlivu žáků ze školy?
PříspěvekNapsal: úte 22. zář 2009 19:36:18 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 19. kvě 2009 20:11:56
Příspěvky: 328
Tak to je úplně přesné. :shock:

Mám pocit, že se proti tomu ani moc bojovat nedá, pokud není na vině učitel. A to se také stává.

Myslíte, že už i do školství patří plakáty, které lákají děti právě do konkrétní školy? Nebo jak jinak nenásilně a nevtíravě propagovat svou školu, novinky....když školy nemá internetové stránky?

_________________
Petra Stan


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Jak bojovat proti odlivu žáků ze školy?
PříspěvekNapsal: úte 22. zář 2009 19:52:48 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 18. kvě 2009 17:48:01
Příspěvky: 77
Myslím, že pravidelně aktualizované internetové stránky včetně fotodokumentace z akcí a zdařilých žákovských prací jsou dnes základem propagace školy.
K tomu dny otevřených dveří pro místní komunitu. Zvaní dětí z MŠ do školy k prvňáčkům, některé společné akce (jsme spojené zařízení).
Také tiskneme a rozdáváme rodičům v mateřské škole skládačky se základními informacemi o naší málotřídce. Čtyřikrát do roka vydáváme žákovský časopis - je zdarma k dostání v obchodech v naší i okolních obcích a na obecním úřadě.

_________________
Luboš


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Jak bojovat proti odlivu žáků ze školy?
PříspěvekNapsal: ned 28. bře 2010 18:16:57 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 16. srp 2009 20:30:04
Příspěvky: 4
Dobrý den,
na naší malotřídce řešíme stejný problém právě teď. Dvě děti chtějí odejít z naší školy do spádové školy již do páté třídy(to je příští rok), jako důvod uvádí spojené třídy. Přičemž před rokem právě ta maminka, která chce dát synka pryč, byla pro obnovení páté třídy (dva roky jsme z finančních důvodů neměli na škole pátý ročník, což se rodičům nelíbilo, takž obec ho znovu letos obnovila). Navíc tyto dvě děti odchází z mé třídy..:-((( Přemýšlím, co jsem mohla udělat jinak a líp. Komunikace s oběma maminkami vždy byla dobrá (aspoň jsem si tomyslela), nikdy si na nic nestěžovaly a pokud ano, snažila jsem se to vždy nějak vyřešit. Tak nevím. Dá se v této situaci ještě něco dělat? Máte někdo podobné problémy?
Petra O.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 14 ]  Přejít na stránku: 1, 2  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků


Můžete zakládat nová témata v tomto fóru
Můžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na: