Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Čtou děti knihy?
PříspěvekNapsal: úte 13. dub 2010 9:54:32 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 14. pro 2009 21:50:06
Příspěvky: 9
Ráda bych se připojila do Vaší diskuze.
Naše jazyková škola Pelikán se zapojila do EU projektu Eurolib, který se zabývá fenoménem- kniha.(http://www.jazykova-skola-pelikan.cz/eu ... t-129.html), Eurolib se právě tímto tématem zabývá.
EU naznalo, že je to celoevropský problém, že děti čtou méně knih, proto se vytvořila taková malá pojízdná knihovnička pro prvňáčky ze ZŠ. Ti si budou moci prohlížet ilustrované dětské knížky psané v různých jazycích. V tomto případě se jedná o češtinu, finštinu, italštinu, španělštinu, turečtinu a angličtinu. Jejich učitelé s nimi budou provádět různé pedagogické a společenské aktivity. Jde o to, aby kniha jako fenomén obstála vedle moderních médií a dál děti prožívali psané příběhy, které rozvíjí jejich představivost.
Jakou máte zkušenost ve svých třídách Vy?
Děkuji za vaše odpovědi.
:)


Naposledy upravil Mgr. Jan Zouhar dne stř 14. dub 2010 9:06:18, celkově upraveno 2
úprava nadpisu


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Čtou děti knihy?
PříspěvekNapsal: stř 14. dub 2010 9:07:32 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 14. lis 2007 20:20:52
Příspěvky: 961
Milá Deniso, omlouvám se, ale nejsem si schopen představit jaké různé pedagogické a společenské aktivity by se v té souvislosti daly provádět. Můžete nám popsat konrétní cíle a metody, které jsou s touto činností spojeny? Díky!

_________________
Zdraví Jenda


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Čtou děti knihy?
PříspěvekNapsal: stř 14. dub 2010 21:08:30 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 09. čer 2009 21:09:00
Příspěvky: 1230
A já ještě přidám otázku - jestliže děti určité knihy v určitých situacích nečtou, jsou přeci jen knihy, které čtou, a situace, v nichž čtou?

Děti čtou, jestliže...
Jak byste větu doplnili?

_________________
Lucie Slejšková
EDUin
www.eduin.cz, www.rodicevitani.cz


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Čtou děti knihy?
PříspěvekNapsal: čtv 15. dub 2010 17:59:20 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pát 25. zář 2009 8:05:15
Příspěvky: 610
Dobrý den,
před chvílí jsem se vrátila z knihovny. To je tak, ve škole bydlím, pracuji a "mám" tzv. místní neboli obecní knihovnu. Popíši vám moje dnešní knihovnické chvilky a to bude možná odpověď na otázku:

Děti čtou, jestliže...
Jak byste větu doplnili?

Místní knihovna má provozní dobu 2 hodiny týdně, letos to mám tak, že ve čtvrtek o velké přestávce knihovnu otevřu a to hlavně pro dojíždějící děti, protože jinak se odpoledne do knihovny nedostanou. Dnes o velké přestávce - návštěva 7 dětí s kamarády, které si přišly knihy vyměnit, také "něco" na referát o..., návštěva tří prvňáčků, kteří se přišli na mě "podívat" a taky na tu knížku o koních, jeden pan učitel, jedna paní asistentka, domluvena výměna knih pro dvě babičky žákyň, které bydlí mimo naši obec. Uf, zvoní, dvacet minut je pryč rychlostí blesku.
Odpoledne - dospělí čtenáři a mezi nimi dětští, chovají se "ukázkově", jsou tu přece ještě jiní lidé, maminka s předškolačkou, která mi pyšně podává "svoji" průkazku, protože si půjčuje knížky pro sebe (na rok je poplatek pro děti a studující 20,- Kč :) ), deváťák, který svým chováním, přivádí učitele na pokraj zoufalství, přijde vyměnit knihy svému nemocnému kamarádovi (dnes Ray Bradbury), prvňáček jde pro knížky také svému nemocnému kamarádovi (nějak se to dnes sešlo), ale zapomněl, co chtěl,... maminka s holčičkou s postižením, pro kterou jsou knihy živé bytosti, na internetu najdeme její hrdiny a já pak jednou za měsíc vyrobím černobílé omalovánky...
Pracuji ráda na "malé" škole (počtem dětí) v nevelké obci, ... Každý den dětem po obědě v družině čtu, nikdo mi nechce věřit, že Ti "divočáci" jsou klidní a poslouchají, ale je to tak, někdy přijdou na "pohádku" i druhostupňáci, kteří si rádi "zavzpomínají". Já čtu hrozně moc ráda a četba bývá dramatická (musí být na mě pohled!), ale děti mají kolikrát pusu dokořán... a pak si knížku přijdou vypůjčit (je to docela prosté).
Občas musím zastupovat nemocné učitele a zrovna v současnosti ve spojené 2. - 3. třídě - v Čj abecední pořádek slov, Čajsu "člověk" - ideální čas pro hodinu v knihovně s encyklopediemi (jak s nimi pracovat, jak mi mohou pomoci při výuce atd.)
Když se s knihami přirozeně žije, tak to pro alespoň pár žáčků je také přirozené.


Na vesnici to "mám" prostě jednodušší, žádné velké akce, žádné cizí prostředí, kdo chce, cestu ke knize si tedy může najít (občas si do knihovny chodí děti jen tak popovídat, svěřit s problémem a to je také fajn).

Ať i vy potkáte dobrou knihu!

J. P.

(Víte, kolikrát se nad knížkou s dětmi zachechtáme, až se za břicha popadáme... Dobrý pejsek pro kokínko přeskočí i přes hovínko nebo básničky Pavla Šruta minulý pátek v 1. třídě :) )

_________________
Jarka P.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Čtou děti knihy?
PříspěvekNapsal: úte 20. dub 2010 19:35:40 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pon 18. kvě 2009 8:40:03
Příspěvky: 530
Dobré knihy potkávám celkem často, ale takovouhle "knihovnici - kouzelnici" přímo ve škole bych přála všem dětem. Děkuji, vaše úvaha mě pohladila po duši. Budu dětem víc číst :)

_________________
LenkaRi
http://www.i-sen.cz


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Čtou děti knihy?
PříspěvekNapsal: úte 20. dub 2010 19:50:22 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pon 18. kvě 2009 20:19:04
Příspěvky: 674
Zdravím Vás,
vím, že moje děti ve školce ještě neumějí číst, ale už teď je důležité vštěpovat jim právě v tomto věku (i dřív) lásku ke knize. Dítěti se pak stane čtení z knih samozřejmostí. Už dnes vidím na dětech, že mají knihy rády a vždy dají přednost pohádce čtené před reprodukovanou, byť by byla namluvena těmi nejskvělejšími umělci :P . To je přece prima, ne :?:

_________________
Bohunka T.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Čtou děti knihy?
PříspěvekNapsal: úte 20. dub 2010 20:41:22 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pát 25. zář 2009 8:05:15
Příspěvky: 610
Děkuji za reakce.
Předškolní děti jsou báječní posluchači a z vlastní zkušenosti vím, že přijmou a prožijí si i "náročnější četbu" a není třeba se jim podbízet. Raději mají určitě "přímé" čtení, při tom může člověk výrazem reagovat na situaci ve třídě.
Ono někdy děti odradí od četby i vyžadované dlouhé čtení nahlas od rodičů, jak Dana Svobodová píše ve čtení s dyslektickými dětmi o "párovém" čtení, tak to je schůdnější i pro děti "nedyslektické".
A je také pravda, že i děti druhostupňové se nechaly nalákat na četbu po té, co jsem jim já kus z knihy přečetla sama (když jsem občas v rámci zastupování mezi ně zavítala)...

_________________
Jarka P.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Čtou děti knihy?
PříspěvekNapsal: úte 27. dub 2010 10:15:15 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 14. pro 2009 21:50:06
Příspěvky: 9
Dobrý den!
velice děkuji za příspěvky všem zúčastněným. Potěšila mě paní knihovnice svým osobním přístupem ke čtení. Když prostě něco milujete, tak to můžete přirozeně a nenuceně předávat dál... a děti to z Vás vycítí. Přeji mnoho malých i velkých posluchačů!!!
Odpovím na otázku jaké aktivity budou děti s knihami dělat. Mezinárodní partneři tohoto programu vytvořli takové šablony pro učitele, aby ti s nimi neměli mnoho práce. Vězte totiž, že naše škola má prozatím špatné zkušenosti s českými školami. Trend je víceméně takový, že dělat něco navíc se chce málokomu, byť je to zajímavý projekt. Třeba se to změní, nebo narazíme na v budoucnu na kreativnější učitele. :)
Každá země vybrala 6 knih, takže pojízdná knihovnička bude mít 6x6knih v různých jazycích a bude 3 dny ve vybrané třídě. Dětem se budou představovat jednotlivé ilustrované knihy, jazyk, kultura, národnost. Děti se budou seznamovat s některými slovy, jak se řeknou v ostatních pěti jazycích a jak tyto slova vypadají napsané. Bude se představovat žánr literatury, její autor a ilustrátor, ke každé knize bude stručný popis. Děti z ilustrací popíší svoje postřehy, aniž by znaly jazyk, kterým je to napsané. Budou se číst originální ukázky, aby děti slyšely tóny jim neznámého jazyka. Bude se mluvit o tom, zda čtou, proč, kdo je k tomu vedl. Jaký mají vztak ke knize, jakou mají oblíbenou knížku, co na tom mají rádi oproti třeba filmovému ztvárnění. Zajímají nás názory dětí.
Hlavním cílem je seznámení žáků s kulturním dědictvím Evropy a následná motivace ke studiu cizích jazyků prostřednictvím čtení knih.
Jaké "aktivity" s různojazyčnou literaturou by jste dělali s dětmi Vy?
Děkuji za příspěvky a krásné dny všem! Denisa


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Čtou děti knihy?
PříspěvekNapsal: stř 02. čer 2010 17:15:02 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: sob 22. kvě 2010 19:57:40
Příspěvky: 25
Dobrý den,
učím na ZŠ praktické Králíky. Rozvoj čtenářské gramotnosti u dětí vidím jako prioritu. Naplňujeme ji mj. takto:
1. čtení mimočítankové četby - zpočátku knížku čteme ve škole, děti jsou motivovány k dalšímu čtení - dostávají pravidelné domácí úkoly ze čtení, zpracovávají pracovní listy (s úkoly podporujícími kritické myšlení), otázky k dané kapitole - každé dítě v průběhu roku přečte 1 - 2 knihy
2. pravidelně každý měsíc navštěvujeme Městskou knihovnu Králíky. Učitelé si v knihovně "předpřipraví" úkoly z různých knih, zapracují je do pracovních listů, v návštěvní den děti musí najít danou knihu (každé má jinou), zpracovat úkoly z knihy, za své odpovědi dostávají body, na závěr roku probíhá vyhodnocení (odměnu dostávají všichni, kteří v každém měsíci splnili úkol, navíc jsou oceněni žáci s nejvyšším počtem bodů). Pokud není žák přítomen v návštěvní den ve škole, může si úkol zpracovat kdykoliv jindy (s knihovnicemi máme domluvu, že v průběhu měsíce vybrané knihy nepůjčují). Vzhledem k postižení žáků se soutěže zúčastňují děti od 3. ročníku, kdy už umí číst. Do 5. ročníku jsou vybírány úkoly z knih pro děti, od 6. ročníku pak z nejrůznějších naučných knih, encyklopedií - slouží k prohloubení právě probíraného učiva v zeměpisu, dějepisu, fyzice, přírodopisu, chemie. Poté, co děti splní úkoly, mohou si půjčit domů knížku, časopis (díky vstřícnosti vedoucí knihovny neplatí žádné poplatky).

Za 10 let tohoto cíleného působení na rozvoj čtenářství vidím výsledky - deváťáci rozumí přečtenému, dokáží číst s předvídáním, odpovídají na otázky k textu, dokonce v rámci mimočítankové četby, kdy mají za úkol přečíst jednu kapitolu, dokáží odpovědět na náhodnou, neznámou otázku k textu. Přiznávám, že za tím vším stojí naše důslednost, vytrvalost, ochota dělat něco navíc, čas (zvláště při přípravě úkolů v knihovně).
Iva Nesvadbová


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Čtou děti knihy?
PříspěvekNapsal: čtv 16. pro 2010 10:11:15 
Můj názor je, že děti se naučí číst podle svých rodičů. Pokud čtou rodiče, budou číst i děti. Hezké dětské knihy mají na http://www.knizky-knihy.cz/


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 61 ]  Přejít na stránku: 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Můžete zakládat nová témata v tomto fóru
Můžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na: