Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Zajímavé projekty k předcházení psychopatologickým jevům
PříspěvekNapsal: pon 26. dub 2010 8:28:45 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 09. čer 2009 21:09:00
Příspěvky: 1230
Možná už jsou mezi školami notoricky známé programy, které jsou užitečné a zajímavé pro předcházení psychopatologickým jevům, možná ale je stále co objevovat.
Pro tyto případy zakládám nové téma, kde bychom mohli shromáždit naše zkušenosti se zajímavými projekty a programy nebo tipy, které nás zaujaly.

Setkala jsem se se společností Sanek, s.r.o., která se věnuje lidským zdrojům, a jedním z programů, který realizuje, je Sanek Prima Škola. Je to program pro zlepšení sociálního klimatu na školách a prevence sociálně patologických jevů. Zajímavý by mohl být tím, že má několik částí, přičemž některé jsou zaměřené na děti, některé na učitele, na evaluaci školy, poradna pro školy, teambuilding pro učitele... Objevuje se zde dokonce metoda koučování učitelů, přišlo mi to zajímavé.

Pokud jste se s tímto projektem někdo setkal, přidejte prosím svou zkušenost. Jestli máte zkušenost s něčím jiným nebo tip na nějaký projekt, posdílejte to zde ;)

_________________
Lucie Slejšková
EDUin
www.eduin.cz, www.rodicevitani.cz


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Zajímavé projekty k předcházení psychopatologickým jevům
PříspěvekNapsal: úte 27. dub 2010 14:24:19 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 18. úno 2010 13:35:11
Příspěvky: 15
Lucko,
omlouvám se, že Vám tykám a jen v krátkosti. Slyšel jsem o této možnosti, ale ve své podstatě by si měli učitelé uvědomovat, že přece něco vystudovali, že jsou zdatní ve svých oborech, že jsou pedagogicky a hlavně lidsky dovední a pokud bych v těchto základních vzdělávacích a výchovných schopnostech a dovednostech zklamal, tak by mě hamba fackovala.
A metoda kaučingu? Pokud bych zohlednil profesi učitele, výchovného poradce apod. s kaučováním, tak mě to nejde nějak dohromady. Pokud člověk na to nemá, i když má tři VŠ, tak to prostě nemá dělat. Žáci okamžitě odhalí, co je hrané a co ne, co je profesionální nebo amatérské, lidské nebo nelidské, ......... apod. a učit, vychovávat dle nějakého vedení, kaučingu, mě připadá nevhodné. A to ještě nemusím/te znát osobnost, odbornost, lidskost,....... a další jiné potřebné hodnoty u osoby, která provádí kaučing, natož abychom mohli posoudit, zda ten či onen kaučing dělá správně nebo ....... a poté, že mé výchovné, pedagogické a ....... schopnosti jsou teď OK.

Zdraví, Pavel


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Zajímavé projekty k předcházení psychopatologickým jevům
PříspěvekNapsal: úte 27. dub 2010 17:41:31 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 09. čer 2009 21:09:00
Příspěvky: 1230
Pavel Daniš píše:
Slyšel jsem o této možnosti, ale ve své podstatě by si měli učitelé uvědomovat, že přece něco vystudovali, že jsou zdatní ve svých oborech, že jsou pedagogicky a hlavně lidsky dovední a pokud bych v těchto základních vzdělávacích a výchovných schopnostech a dovednostech zklamal, tak by mě hamba fackovala.


Dobrý den,
nevím, zda jsem Vás dobře pochopila. Rozumím tomu tak, že si myslíte, že učitelé nepotřebují žádnou další speciální průpravu pro to, aby zvládali psychopatologické jevy ve škole? Proč si myslíte, že jim k tomu stačí, že studovali pedagoickou fakultu? Nebo jste to myslel jinak?

Pavel Daniš píše:
A metoda kaučingu? Pokud bych zohlednil profesi učitele, výchovného poradce apod. s kaučováním, tak mě to nejde nějak dohromady. Pokud člověk na to nemá, i když má tři VŠ, tak to prostě nemá dělat. Žáci okamžitě odhalí, co je hrané a co ne, co je profesionální nebo amatérské, lidské nebo nelidské, ......... apod. a učit, vychovávat dle nějakého vedení, kaučingu, mě připadá nevhodné. A to ještě nemusím/te znát osobnost, odbornost, lidskost,....... a další jiné potřebné hodnoty u osoby, která provádí kaučing, natož abychom mohli posoudit, zda ten či onen kaučing dělá správně nebo ....... a poté, že mé výchovné, pedagogické a ....... schopnosti jsou teď OK.

V tomto projektu, jak jsem pochopila, se učitelé naučí základy koučovacího přístupu, který jim může pomoci zvládat některé situace se žáky. Proč si myslíte, že koučování a práce učitele nejde dohromady?

_________________
Lucie Slejšková
EDUin
www.eduin.cz, www.rodicevitani.cz


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Zajímavé projekty k předcházení psychopatologickým jevům
PříspěvekNapsal: čtv 29. dub 2010 13:34:14 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 18. úno 2010 13:35:11
Příspěvky: 15
Lucko, hezký den přeji.
Možná, že jsem se špatně vyjádřil, neboť jsem dotaz vztáhl hodně na sebe a neuvědomil jsem si, že někteří pedagogové prostě nemají patřičné odborné dovednosti zvládat psychopatologické jevy ve škole. Mé získané vzdělání mi dává předpoklady toto zvládat, nehledě na to, že mnohé techniky získávate praxí, zkušenostmi a jistě i modely od jiných - jejich ošaháním v praxi. Třeba i od zkušeností zahraničních kolegů.
Kaučing jsem pochopil jinak než bylo asi myšleno. Chápu jej, že máme nějakého odborníka v oboru, profese psychopatologie a ten nás vede, učí, připravuje, popřípadě asistuje při možných vzniklých psychopatologických jevech až do doby, kdy již tuto odbornou kauč-intervenci odborníka nepotřebujeme, neboť už víme, jak na to. K tomu chci říci, že ne každý je schopen se různým technikám získané kaučingem naučit nebo lépe řečeno aplikovat do praxe. Pak je potřeba si položit i otázku: A jaký má být vlastně ideální učitel, pedagog, vychovatel, psycholog,...... atd.. Na jedné škole supr a na druhé zklamal i když má takové či onaké vzdělání nebo prošel/li kaučingem? Asi víte co chci říci.
Jinak co se týká odborného vzdělávání či jakéhokoliv vzdělávání či sebevzdělávání v oblasti psychologie nebo různých jiných oborů potřebných pro zvládání psychopatologických jevů, tak v žádném případě nemám námitek. Spíše naopak, jen houšť. Člověk by se měl stále vzdělávat, hlavně ti, kteří s mladými lidmi, kolektivy pracují.
Ale tato problematika je natolik široká a odborná, že by to bylo spíše na osobním setkání a popovídání si o tom.

Zdraví Pavel


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Zajímavé projekty k předcházení psychopatologickým jevům
PříspěvekNapsal: pát 30. dub 2010 7:18:14 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 09. čer 2009 21:09:00
Příspěvky: 1230
Pavle,
děkuji za reakce.

Ale to jsme trochu utekli od původního tématu :-).
(samozřejmě pokud někoho bude zajímat téma koučování učitelů - ano, či ne, budu moc ráda dál diskutovat, je mi toto téma blízké).

Takže - není zde někdo, kdo zná projekty Saneku Prima škola?
Absolvovali jste ve škole jiné projekty?
Slyšeli jste o nějakých dalších, které by mohly být užitečné?
Jsou někde výstupy projektů, o nichž možná nevíme a které by se nám mohly hodit?
Že by se nic nenašlo??? ;)

_________________
Lucie Slejšková
EDUin
www.eduin.cz, www.rodicevitani.cz


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 5 ] 

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků


Můžete zakládat nová témata v tomto fóru
Můžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na: