Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Co děláte, když dítě na prvním stupni ZŠ nemá svačinu?
PříspěvekNapsal: úte 02. čer 2009 10:46:22 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 18. kvě 2009 17:48:01
Příspěvky: 77
Mgr. Petra Staňková píše:
Pokud se stane výjimečně, že dítě zapomene svačinu, a je zdravé jádro ve třídě, jemuž jde učitel vzorem, přijde minimálně jeden kamarád a pomůže. Všechno je zkrátka, myslím si , o VZTAZÍCH.

Souhlasím s výjimečností situace. Tam je to skutečně o vztazích. Nemohu v principu souhlasit s pokřiveným míněním, že se škola postará... o kdeco. Od toho je především rodina. Můžeme nabídnout předplacené svačinky.
Sám za sebe musím konstatovat, že svým dětem jsem svačiny připravoval a rodiče do domovů důchodců neposílal. Nemohu ze zásady přijmout postulát, že se o mé blízké má starat stát. I to je hodně o vztazích. Ty musí vycházet z rodiny a přibírat postupně blízké a poté i vzdálené okolí.

_________________
Luboš


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Co děláte, když dítě na prvním stupni ZŠ nemá svačinu?
PříspěvekNapsal: stř 03. čer 2009 10:52:55 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 18. kvě 2009 11:45:02
Příspěvky: 181
Souhlasím s mnohými názory o výjimečnosti situace. Pokusím se ten problém trochu rozšířit. Dítě nenosí svačiny, někdo nabídne svoji, jiný učitel vede žáky k pomoci (rozdělit se). Co děláme se žákem, který nenosí pomůcky (cvičební úbor, pomůcky do pracovní nebo výtvarné výchovy, úkoly)? Podělíte se (mohu to udělat výjimečně), vedete žáky k pomoci (můžete výjimečně) nebo trestáte - poznámkou...? Podle mého názoru se vždy jedná o zodpovědnost rodičů, kteří by měli zkontrolovat připravenost svého dítěte do školy. Mimochodem, mám i takovouto osobní zkušenost ze začátku mé pedagogické praxe (30 let): holčička neměla svačinu, rozdělila jsem se s ní o svoji, druhý den přišla jiná holčička se stejným problémem, rozdělila jsem se s ní také, další den přišly tři děti...Pojala jsem podezření, které se záhy potvrdilo. Všichni měli v aktovce svačinu od maminky, ale chtěli ochutnat tu moji...svačinu paní učitelky. Všichni jsme se této situaci zasmáli.
Dana Svobodová


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Co děláte, když dítě na prvním stupni ZŠ nemá svačinu?
PříspěvekNapsal: stř 03. čer 2009 12:07:02 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 19. kvě 2009 20:11:56
Příspěvky: 328
Paní Dano,
s tou svačinkou to je opravdu legrace. Musela jste si do školy nosit asi pořádné porce. Já jsem měla učitelku, která jedla jen chléb namazaný máslem a na tom položené hlavičky sedmikrásek. Nikdy mě nenapadlo ochutnat. :lol:
Petra Stan

_________________
Petra Stan


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Co děláte, když dítě na prvním stupni ZŠ nemá svačinu?
PříspěvekNapsal: čtv 04. čer 2009 9:58:50 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pon 01. čer 2009 11:07:29
Příspěvky: 1671
Mgr. Dana Svobodová píše:
Souhlasím s mnohými názory o výjimečnosti situace. Pokusím se ten problém trochu rozšířit. Dítě nenosí svačiny, někdo nabídne svoji, jiný učitel vede žáky k pomoci (rozdělit se). Co děláme se žákem, který nenosí pomůcky (cvičební úbor, pomůcky do pracovní nebo výtvarné výchovy, úkoly)? Podělíte se (mohu to udělat výjimečně), vedete žáky k pomoci (můžete výjimečně) nebo trestáte - poznámkou...? Podle mého názoru se vždy jedná o zodpovědnost rodičů, kteří by měli zkontrolovat připravenost svého dítěte do školy. Mimochodem, mám i takovouto osobní zkušenost ze začátku mé pedagogické praxe (30 let): holčička neměla svačinu, rozdělila jsem se s ní o svoji, druhý den přišla jiná holčička se stejným problémem, rozdělila jsem se s ní také, další den přišly tři děti...Pojala jsem podezření, které se záhy potvrdilo. Všichni měli v aktovce svačinu od maminky, ale chtěli ochutnat tu moji...svačinu paní učitelky. Všichni jsme se této situaci zasmáli.
Dana Svobodová

Milá Dano,
máte úžasné zážitky! Na jednom kurzu jsem se setkala s paní učitelkou a ta jednou za čas u nějaké příležitosti upekla dětem takový ten obyčejný perník z prášku. Děti byly nadšené. Myslím, že pak byly ochotné dělat ve škole cokoli :lol: .
Všimla jsem si, že k zapomínání se otevřelo jiné vlákno, tak se vyjádřím tam.

_________________
Jana


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Co děláte, když dítě na prvním stupni ZŠ nemá svačinu?
PříspěvekNapsal: čtv 04. čer 2009 10:17:32 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pon 01. čer 2009 11:07:29
Příspěvky: 1671
Ahoj všem z předešlých příspěvků,
ráda bych se ještě reagovala na svačiny. Myslím, že na 1. stupni u menších dětí by se učitel měl zabývat tím, že dítě nemá svačinu. Nemyslím, že by měl děti kontrolovat. Mě to většinou přišly říct a byly bezradné. To se jedná o ty vyjímečné případy. (Ty soustavné bych řešila s rodiči.) Pro mě jako učitele je důležité, aby dítě bylo najedené a napité. Proto pak mu dochází energie, nesoustředí se na práci a někteří stanou neklidnými a ruší i své okolí.
Byl to případ mého syna. Ten sice svačinu měl, ale poměrně často ji nosil celou domů. (Snídani měl také.) Nestíhal práci v hodině a paní učitelka chtěla, aby ji dokončil o přestávce. Následovalo problematické chování (např. válení se po lavici) zakončené nejednou poznámkou nebo trestem.
JSEM PRO SVAČINY!
Jana

_________________
Jana


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Co děláte, když dítě na prvním stupni ZŠ nemá svačinu?
PříspěvekNapsal: pon 08. čer 2009 13:28:11 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 01. čer 2009 18:59:56
Příspěvky: 32
Milá Jano, uf, ulevilo se mi, že to někdo cítí stejně. Důvodem odlišnosti názorů na dané téma může být naše aprobace 1. stupně, kde se tyto věci řeší jinak, než na 2. stupni. Samozřejmě záleží na rodině, jak dítě do školy vybaví, ať už jde o svačinu či pomůcky. Zároveň však nemohu opomenout myšlenku, že na rodičích je spíš to, jak dítě naučí připravovat se. Se svými dětmi mám zkušenost, že stačí první měsíce věnovat společné přípravě maximum a dítě si tuto kompetenci zcela zvnitřní. Často jsem s rodiči řešila jejich nářky, jak je možné, že jejich dítě nemělo tu a tu pomůcku, když mu ji dali do aktovky osobně. S úsměvem a klidem jsem jim vždy sdělila, že jsme na to právě přišli...: dítě by si ji tam mělo dát samo, aby vědělo, že ji tam vůbec má a také kde!!! :D
Zdraví Petra


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Co děláte, když dítě na prvním stupni ZŠ nemá svačinu?
PříspěvekNapsal: pon 08. čer 2009 13:58:10 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 01. čer 2009 18:59:56
Příspěvky: 32
Na naší ZŠ, ale i v mnohých jiných školách děti využívají nákupu svačiny ve školním bufetu.Mnohým rodinám se jistě uleví, když večer zjistí, že pečivo došlo a děti si rohlík mohou koupit čerstvý přímo ve škole. Je zde ovšem riziko nákupu "nezdravé" svačiny.Záleží na tom, kdo je provozovatelem školního bufetu a jaké zboží nabízí. Projekty Zdravá výživa, Týden zdraví..aj. se pak stávají úsměvnými, projdete-li okolo bufetu s brambůrky a podobným zbožím.
Petra


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Co děláte, když dítě na prvním stupni ZŠ nemá svačinu?
PříspěvekNapsal: stř 10. čer 2009 18:58:32 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 18. kvě 2009 17:48:01
Příspěvky: 77
Jana Kneřová píše:
Nestíhal práci v hodině a paní učitelka chtěla, aby ji dokončil o přestávce. Následovalo problematické chování (např. válení se po lavici) zakončené nejednou poznámkou nebo trestem.

To už jsem si myslel, že takovýto způsob tlaku na žáka neexistuje. Byl alespoň chytřejší, když dokončil celé cvičení, než kdyby odevzdal jen půlku?
Přidám zkušenost z jiného soudku. Na malé škole nemáme bufet. Zavedli jsme tedy distribuci školního mléka. Ke školnímu mléku se během let přidaly musli tyčinky, džusy a další zdravá výživa. Nikdy bych neřekl, jak velké množství rodičů předplacením těchto produktů vyřeší problém s přípravou svačin pro své děti. Ale to je v pořádku. Lépe než kdyby byly bez svačiny.

_________________
Luboš


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Co děláte, když dítě na prvním stupni ZŠ nemá svačinu?
PříspěvekNapsal: stř 10. čer 2009 19:18:20 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pon 18. kvě 2009 10:59:11
Příspěvky: 1720
my nemáme bufet ani školní mléko .. my máme paní kuchařky, které svačiny připravují :)

_________________
H.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Co děláte, když dítě na prvním stupni ZŠ nemá svačinu?
PříspěvekNapsal: pon 02. lis 2009 14:37:23 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pon 01. čer 2009 11:07:29
Příspěvky: 1671
Třeba byste mohli školní mléko a ovoce mít :-)....
Objevila se kampaň "Parta k nakousnutí".

_________________
Jana


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 23 ]  Přejít na stránku: Předchozí  1, 2, 3  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků


Můžete zakládat nová témata v tomto fóru
Můžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na: