Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Spolupráce s rodiči
PříspěvekNapsal: pát 29. kvě 2009 22:14:49 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 20. kvě 2009 7:20:01
Příspěvky: 56
Z celé "scénky" tedy vyplynulo, že by učitelka neměla "opouštět značku" - učitelka je učitelka a neměla by překračovat hranice.
...............................................................................................................................

Přemýšlím o tomto názoru. Je velmi zajímavý. Rodič je pro dítě nenahraditelný, ale každá učitelka je pro dítě nahraditelná. Pokud tohle povolání dělá někdo s velkou láskou v srdci, tak mu to prostě nedá, není mu to jedno a pomyslnou "značku" nebo hranici zřejmě překračuje. Uvědomuji si, že i já jsem dnes tuto hranici překročila.
Jak to děláte Vy, když dítě na prvním stupni základní školy nemá svačinu? Je Vám to jedno?


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Spolupráce s rodiči
PříspěvekNapsal: sob 30. kvě 2009 19:27:44 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 27. kvě 2009 19:32:25
Příspěvky: 2431
Mgr. Bc. Jaroslava Tenkrátová píše:
Jak to děláte Vy, když dítě na prvním stupni základní školy nemá svačinu? Je Vám to jedno?


Jedno mi to, samozřejmě, není, ale co s tím?
Pokud se to opakuje, mohu napsat zprávu rodičům. Ale přeci někdo neočekává, že půjdu a dítěti svačinu koupím??

Jsem učitelka. Svou práci mám ráda, ale jestli se "rozdám" jednomu dítěti, co zbude na ty ostatní?

Otázkou je, kde přesně leží ta "značka". A já stále hledám to správné místo, kde stát. A věřím, že to bude hoodně dloouhé hledání... ;)

_________________
Pavlína Hublová
koordinátor referátu pro správu a rozvoj Metodického portálu RVP.CZ


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Spolupráce s rodiči
PříspěvekNapsal: pon 01. čer 2009 21:34:21 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 01. čer 2009 18:59:56
Příspěvky: 32
Dobrý den,
chci se vrátit k počátečnímu problému pasování čtenářů. Také v našem městě se každoročně pod záštitou MěK v Prachaticích koná akce Pasování na čtenáře. Je to velká slavnost v krásných prostorách radnice. Z Vašeho textu jsem vycítila velkou míru zaujetí pro danou věc. Někdy se však říká : Méně znamená více. Pro prvňáčky možná spíše hledat přijatelnější témata pro jejich pochopení. Pasování u nás se zúčastňuje dětský spisovatel, který je se svou družinou oděn do historických hávů. Většinou navštíví školy předem i na besedách, povídají si o tématech dětem bližších. Rodiče se schází ve velkém počtu, jsou zváni natištěnými pozvánkami, podepsanými nejen vedením knihovny, ale i rukou starosty a spisovatele.
S pozdravem Petra


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Spolupráce s rodiči
PříspěvekNapsal: stř 03. čer 2009 10:21:55 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 18. kvě 2009 11:45:02
Příspěvky: 181
Dobrý den,
s pasováním na čtenáře prvňáčků mám jen dobré zkušenosti. U nás (v Třebíči) probíhají v prostorách městské knihovny, králem se stává starosta města nebo místostarosta (oděni v historickém oděvu s korunou na hlavě a mečem v ruce), o rodiče není nikdy nouze. Děti se pohybují v pohádkovém světě, král pasuje své rytíře - čtenáře. Doprovodným programem je pásmo básniček, písniček, divadlo v provedení starších žáků školy... :P
Dana Svobodová


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Spolupráce s rodiči
PříspěvekNapsal: čtv 04. čer 2009 10:49:52 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pon 01. čer 2009 11:07:29
Příspěvky: 1671
Mgr. Bc. Jaroslava Tenkrátová píše:
Ahoj všichni,

něco asi dělám špatně. Ve středu 27. května děláme pro naše prvňáčky takovou úžasnou akci, setkání s osobností Marie Terezie, Josefa II. v dětském věku, setkání s Františkem Štěpánem Lotrinským, který je bude slavnostně pasovat na rytíře čtenáře na nádherném soukromém zámku v Nových Hradech u Litomyšle. Scénář je takový, že je přijde přivítat k bráně babka kořenářka s Josefem II., který se mezi ně vmísí ... pak se jich ujme přísná vychovatelka z doby Marie Terezie (zámek musí po naší návštěvě zůstat nezdevastován) a ta je doporovází celým aktem. Vystupuje tam flétnový soubor ZUŠ, která s námi spolupracuje, udělujeme jednu milost a pak přijde na návštěvu Johann Ignaz von Felbiber, který Marii Terezii bude seznamovat se stavem v oblasti vzdělávání ... Je to takové divadlo pro děti, kde vystupují ještě další členové našeho divadelního souboru. Trochu naučné, ale více akční. Pak si nastoupí prvňáčkové, kteří prokážou své čtenářské dovednosti a mečem budou slavnostně pasováni na rytíře čtenářského řádu.
Rodiče mají možnost na zámek jet s námi. Přihlásili se rodiče nebo příbuzní od dvou dětí ... Trošku mě to mrzí, protože je to pro školu docela nákladná záležitost. Když se dětí zeptám, proč s nimi maminky nebo babičky nepojedou, odpovídají mi, že mamka chodí do práce a má toho hodně a babička má ... něco důležitého (třeba seno). :D

Co byste poradili, jak vtáhnout rodiče do dění ve škole? Jakou máte zkušenost se spoluprací ve Vaší škole?

Přej hezké odpoledne.
Jarka Tenkrátová

milá Jarko,
ráda bych se Vámi podělila o své rodičovské zkušenosti z Mš, kam chodí náš Vojtík. Naše Mš je velmi aktivní a nenechá rodiče jen tak. To bychom to měli moc jednoduché :lol: , strčit dítě ráno do školky a odpoledne hurá domů. ŠKOLKA RODIČE NEUSTÁLE VTAHUJE DO DĚNÍ ŠKOLKY. Společné akce začínají ve 3 hod odpoledne a často trvají jen hodinku a půl. Nejzábavnější je ta poslední, :lol: rodiče se už na ni těší a nadšeně o ní vypráví rodičům nováčkům. Jedná se o "Pohádkový les". Dítě s rodiči prochází se lesem, kde děti plní úkoly. Na stanovištích jsou převlečená děcka z druhého stupně. Vždy následuje odměna do pytlíčku, který děti spolu se závodním číslem dostaly na startu. Když dojdeme zpět na zahradu školy, následuje volná hra dětí, hraje hudba a je možnost prvního občerstvení. (V lese dostaly děti žetonky na zmrzku, buřtíka a sušenku. Čaj je samozřejmostí.) A po občerstvení to přichází.... Rodiče mají vytvořit dvě desetičlenná družstva. A hurá do soutěží. To byste nevěřila, jak rychle umí rodiče plácat bábovky a jak se snaží! Děti fandily a byly nadšené, že právě družstvo maminky získalo bod. Pak jsme společně opékali ty buřtíky a všechny to zase víc sblížilo.
U výdejního okýnka paní kuchařky byla dokonce možnost za malý peníz zakoupit limču a buřtíka třeba pro dalšího sourozence nebo rodiče. Jen nevím přesně, kde na to paní ředitelka bere. Faktem je, že rodiče se snaží školku podporovat a různým způsobem přispívat. Ona nás taky paní ředitelka umí zapojit. ;) Ví na koho se s čím obrátit a my jako rodiče neodmítáme.
Taky dostáváme domácí úkoly :D , třeba společně s dítětem vytvořit čarodějnici a přinést ji na výstavu do školky. Není to povinné, ale když vidíte, že i Boženky rodiče se snažili a vaše dítko se chce taky pochlubit, jak má šikovné rodiče, tak prostě neodoláte a jdete do toho :-).
Máme fajn školku!
A snad i Vám to Jarko v něčem pomůže.
Jana

_________________
Jana


Naposledy upravil Jana Kneřová dne čtv 04. čer 2009 10:51:53, celkově upraveno 1

Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Spolupráce s rodiči
PříspěvekNapsal: úte 09. čer 2009 8:54:54 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pon 01. čer 2009 11:07:29
Příspěvky: 1671
třídní schůzky
Všechny Vás zdravím,
ráda bych se zeptala:Jak se setkáváte s rodiči, či jinými zák. zástupci dětí?]
Jakým způsobem je setkání organizováno, co jeho náplní?
Díky Jana

_________________
Jana


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Spolupráce s rodiči
PříspěvekNapsal: úte 09. čer 2009 10:02:51 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: úte 19. kvě 2009 16:16:00
Příspěvky: 721
Dobrý den,
u nás střídáme konzultace a třídní schůzky.
Během konzultací jsou učitelé ve škole a rodiče si chodí popvídat se kterým učitelem potřebují.
Třídní schůzky bývají informativní - výlety, exkurze - a pak většinou řešíme problémy, které má žák s některým z vyučujích. Já, jako třídní, působím jako prostředník, snažím se domluvit jim třeba schůzku. Potom si rodiče opět chodí za jednotlivými vyučujícími, pokud mají zájem.
Jak je to u vás?

_________________
Petra


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Spolupráce s rodiči
PříspěvekNapsal: úte 09. čer 2009 11:14:50 
Také já všechny zdravím,
na naší škole jsou zavedeny A)třídní schůzky pro rodiče celé třídy, která je spíše informativní. V začátku této schůzky se mi osvědčilo nechat rodiče o samotě, aby si v čele s třídním důvěrníkem měli možnost popovídat beze mne a říci si své postřehy, připomínky. Jednání se mnou se pak neslo ve věcném duchu. Problémového rodiče si většinou podalo zdravé jádro rodičů již tam :D .
B)Konzultační hodiny - ty navštěvuje rodič i s dítětem dle časového rozpisu, do kterého se, dle svých možností, zapíše. Časový rozvrh je na každé třídě vyvěšen týden před KH. Smyslem KH je hodnocení uplynulého období z hlediska pokroku dítěte. Dítě se zde samo ohodnotí, rodič i učitel se přidají, posoudí aktivitu, domácí přípravu...Tento model se mi moc líbí, protože dítě je v centru dění, slyší, co říká rodič i učitel. Učí se sebehodnotit a já mám vždy radost, jak úžasně se dokáží sebekriticky posoudit. Pomocníkem je žákovo portfolio, které při KH před sebou rozložíme. Velkou zásluhu na umění posoudit sám sebe má slovní hodnocení, o kterém je řeč v jiném bloku a já se chystám přispět svou troškou do mlýna.
Petra z Prachatic :)


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Spolupráce s rodiči
PříspěvekNapsal: úte 09. čer 2009 11:24:57 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 01. čer 2009 18:59:56
Příspěvky: 32
Ještě dodávám, že třídní schůzky čas od času uspořádáváme v kruhu, hlavně pokud potřebuji diskusi, probrat věc s rodiči a slyšet jejich názor. Rodičům připravím kávu, čaj, kterou zakoupíme vždy na začátku roku. Atmosféra TS pak není upjatá. Pro získání rodičů k jejich otevřenosti se mi osvědčilo v září 1. třídy uspořádat společný odpol.výlet (cyklistický, turistický), zakončený táborákem. Oporou mi byl vždy manžel, který byl předvoj a věšel po cestě připravená zastavení s úkoly pro děti i dospělé. Společně se tak všichni neformálně okoukáme a výhodou je počáteční nadšení rodičů prvňáka na školu, protože nikdo nechce zůstat stranou.
ahoj Petra


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Spolupráce s rodiči
PříspěvekNapsal: úte 09. čer 2009 16:31:34 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pon 01. čer 2009 11:07:29
Příspěvky: 1671
Milá Petro,
Vášeho nápadu na společný výlet 1.září si cením. I té kávy na začátku schůzek, myslím, že to musí být pro rodiče příjemné a tmelí to i rodičovský kolektiv. ;)
Jana

_________________
Jana


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 36 ]  Přejít na stránku: Předchozí  1, 2, 3, 4  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků


Můžete zakládat nová témata v tomto fóru
Můžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na: