Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Problémy předškolního vzdělávání
PříspěvekNapsal: ned 09. kvě 2010 8:03:06 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: ned 25. říj 2009 17:24:17
Příspěvky: 318
Dobrý den, k založení totoho tématu, mě inspirovala jedná z otázek ke státním závěrečným zkouškám :) - Aktuální problémy české vzdělávací politiky řešené v oblasti předškolního vzdělávání. :!: Moc by mě zajímalo, jak se vy, paní učitelky, díváte na současný stav předškolní výchovy a vzdělávání a jaké v něm vidíte problémy. Každého hned určitě napadne:

:arrow: vysoké počty dětí na třídách :arrow: nemožnost přistupovat k dítěti individuálně :arrow: tím vlastně nenaplňovat cíle RVP PV,

:arrow: nedostatek MŠ :arrow: nedostupnost předškolního vzdělávání pro všechny děti.

Ano, ale je opravdu nedostatek MŠ a s tím související vysoký počet dětí na třídách to jediné, co nás trápí? ;)

_________________
Mgr. Marcela Zajícová


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Problémy předškolního vzdělávání
PříspěvekNapsal: ned 09. kvě 2010 9:25:34 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pon 18. kvě 2009 20:19:04
Příspěvky: 674
Zdravím, Marci,
možná se teď mým názorem dotknu zakladatelů této myšlenky, ale já (a se mnou i mé kolegyně) vidím další problém v heterogenním uspořádání tříd. Byla doba, kdy jsem tuto myšlenku velmi hájila, ale to mi chodily na třídu max 3 děti ve věku tří let. Dnes jich tam mám 10. A to vlastně v září někteří ještě 3 roky neměli. CHcete, abych popsala svou práci s předškolními dětmi? Jsou nuceni plnit pouze mé pokyny a pracovat plně samostatně, neb já si, z důvodu bezpečnosti, nemohu dovolit spustit ty prcky z očí. A to už nemluvím o jejich věčném křiku, pištění, pláči což mi naprosto nevadí, k mému povolání patří i toto, ale vadí to právě oněm předškolákům, kteří se pak nemohou soustředit na svou práci. Je to neustálé napětí a vypětí, nervozita a vysílení. Vím, najde se teď skupina odborníků, kteří mi budou dávat rady, jak dál. Prosím, nedělejte to, teorii já umím taky.

_________________
Bohunka T.


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Problémy předškolního vzdělávání
PříspěvekNapsal: ned 09. kvě 2010 12:59:03 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: ned 25. říj 2009 17:24:17
Příspěvky: 318
Bohunko, naprostto souhlasím :!:
Možná by stálo za to založit o tomto problému speciální téma ;)

_________________
Mgr. Marcela Zajícová


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Problémy předškolního vzdělávání
PříspěvekNapsal: pon 10. kvě 2010 18:47:04 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pon 01. čer 2009 11:07:29
Příspěvky: 1671
Marcelo, směle založte. :idea:
K tomu je diskuze, dává vám šanci probrat, co vás trápí. ;)

_________________
Jana


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Problémy předškolního vzdělávání
PříspěvekNapsal: stř 12. kvě 2010 16:12:54 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: ned 25. říj 2009 17:24:17
Příspěvky: 318
Napadá mě další problém - vybírání dovolené. Nám, pedagogům, mnoho nepedagogů závidí 8 týdnů dovolené. Řešíte však problém s jejím "vybíráním", zvlášť v případech, kdy MŠ "funguje" i o prázdninách :?:

_________________
Mgr. Marcela Zajícová


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Problémy předškolního vzdělávání
PříspěvekNapsal: sob 15. kvě 2010 18:54:36 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 14. říj 2009 18:08:42
Příspěvky: 61
Tak dovolená nás také trápí.
Stejně se máme, že máme tolik dovolené :o . Aspoň to často slýchávám z řad rodičů. A ještě víc mě mrzí když o prázdniny chodí do MŠ děti rodičů nezaměstnaných či maminek na MD. To, že se doma nudí není pro mě vůbec obhajoba, ba naopak. Pokud se máme s kolegyněmi vystřídat o prázdninovém provozu, musel by být provoz omezen jen na nutné případy. Jsme MŠ se šesti třídami o 168 dětech. V létě jich chodí i 40-50. Jak to rodiče řeší když dítě nastoupí do ZŠ?
Ne všechny děti jezdí na tábory...


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Problémy předškolního vzdělávání
PříspěvekNapsal: ned 16. kvě 2010 7:47:55 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pon 18. kvě 2009 20:19:04
Příspěvky: 674
Radko,
u nás opravdu bereme o prázdninách do školky jen děti zaměstnaných rodičů. Nezaměstnané maminky se hold o děti musejí postarat samy. Jinak bychom opravdu nemohly dovolenou čerpat. I tak míváme každoročně na prázdniny zapsáno cca 70 dětí, jsme také 6ti třídní MŠ. A že máme 8 týdnů dovolené? No, o prázdninách čerpáne jen šest, neb zbytek si musíme nechat na Vánoce (nemáme prázdniny jako ve školách) a jiné dny. Kromě toho je prokázáno, že učitel potřebuje pro svou "regeneraci" opravdu min. 8 týdnů volna, aby mohl zase bez následků naskočit do pracovního procesu :D .

_________________
Bohunka T.


Naposledy upravil Bohunka Trelová dne ned 16. kvě 2010 12:09:26, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Problémy předškolního vzdělávání
PříspěvekNapsal: ned 16. kvě 2010 8:15:19 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: ned 25. říj 2009 17:24:17
Příspěvky: 318
Teda, tak to Vám závidím, že o prázdninách máte tak málo dětí ;) My jsme tří třídní MŠ - 84 dětí, loni jsme měli zavřeno 5 týdnů a zbytek prázdnin jsme "jeli" na dvě třídy - cca 40 dětí... Na druhou stranu chápu rodiče, kteří nemají babičky a nikoho, kdo by jim děti pohlídal, tak i těch 5 týdnů je pro ně opravdu dlouhá doba. Ale když se na to podívám z pohledu předškolního dítěte - je pro něj vhodné, aby bylo v MŠ celý rok, téměř bez přestávky?

_________________
Mgr. Marcela Zajícová


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Problémy předškolního vzdělávání
PříspěvekNapsal: ned 16. kvě 2010 8:20:59 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: ned 25. říj 2009 17:24:17
Příspěvky: 318
Udělala jsem si soukromý mini průzkum, prošla volební programy „nejsilnějších“ politických stran a snažila se zjistit, co prosazují politické strany ve svých volebních programech v rámci předškolního vzdělávání. Ať už pravicové či levicové strany řeší problematiku předškolního vzdělávání, shodují se na podpoře rozvoje předškolních zařízení (jeslí, školek, firemních školek a mateřských či rodinných center). Prosazují také projekt tzv. sousedského hlídání. Prosazují další vzdělávání pedagogických pracovníků. Pokud však politické strany řeší platové ohodnocení pedagogických pracovníků, shodují se na zvýšení učitelských platů, ovšem hovoří pouze o učitelích základních a středních škol. :shock: Jako by předškolní učitelé učiteli nebyli? Jen podotýkám, že nástupní plat učitelky MŠ, pokud je zařazena do 9. platové třídy je 12550 hrubého (podle současných platových tabulek)... :(

_________________
Mgr. Marcela Zajícová


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Problémy předškolního vzdělávání
PříspěvekNapsal: ned 16. kvě 2010 9:14:08 
Milé kolegyně, jak se díváte na pojem "hlídání". Mně tedy dost vadí, neboť si myslím, že děti rozhodně nehlídáme, ale vzděláváme!


Nahoru
  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 41 ]  Přejít na stránku: 1, 2, 3, 4, 5  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na: