Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Autorská práva - obrázky použité na školním webu
PříspěvekNapsal: pon 12. črc 2010 13:12:29 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 07. říj 2009 19:09:26
Příspěvky: 7
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat.
Jsem autorem a správcem školního webu, na který mimo jiné dáváme obrázky z Google.

Domnívala jsem se, že obrázky lze bez komerčního využití na web umisťovat viz. citace z Google"

"Jsme potěšeni, že aplikaci Google Earth dále začleňujete do svého světa online. Obrázky z aplikace můžete osobně používat (například na webu, v blogu nebo v dokumentu), pokud budete dodržovat autorská práva a označení, včetně loga společnosti Google. Není však možné je bez předchozího získání práv od společnosti Google dále prodávat, poskytovat jako součást služeb nebo je používat v komerčním produktu, například v knize nebo televizním pořadu. "

Nyní však naše škola dostala rovnou pokutu 10 000 Kč za obrázek, který jsem na internetu našla např. v ženském časopise, na blogu, atd..

Nepřišlo nám žádné upozornění, žádná žádost o stažení obrázku z internetu, rovnou pokuta.
Máme podezření, že věc není legální a neradi bychom se stali obětí nějakého podvodu.
Jak se lze v tomto případě bránit a jak zjisti pravdu?



Děkuji Libuše Jandová


Naposledy upravil Libuše Jandová dne pon 12. črc 2010 20:29:18, celkově upraveno 2

Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Autorská práva - obrázky použité na školním webu
PříspěvekNapsal: pon 12. črc 2010 13:45:42 
Offline
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: úte 16. říj 2007 20:29:07
Příspěvky: 3433
Dobrý den!
Nejsem si jistá, že správně chápu váš problém v detailech. Ale pokusíme se spolu k něčemu dobrat. Buď se tu někdo moudrý objeví, nebo někoho požádám. Nejsem vůbec odborník na autorské právo a doufám, že vás nezavedu na scestí :-)
Tak.
Jestli tomu dobře rozumím, použili jste na školním webu obrázek, který jste vyhledala pomocí Googlu. Našli jste jej v nějakém ženském časopise. Opíráte se přitom o citaci z pravidel použití aplikace Google Earth.
Mám poměrně laický pocit, že v základu jde o jakési zastřené (byť naprosto běžné) chápání rozsahu konání společnosti Google. Google má mnoho různých aplikací, které poskytuje za různých podmínek uživatelům. Nejběžnější je právě vyhledavač, který vám také pomohl najít obrázky. Pouze najít.
Ovšem vámi citovaný úryvek je z úplně jiné aplikace, z Google Earth. Říká, že pro nekomerční použití můžete používat obrázky z Google Earth, hovoří se jen a pouze o Google Earth. Obrázky vyhledané vyhledavačem pocházejí z internetových stránek nejrůznějších vlastníků a samozřejmě podléhají autorským právům vlastníka daných stránek, respektive vlastníka obrázku. A tak obrázky z něčího blogu, nebo stránek používat nesmíte, pokud majitel výslovně použití nepovolil.
Více o autorských právech najdete TADY, odkazy na otevřené galerie obrázků, odkud byste mohli čerpat, pak TADY. Eventuelně můžete hledat obrázek v naší WIKI.
Jiná otázka je ale vaše pokuta. K tomu neumím nic odhadnout, ještě jsem se s tímto problémem nesetkala. Od koho jste oznámení o pokutě obdrželi?
Držíme vám palce!
Lenka

_________________
Lenka Urbanová, hlavní moderátor
Inovujeme Metodický portál RVP.CZ - inovujeme.rvp.cz.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Autorská práva - obrázky použité na školním webu
PříspěvekNapsal: pon 12. črc 2010 16:16:37 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 19. kvě 2009 7:40:28
Příspěvky: 102
Velmi doporučuji dbát na autorská práva. Tento problém, který popisujete, se stal i Metodickému portálu. Nás oslovila nejmenovaná firma s pokutou cca 50 tisíc. Stejně jako u Vás se jednalo pouze o pár obrázků. Celou věc jsme řešili dlouhé týdny a na každý jimi označený obrázek jsme museli dohledat patřičnou smlouvu nebo zpětně požádat autora o zaslání souhlasu se zveřejněním.
Zároveň se nevyplácí spoléhat na proklamace firem jako je Google. Kdybyste přečetla jejich pravidla podrobně, zjistíte, že to co jste si myslela není pravdou.
Je proto potřeba mít ke každému obrázku ošetřena autorská práva (třeba správnou citací z volného zdroje), popřípadě ideálně mít rovnou souhlas autora se zveřejněním. Doporučuji publikovat jen autorské fota, jako například fotky učitelů, které pořídili v pracovní době nejlépe na školní fotoaparát.

Pro řešení této situace doporučuji kontaktovat firmu a požádat ji o zpřesnění žádosti. Zároveň je požádejte o snížení částky poplatku vzhledem k tomu, že nejste výdělečná organizace (přiznejte chybu) a určitě stahněte obrázek z webu školy. Výsledek je značně nejistý. Naše vyjednávání probíhalo cca 6 měsíců. Předpokládám, že se firma tučného výdělku nevzdá. Ze zákona na to má, bohužel, právo. Lukáš Križko


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Autorská práva - obrázky použité na školním webu
PříspěvekNapsal: pon 12. črc 2010 19:51:57 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 29. říj 2009 17:20:26
Příspěvky: 447
Libuše Jandová píše:
Jsem autorem a správcem školního webu, na který mimo jiné dáváme obrázky z Google.
Co to je "obrázek z Google"? Vyhledávač obrázků google má speciální funkci vyhledávání podle typu licence (Rozšířené možnosti hledání).
Libuše Jandová píše:
Domnívala jsem se, že obrázky lze bez komerčního využití na web umisťovat viz. citace z Google"
Citace se týká Google Earth. Obecně všechny obrázky jsou chráněné dle autorského zákona a používat můžete jen ty, u kterých to je jednoznačně uvedeno. Navíc vždy musíte uvést autora a zdroj.
Libuše Jandová píše:
Nyní však naše škola dostala rovnou pokutu 10 000 Kč za obrázek, který jsem na internetu našla např. v ženském časopise, na blogu, atd..
Kdo vám tu pokutu dal?
Libuše Jandová píše:
posílám inkriminovaný obrázek
Další publikací zřejmě opět porušujete zákon. Než obrázek by nás zajímalo, odkud jste ho stáhla.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Autorská práva - obrázky použité na školním webu
PříspěvekNapsal: pon 12. črc 2010 20:14:32 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 07. říj 2009 19:09:26
Příspěvky: 7
Dobrý den,
děkuji všem za rady, je pravdou, že jsem nikdy nezkoumala dále autorská práva obrázků.
(Teď vidím, že lze na Google použít rozšířené vyhledávání. Taky jsem se poučila o autorských právech - snad pochopila licence Creative Commons.
Na stránce Wikimedia Commons jsou obrázky, které smím použít jen s uvedením odkazu na stránku? Např do soutěže jsem hledala obrázky politiků - a teď vůbec nevím, co kde můžu použít.)

Inkriminovaný obrázek jsem stáhla zhruba v září - říjnu 2009, z jaké stránky, to už nevím.
Ale když se do Google vyhledávače napíše kaštan nebo jírovec maďal, tento obrázek se zobrazí nejméně na 2 místech.
Jsem tedy poučena, ze školního webu zítra odstraním všechny obrázky, jejichž autorem není škola
Libuše Jandová


Naposledy upravil Libuše Jandová dne pon 12. črc 2010 21:23:08, celkově upraveno 1

Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Autorská práva - obrázky použité na školním webu
PříspěvekNapsal: pon 12. črc 2010 20:39:11 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 29. říj 2009 17:20:26
Příspěvky: 447
Libuše Jandová píše:
A budu méně aktivní v tvorbě.
Za pokutu 10 000 nevím, jestli tu práci ještě dělat chci.
To by byla škoda toho nechat. Ale stále jsme z vás nevypáčili, kdo dal tu pokutu?


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Autorská práva - obrázky použité na školním webu
PříspěvekNapsal: úte 13. črc 2010 8:01:39 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 19. kvě 2009 7:40:28
Příspěvky: 102
Dobrý den, předpokládám že to byla některá z právních firem zastupující práva společnosti ISIFA. Což byl i případ Metodického portálu.

A ještě velmi krátká sonda do autorských práv ve WIKI: Autorské právo pro učitele


Naposledy upravil Lenka Urbanová dne úte 13. črc 2010 8:25:57, celkově upraveno 2
úprava odkazu


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Autorská práva - obrázky použité na školním webu
PříspěvekNapsal: úte 13. črc 2010 8:56:32 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 07. říj 2009 19:09:26
Příspěvky: 7
Dobrý den,
přesně tak, nárok vzešel od agentury ISIFA.
Dnes jsme jednali přímo s ředitelem firmy a dohoda, na jejíž potvrzení nyní čekáme, by měla:
odtoupit od nároku vymahačské firmy, která požaduje 10 000 a zaplatit přímo výše uvedené firmě nižší částku - 1 000 Kč.
V dané situaci, pokud bude vše potvrzeno, je to pro nás příznivá informace.
Libuše Jandová


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Autorská práva - obrázky použité na školním webu
PříspěvekNapsal: úte 13. črc 2010 9:24:44 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 07. říj 2009 19:09:26
Příspěvky: 7
Dobrý den,
mám již k dispozici všechny dokumenty, na základě kterých jsme začali jednat.

Teď jak celá situace probíhala:
Nejprve (minulý týden - asi v pátek) přišel řediteli školy email s náhledem našich stránek, kde je obrázek firmy .... bez autorských práv. Dále dokument v angličtině, což je, jestli jsem to dobře pochopila, programem CORRIGON nalezený obrázek a identifikace naší organizace coby plagiátora.
Pak (v pátek tentýž týden) přišly poštou 2 dokumenty:
Oznámení o dohledaném užití fotografií a výzva k dohodě (ve které je dle pafagrafu40 autorského zákona o vydání bezdůvodného obohacení udělena pokuta ve výši 9 360 Kč a to nejpozději do ... vychází to asi na 10 dní od doručení.
Plná moc , která zmocňuje jistou firmu k provádění všech mimosoudních právních úkonů vedoucích k vymožení pohledávek za dlužníky zmocnitele.

Po jistém tápání kolegyně volala přímo firmě, jež je vlastníkem fotografie (na internetu jsem zjistila, že tato firma opravdu existuje "v současnosti je ......... agenturou, poskytující služby v oblasti audio-vizuální komunikace a digitálního obsahu pro marketingové i mediální účely",
vysvětlila řediteli firmy situaci, že rozhodně jsme obrázek nechtěli využít komerčně, nijak dále jsme s ním nepracovali, již jsme ho ze stránek odstranili a že bychom pokutu museli platit my jako zaměstnanci a že se snažíme pro děti dělat maximum a ......
Ředitel firmy sdělil, že již vynaložil jisté náklady, nelze tedy celou věc úplně smést, ale že naše škola zaplatí pouze 1 000 Kč přímo jejich firmě a tímto se celá věc uzavře. (dali jsme mu číslo spisu, pod kterým s námi jednala vymahačská firma - s tou se prý dohodne sám)
Tak věříme, že platbou 1000 bude záležitost ukončena.
Čekáme teď na email, ve kterém by vše mělo být zpečetěno.

A já teď jdu z našich stránek odstraňovat všechny obrázky a veškeré studijní materiály kolegů s jejich prezentacemi pro žáky v PowerPointu, kterých tam máme dost a dost.

Ještě jednou všem děkuji za rady a určitě budu sledovat další diskuse na tomto portále ohledně této tematiky.
Libuše Jandová


Naposledy upravil Lenka Urbanová dne úte 13. črc 2010 9:38:35, celkově upraveno 3

Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Autorská práva - obrázky použité na školním webu
PříspěvekNapsal: úte 13. črc 2010 13:11:12 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 29. říj 2009 17:20:26
Příspěvky: 447
Libuše Jandová píše:
Nejprve (minulý týden - asi v pátek) přišel řediteli školy email s náhledem našich stránek, kde je obrázek firmy .... bez autorských práv. Dále dokument v angličtině, což je, jestli jsem to dobře pochopila, programem CORRIGON nalezený obrázek a identifikace naší organizace coby plagiátora.
Vida, už to není náhoda, ale cílené hledání kopie obrázku.
Libuše Jandová píše:
Pak (v pátek tentýž týden) přišly poštou 2 dokumenty:
Oznámení o dohledaném užití fotografií a výzva k dohodě (ve které je dle pafagrafu40 autorského zákona o vydání bezdůvodného obohacení udělena pokuta ve výši 9 360 Kč a to nejpozději do ... vychází to asi na 10 dní od doručení.
Plná moc , která zmocňuje jistou firmu k provádění všech mimosoudních právních úkonů vedoucích k vymožení pohledávek za dlužníky zmocnitele.
Zde je jasné, že vymahačská firma "lže a krade" - pokuty si nemohou stanovovat sami, autorský zákon nic takového nezná.
Libuše Jandová píše:
Po jistém tápání kolegyně volala přímo firmě, jež je vlastníkem fotografie (na internetu jsem zjistila, že tato firma opravdu existuje "v současnosti je ......... agenturou, poskytující služby v oblasti audio-vizuální komunikace a digitálního obsahu pro marketingové i mediální účely",
Že firma existuje, ještě neznamená, že je skutečně oprávněná jednat jménem autora fotografie. Nejprve by to MĚLI podle mne hodnověrně smluvně DOKÁZAT.
Libuše Jandová píše:
vysvětlila řediteli firmy situaci, že rozhodně jsme obrázek nechtěli využít komerčně, nijak dále jsme s ním nepracovali, již jsme ho ze stránek odstranili a že bychom pokutu museli platit my jako zaměstnanci a že se snažíme pro děti dělat maximum a ......
Ředitel firmy sdělil, že již vynaložil jisté náklady, nelze tedy celou věc úplně smést, ale že naše škola zaplatí pouze 1 000 Kč přímo jejich firmě a tímto se celá věc uzavře. (dali jsme mu číslo spisu, pod kterým s námi jednala vymahačská firma - s tou se prý dohodne sám)
Tak věříme, že platbou 1000 bude záležitost ukončena.
Obrat, že někdo se spokojí s tisícovkou místo desetinásobku, je sám o sobě podezřelý. OPAKUJI: nejprve by měli svá práva hodnověrně PROKÁZAT. Může to být klidně podvod.

Připomínám, že podobné fotografie se běžně prodávají i za desetikoruny.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 35 ]  Přejít na stránku: 1, 2, 3, 4  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků


Můžete zakládat nová témata v tomto fóru
Můžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na: