Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Autorská práva - obrázky použité na školním webu
PříspěvekNapsal: úte 13. črc 2010 14:41:22 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 07. říj 2009 19:09:26
Příspěvky: 7
Ano, mohl by to být podvod, ale tyto případy jsou častější, než jsem si myslela - viz příspěvek.

Zaplatila jsem si i SMS odpověď právníka - v podstatě má dotyčný smůlu, došlo prý k porušení autorských práv ve smyslu autorského zákona č. 121/2000 Sb.

Dále jsem se zajímala o to, co je CORRIGON.

Zajímavé!
Návod, jak dostat peníze:
Doufám, že odkazy budou fungovat i v českém překladu. Zatím jsem do tohoto fóra odkazy neumisťovala. Vidím, že přímý odkaz na nejzajímavější část se mi nedaří - tak se podívejte na Článek:"Je čas zpeněžit svůj obsah! "

1000 zaplatím, to už unesu a jen doufám, že už se nám nic podobného nestane a přemýšlím, jak dodat na stránky obrázky vlastní (hlavně jak je tvořit - moc zdatná v grafice nejsem), jak zpřístupnit učební materiály kolegů (softwarový balík Moodle - jdu v srpnu na jeho proškolení, doufám, že materiály poskytované žákům a naopak úkoly od nich vyžadované nebudou přístupné podobným vyhledávačům)

Libuše Jandová


Naposledy upravil Lucie Slejšková dne stř 14. črc 2010 15:41:27, celkově upraveno 2
úprava odkazů


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Autorská práva - obrázky použité na školním webu
PříspěvekNapsal: úte 13. črc 2010 14:54:48 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 19. kvě 2009 7:40:28
Příspěvky: 102
Společnost ISIFA zde rozjíždí podobný systém, který je znám u hudebníků (OSA a Intergram). Jediným právním nárokem je to, že jsou držiteli licence, která je opravňuje nakládat s autorskými právy u vybraných konkrétních obrázků. Ceny, které si účtují, jsou proto jejich vlastní cenou, kterou si "vymyslely". Narozdíl od OSY nebude tato společnost přerozdělovat peníze autorům, ale pouze zaplatí imaginární licenci pro ČR.

Asi je dobré porovnat konkrétní obrázek, který uvádíte na vašem webu s tím, který oni prezentují za ten, který patří do jejich portfólia. Pakliže nesouhlasíte s jejich cenou je možné se pustit do soudní pře, kde pravděpodobně prohrajete a budete muset hradit nejen soudem vyměřený poplatek, ale i soudní výlohy.

V tom je asi celé jádro pudla. Nikomu se do soudu nebude chtít, proto raději zaplatí i takto nesmyslný poplatek (1000Kč - běžná cena cca 20 - 100 Kč).

Moje rada je dodržovat maximálně autorský zákon a raděj se podobnému střetu vyhnout prevencí.

O etice celého tohoto systému bych raději diskutoval s majiteli ISIFI, kteří se do toho pouštějí a hřeší na školská zařízení, popřípadě na nevýdělečné organizace. Na druhou stranu to může vychovat uživatele webu k lepšímu zacházení s autorskými právy.


Naposledy upravil Lukáš Križko dne úte 13. črc 2010 14:59:14, celkově upraveno 1

Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Autorská práva - obrázky použité na školním webu
PříspěvekNapsal: úte 13. črc 2010 14:58:46 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 29. říj 2009 17:20:26
Příspěvky: 447
Libuše Jandová píše:
Naopak, myslím si, že jde o ojedinělou akci, blíže viz http://www.strategie.cz/scripts/detail.php?id=463236. Ale stále bych rád viděl od společnosti isifa důkaz o právech k zmíněné fotce.

Osobně bych šel klidně do soudní pře: tu tisícovku jim totiž soud nemůže přiznat.


Naposledy upravil Janek Wagner dne stř 14. črc 2010 14:59:38, celkově upraveno 2

Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Autorská práva - obrázky použité na školním webu
PříspěvekNapsal: úte 13. črc 2010 15:01:15 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 19. kvě 2009 7:40:28
Příspěvky: 102
Problém jsou poplatky za soud, kterým se asi nevyhnete.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Autorská práva - obrázky použité na školním webu
PříspěvekNapsal: úte 13. črc 2010 15:09:42 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 07. říj 2009 19:09:26
Příspěvky: 7
Pokud by firma trvala na částce 10 000, tak bych o soudu uvažovala, ale teď jsem ráda, že už to snad skončilo. Jen mě mrzí, že webové stránky budou ochuzené, už takhle tomu věnuji dost času a ještě si pořizovat všechny obrázkové soubory sama,.. To už je nad mé síly.
Libuše Jandová


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Autorská práva - obrázky použité na školním webu
PříspěvekNapsal: stř 14. črc 2010 14:06:45 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 25. kvě 2009 11:07:27
Příspěvky: 101
Dobrý den,
ve WIKI spolupracuje několik šikovných lidí, kteří by vám s výrobou obrázků mohli pomoci. Vyzkoušejte stránku Poptávka pomůcek

_________________
Jindřich


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Autorská práva - obrázky použité na školním webu
PříspěvekNapsal: stř 14. črc 2010 15:02:51 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 29. říj 2009 17:20:26
Příspěvky: 447
Libuše Jandová píše:
Pokud by firma trvala na částce 10 000, tak bych o soudu uvažovala, ale teď jsem ráda, že už to snad skončilo. Jen mě mrzí, že webové stránky budou ochuzené, už takhle tomu věnuji dost času a ještě si pořizovat všechny obrázkové soubory sama,.. To už je nad mé síly.
Libuše Jandová
Faktem je, že ignorovat autorský zákon se nevyplácí. Na druhou stranu s pomocí vyhledávání obrázků Google nebo galerií volných obrázků se dají nelegální obrázky nahradit. Nejlepší by bylo nechat na tom pracovat žáky.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Autorská práva - obrázky použité na školním webu
PříspěvekNapsal: čtv 15. črc 2010 5:33:23 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 07. říj 2009 19:09:26
Příspěvky: 7
Dobrý den,
o spolupráci s žáky jsem již uvažovala, teď jsem však začala tvořit sama. Ale stále mám nejasnosti.
Nerada bych měla u každého obrázku vlastníky, citace obrazového materiálu a pod., to by se pak na webu mohl ztrácet obsah..
Tak prosím o radu, zda postupuji správně:
  • využívám kliparty ze školou řádně zakoupených programů Zoner Callisto 5 a Microsoft Word - to je snad možné; tyto si dále upravuji.
  • začala jsem čerpat z Vaším portálem navržené galerie http://www.pdclipart.org, kde se v úvodu píše (moje angličtina není moc valná) "The collection is FREE and NO REGISTRATION is required". Mohu obrázky skutečně použít a upravovat bez citace odkud jsem je vzala?
  • jak zajistím, že moje fotografie nebude nikdo vydávat za své? Hledala jsem ty naše kaštany v galerii agentury isifa, ale mezi spoustou jiných kaštanů jsem je tam nenašla. Takže buď jsem hledala špatně (a jsou prázdniny, času mám dost), nebo to mohl být skutečně podvod. Ale jak tomu zamezit dopředu? Ćili jak dokázat, že moje fotky jsou opravdu moje? Např východ slunce je všude tak podobný,..
  • vyhledávám pomocí rozšířeného vyhledávání v Googlu, ale jak to v případě sporu prokážu?
  • Mohu použít například obrázek vyfotografovaný z knihy? Nutně potřebuji do soutěže mapu.

Dopředu děkuji moc všem za rady a nápady - vím, že toho požaduji hodně. Ale když už nad tvorbou nových obrázků trávím tolik času, tak bych potřebovala vědět, zda to není zbytečné a zda mě zase nemůže někdo obvinit z plagiátorství.
Libuše Jandová


Naposledy upravil Lenka Urbanová dne čtv 15. črc 2010 11:59:23, celkově upraveno 1
úprava odrážek


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Autorská práva - obrázky použité na školním webu
PříspěvekNapsal: čtv 15. črc 2010 6:40:28 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 29. říj 2009 17:20:26
Příspěvky: 447
Libuše Jandová píše:
Nerada bych měla u každého obrázku vlastníky, citace obrazového materiálu a pod., to by se pak na webu mohl ztrácet obsah.
Základní informace o citacích naleznete v článku na RVP.CZ. Pokud nechcete text "ztrácet obsah", můžete mít citaci na konci článku nebo jako odkaz např. zdroj.
Libuše Jandová píše:
[*]využívám kliparty ze školou řádně zakoupených programů Zoner Callisto 5 a Microsoft Word - to je snad možné; tyto si dále upravuji.
Vždy se musíte řídit licenčními podmínkami výrobce. Že máte něco řádně zakoupeno, to nic neznamená.
Libuše Jandová píše:
[*]začala jsem čerpat z Vaším portálem navržené galerie http://www.pdclipart.org, kde se v úvodu píše (moje angličtina není moc valná) "The collection is FREE and NO REGISTRATION is required". Mohu obrázky skutečně použít a upravovat bez citace odkud jsem je vzala?
Používejte překladač stránek Google Translate. Obrázky PDclipart jsou nabízeny jako volné k použití (public domain), portál sice zcela negarantuje tuto volnost, ale pokud uvedete zdroj nebezpečí nehrozí.
Libuše Jandová píše:
[*] jak zajistím, že moje fotografie nebude nikdo vydávat za své?
Protože sama chcete používat cizí obrázky, očekával bych, že i vlastní budete publikovat pod licencí Creative Commons ;-)
Libuše Jandová píše:
Hledala jsem ty naše kaštany v galerii agentury isifa, ale mezi spoustou jiných kaštanů jsem je tam nenašla. Takže buď jsem hledala špatně (a jsou prázdniny, času mám dost), nebo to mohl být skutečně podvod. Ale jak tomu zamezit dopředu? Ćili jak dokázat, že moje fotky jsou opravdu moje? Např východ slunce je všude tak podobný,..
Než jim cokoliv zaplatíte, požádejte je o prokázání jejich tvrzení, nic jiného mě nenapadá.
Libuše Jandová píše:
[*]vyhledávám pomocí rozšířeného vyhledávání v Googlu, ale jak to v případě sporu prokážu?
Informace o licenci ve vyhledávání Google je jen orientační, vždy je třeba zjistit pravidla na cílové stránce. Základní obranou je ale použití citace dle zákona: autor a zdroj.
Libuše Jandová píše:
[*]Mohu použít například obrázek vyfotografovaný z knihy? Nutně potřebuji do soutěže mapu.
Obrázek vyfotografovaný z knihy není asi nejlepší řešení (citace je samozřejmě v tomto případě nutná). Pro běžné mapy lze využít Mapy Google nebo openmaps.eu nebo openstreetmap.org. Je ale i řada zdrojů volných historických map, spousta jich je i na Wikipedii.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Autorská práva - obrázky použité na školním webu
PříspěvekNapsal: pon 26. črc 2010 6:40:34 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 29. říj 2009 17:20:26
Příspěvky: 447
Narazil jsem na článek k tomuto tématu http://www.makeuseof.com/tag/ways-find-awesome-royalty-free-photos-blog/.

Zajímavé jsou doporučené zdroje obrázků:

http://commons.wikimedia.org/
http://www.openclipart.org/
http://morguefile.com/
http://freerangestock.com/index.php


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 35 ]  Přejít na stránku: Předchozí  1, 2, 3, 4  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků


Můžete zakládat nová témata v tomto fóru
Můžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na: