Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Milujte ČEŠTINU!
PříspěvekNapsal: ned 24. kvě 2009 21:10:16 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: úte 19. kvě 2009 16:16:00
Příspěvky: 721
Ahoj,
nejdřív odpověď pro Míšu G. - podle mých zkušeností na tom jsou děti, které měli angličtinu už dříve, než s ní začaly ve škole, lépe. Hlavně proto, že se nebojí a nestydí jazyk používat.
Pokud jde o výslovnost, podle mě si musíme uvědomit, kolik lidí angličtinou mluví. Určitě existuje nějaká akademicky správná výslovnost, ale kdo z těch lidí, kteří s ní opravdu mluví - ať už jako svým rodným nebo druhým jazykem - ji doopravdy používá. Vždyť i v češtině je tolik rozdílů a odlišností a jaká jsme malá země (mám na mysli třeba okurka X okurek), a to nezmiňuji nářečí, kterým třeba někdy ani nerozumím.
Celá besídka v angličtině se mi také nelíbí, ale básničku nebo písničku, kterou se děti v kroužku naučily, bych tam asi zařadila. Nevím, víc se mi nelíbí, když se vystoupení ke dni matek skládá z deklamování televizních reklam (což jsem také zažila).
Opravdu mě nikdo nepodpoříte? ;)

_________________
Petra


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Milujte ČEŠTINU!
PříspěvekNapsal: pon 25. kvě 2009 7:57:15 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 19. kvě 2009 20:11:56
Příspěvky: 328
Dobrý den, odpůrci i příznivci angličtiny,
předem se omlouvám za slova primitivní a nelogická, ale není to jen můj názor. Toto konkrétně mi řekli všichni tři lektoři, které jsem zatím na jazykovce poznala. Neměla to ale být urážka, ale spíše srovnání s češtinou a tak nám to vysvětlovali i oni. Jednalo se o porovnání gramatických jevů. Čeština je velice složitá (pády,slov.třídy, vidy.....), ale tou svou složitostí je podle mne mnohem logičtější a člověk se dokáže přesněji dorozumět než anglicky, kde má jedno slovo či sloveso několik významů. To je můj pocit.
Co se týče vzdělávání dětí, stále jsem toho názoru, že by to mohla být volnočasová aktivita. Klidně už od školky, ale nepovinná. A jakmile dítě vstoupí na 2.st., byla by povinná.
To je má vize. A co ta Vaše?

Petra Stan

_________________
Petra Stan


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Milujte ČEŠTINU!
PříspěvekNapsal: pon 25. kvě 2009 18:02:15 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 25. kvě 2009 15:56:57
Příspěvky: 8
Také já bych chtěla svojí troškou přidat do mlýna!
Ve 3.třídě jsem se začala povinně učit německy. Hold tehdy se dojelo nejdál do Německa, či Rakouska a zbytek světa byl tabu!
No, a nyní? Už asi 12-13 rokem se učím německy. Stydím se to pomale napsat, protože moje úroveň je mizerná.
Anglicky neumím! Mrzí mě to! Když někam jedu, tak si přijdu jak v jiném světě! Nedomluvím se a stydím se za to! Tudíž mi nezbyde nic jiného, než si nyní zaplatit jazykovou školu!

A k výuce v MŠ? Zásadně nejsem proti, ovšem nejsem si jistá, zda to dětem zbytečně nezamotá hlavu a jestli je to pro ně smysluplné.
U nás ve městě jsou pořádány kurzy pro děti již od 8-mi měsíců!!!!!!!! :!: :!: To mi přijde silně uhozené!!! Dle mě je to jen vysávání peněz z nebohých rodičů, kteří chtějí mít ze svého dítěte "génia"!

A dát dětem na výběr? Ve 3. třídě asi nejsou natolik informované, aby se dokázaly rozhodnout, jaký jazyk (a zda vůbec) se chtějí učit!
Dle mého názoru stejně angličtina převálcovává všechny jazyky!

Při rozhovoru s jedním Magistrem, který mluví plynně francouzky (i přes svůj vysoký věk - více jak 80 let - stále čte originály ve francouzštině) jsme si posteskly nad angličtinou. Jako jazyk ji příliš neuznává, je mu líto, že překrásná (a těžká) francouzština je odsouvána do pozadí.

Tak a teď do mě :lol:

_________________
Tereza Vítová


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Milujte ČEŠTINU!
PříspěvekNapsal: pon 25. kvě 2009 21:29:36 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 19. kvě 2009 20:11:56
Příspěvky: 328
Do Vás, Terezo? :evil:
Jen dobře, alespoň z mého pohledu.
Naprosto souhlasím s tím, co píšete. Řekla bych, že s každým slovem.
U nás v Opavě je angličtina už od 3 měsíců, ale musí být přítomny i maminky, aby u toho mohly kojit :lol: Je to postavené na hlavu, ale je to jejich rozhodnutí. Tedy těch rodičů.
Já do angličtiny chodím, protože je mi trapně stejně jako Vám, když hledím, co to po mě chtějí. Je to světový jazyk (to je mi jasné, to nikdo nezmění),ale je všude, v reklamách, v televizi, v názvech ČESKÝCH firem a ČESKÝCH kapel atd. Mám pocit, jakoby se někteří lidé za náš jazyk styděli. Není to škoda?

Petra Stan.

_________________
Petra Stan


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Milujte ČEŠTINU!
PříspěvekNapsal: pát 29. kvě 2009 19:39:56 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pon 18. kvě 2009 20:19:04
Příspěvky: 674
Ahojky, zdravím všechny.
Při pročítání všech příspěvků jsem se celkem "poděsila", ale i pobavila. Rozumím, co Petra cítí. Já jsem také zapřísáhlý vlastenec a na češtinu nedám dopustit ( a na vše české jakbysmet!). Ale doba už je hold taková a chceme-li do světa, bez jazyků to nejde.
A teď k problému, kdy začít. Já jsem zastánce předškolního věku. Sama mám s tímto zkušenosti. Můj syn chodil v MŠ na třídu, kde vyučovala p. učitelka i anglický jazyk. Nic nebylo placeno, vše probíhalo v průběhu dne, nenásilně. Po roce už některé děti plynně zvládaly základní fráze, myslím, že ani nepřemýšlely, zda odpovídají česky nebo anglicky. Prostě to pro ně bylo přirozené. A o tom to je. Vemte si děti rodičů, kteří mluví dvěma jazyky. Tyto děti pak oba jazyky používají zcela přirozeně a nikdo nehodnotí, jakou mají výslovnost, zda mají dostatečnou slovní zásobu atd. Výhodu učení jazyka v předškolním věku jsem uznala také až po zkušenostech se synem. Když začal s angličtinou ve škole, nebál se jí, nestyděl se mluvit a hlavně měl perfektní výslovnost, zůstala mu "v uších" i když se začal učit anglicky až ve třetí třídě. Moje maminka je pro změnu Slovenka. Vím, že se jedná o podobný jazyk, ale díky tomu, že se mnou mluvila od malinka slovensky, ovládám tuto řeč tak perfektně, že ani Slováci nepoznají, že jsem Češka :lol: .

Možná, že ostatní budou mít podobnou zkušenost.

Bohunka T.

_________________
Bohunka T.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Milujte ČEŠTINU!
PříspěvekNapsal: pon 15. čer 2009 16:57:03 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 25. kvě 2009 8:44:33
Příspěvky: 237
Dobrý den,
můj syn chodí do 4.třídy ZŠ s rozšířenou jazykovou výukou. Učí se 4.rokem angličtinu a v odpoledních hodinách 1.rokem němčinu. Rozhodně není studijní typ. Zápasíme úspěšně jak s cizími jazyky, tak i s češtinou. :( Na to, že se učí anglicky od první třídy, tak si v zahraničí nedokázal objednat ani pití. :o To jsem dost zklamaná. Besídky v angličtině jsou drsné a učení angličtině v kojeneckém věku? :shock: To se spíš učí maminky, ne? Tomu by měla předcházet technika výuky dětí ještě v prenatálním období, to by rozhodně mělo větší smysl. :D
Irka


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Milujte ČEŠTINU!
PříspěvekNapsal: úte 23. čer 2009 16:54:50 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 09. čer 2009 21:09:00
Příspěvky: 1230
Dobrý den, díky za zajímavé téma. Musím říct, že besídky v angličtině by se naší babičce asi také nelíbily ;) , to musím uznat. Při čtení této diskuse mě ale napadlo jedno téma, které s výukou cizího jazyka na prvním stupni souvisí, a to je metoda CLIL. V poslední době se o ní hodně mluví a jsou s ní zajímavé zkušenosti. Nechci teď nijak plédovat ZA nebo PROTI výuce jazyka u malých dětí, spíše přidat podnět do diskuse. Jde vlastně o využití přirozeného prostředí, v němž se žáci pohybují a kde se s cizím jazykem setkají. Málo platné, angličtina je nyní kolem nás prostě hodně a nedá se tomu uniknout. Proto si říkám, že CLIL je zajímavý v tom, že toho umí využít. Při výuce se používá to, co děti již slyšely, znají, někde viděly apod. Takže jsou pro výuku hodně motivované a přitom si kultivují i mateřštinu, protože si povídají o kontextu, ve kterém "ta cizí slova" zaznamenaly apod.

Všimla jsem si, že na portále se o CLILu píše také, viz např. http://www.rvp.cz/clanek/2965 nebo http://www.rvp.cz/clanek/2953. Je zajímavé, že když jsem hledala něco populárně naučného o této metodě na netu, nic moc :( . Ale zaujal mě komentář v jedné debatě s Andreou Křížovou, předsedkyní Asociace jazykových škol, která v internetové diskusi napsala: Vážená paní, viz předchozí odpovědi o MULTIMEDIÍCH. Avšak úplně nejaktuálnějsí je diskuse o tzv. "post-metodické" době, v které se mění role nás všech. Kantor se snaží odkrývat "skryté části ledovce" v procesu učení a podněcovat studenty, student se snaží považovat učení se jazyku za naprosto přirozenou, nenásilnou činnost, t.j. v některých situacích a chvílích komunikuje jinak než mateřštinou (rozvíjí se tzv. CLIL v základních školách). Upřímně, ale naši praprarodiče a prarodiče mluvili tu česky, tu jiným jazykem v té době běžně užívaným a nebylo to nic zvláštního...takže je na co navazovat!

Máte někdo s touto metodou zkušenost?

_________________
Lucie Slejšková
EDUin
www.eduin.cz, www.rodicevitani.cz


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Milujte ČEŠTINU!
PříspěvekNapsal: úte 23. čer 2009 17:30:17 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: úte 19. kvě 2009 16:16:00
Příspěvky: 721
Dobrý den, Lucie,
Co takhle pro tuhle metodu založit nové téma? Mě by to tedy rozhodně zajímalo, zatím jsem o téhle metodě neslyšela.

_________________
Petra


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Milujte ČEŠTINU!
PříspěvekNapsal: čtv 25. čer 2009 21:01:12 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 20. kvě 2009 19:51:16
Příspěvky: 76
Zdravím Lucku a připojuji se k Petře. Prosím, seznamte nás s touto metodou. :) Moc díky Slávka


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Milujte ČEŠTINU!
PříspěvekNapsal: pon 28. zář 2009 15:14:42 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 28. zář 2009 14:55:43
Příspěvky: 1
Váš názor na angličtinu sdílím také. Eva


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 23 ]  Přejít na stránku: Předchozí  1, 2, 3  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Můžete zakládat nová témata v tomto fóru
Můžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na: