Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Kdy vezmou učitelé ŠVP za své?
PříspěvekNapsal: úte 15. led 2008 21:56:34 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 22. říj 2007 23:25:19
Příspěvky: 429
Při své práci koordinátora se stále trápím, jak zajistit, aby většina učitelského sboru vzala ŠVP, který vytvořili, za svůj. Někdy mi připadá, že se sice zlobí na formální dokumenty, ale přesto vytváří formální ŠVP. Nemám mnoho receptů, jak si s tím poradit, ale jsem přesvědčen, že se vždy kolegové dají nakazit nadšením, a o to se snažím. Třeba Vy máte jiný způsob, jak pracujete se svými kolegy. Podělte se o něj s námi.

_________________
Tomáš


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Kdy vezmou učitelé ŠVP za své?
PříspěvekNapsal: stř 23. led 2008 15:54:43 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 12. pro 2007 21:06:01
Příspěvky: 110
Domnívám se, že se ŠVP, pokud bude napsán optimálně (cesta k optimu povede skrze praxi), přirozeně stane pro učitele nepostradatelným, neboť z něho budou při své práci vycházet, např. při plánování opakování, sestavování testů, tematických plánů, plánů exkurzí a projektů. Platí, že ŠVP si píšeme pro sebe, ne "pro forma". Určitě je výhodné, když osnovy obsahují i některé "nepovinné", avšak užitečné údaje, např. krom povinných výstupů (samy o sobě dobře naformulované výstupy jsou už velkou pomůckou) i přehled pojmů, jež mají žáci během roku zvládnout, případně konkrétní metody, popisy projektů apod. Bude-li toto v osnovách obsaženo, rádi po nich učitelé při své práci sáhnou.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Kdy vezmou učitelé ŠVP za své?
PříspěvekNapsal: stř 23. led 2008 21:36:34 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 23. říj 2007 11:36:43
Příspěvky: 280
Přidám příklad z naší praxe.
Naši učitelé informatiky napsali svou část ŠVP (osnovy povinného i celé řady nepovinných předmětů - pro vysvětlení - máme tři ŠVP pro různé typy studia a v zásadě dvojí zaměření volitelných předmětů, programátorské a uživatelské) a odevzdali (mimochodem, programátoři se nezapřou, dokument, který jsem dostal, nesl označení Verze 1.4.3 :lol: )
Teď, ve druhém roce běhu našeho ŠVP (pilotujeme) byla jedna kolegyně zděšená, co že to má učit, vždyť se to nedá stihnout.
No, a dostal jsem verzi 1.5.1 :P

_________________
Petr Krupka


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Kdy vezmou učitelé ŠVP za své?
PříspěvekNapsal: ned 22. úno 2009 15:10:31 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 12. pro 2007 21:06:01
Příspěvky: 110
Nedávno byl zveřejněn jakýsi průzkum, který přinesl informace o tom, jak se učitelům učí podle vlastního šVP (bylo to v Novinkách.cz i v televizi). Velice mě potěšilo konstatování, že většina učitelů je s prací podle ŠVP spokojená.
Je přirozené, že reforma nemá a nesmí ze školy vytěsnit UČENÍ, jak se obávali mnozí její odpůrci. Proto jsme hned po prvním roce práce podle ŠVP přistoupili k testování vědomostních výstupů, ke kterým se učitelé v osnovách zavázali. Neřekl bych, že úspěšnost žáků byla výrazně vyšší než v dobách, kdy se podle ŠVP nevyučovalo (zatím!!, neboť se všichni stále ještě učíme!!), ale konzultace, které jsem s učiteli vedl, očividně zvedly motivaci učitelů k práci s ŠVP, k tomu, aby si při plánování cílů a průběhu hodin brali své osnovy k ruce a snažili se při svých přípravách na vyučování vycházet z deklarovaných vystupů svých osnov. Během následujících hospitací je to již patrné. První krok, jak vzít svůj ŠVP opravdu za svůj!
Pokud najdete, milí kolegové, chuť, čas a odvahu, napište sem prosím svůj názor na vaši práci s ŠVP a svoje dosavadní zkušenosti s ním.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 4 ] 

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků


Můžete zakládat nová témata v tomto fóru
Můžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na: