Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Nový psací vzor - COMENIA SCRIPT
PříspěvekNapsal: úte 14. zář 2010 7:54:43 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 10. zář 2010 10:13:42
Příspěvky: 30
Kamila Ventová píše:
Dobrý večer,
... Nový model vznikl proto, protože současný je příliš složitý, málokdo ho v dospělosti využívá, je problém s čitelností atd. (viz předešlá diskuse).


Také Vám přeji krásný den.
Kdo si tu předešlou diskuzi přečetl, tak je v ní spoustu argumentů pro i proti. Pokud tuto diskuzi myslíte vážně, nepřehlížejte prosím argumenty, které se staví proti zavedení Comenia Scriptu. Jednoznačně pro nutnost zavedení Comenia Scriptu jste v současné chvíli sama (viz poslední vývoj v diskuzi).
Mimochodem na spoustu otázek snažíte odpovídat pořád stejnými argumenty, které se vám mnoho přispěvatelů snažilo vyvrátit. Pokud tato diskuze nepřinese nové argumenty, pak (alespoň pro mne) ztrácí smysl. Ze začátku tato diskuze byla snad zajímavá a mne pomohla utříbit si pro a proti. Konečný verdikt ode mne by zněl:
Jsem jednoznačně proti zavedení Comenia Scriptu! Před spuštěním pilotáže měla být diskuze v širší odborné veřejnosti. Ta mohla lecos změnit. Tím myslím i stav, kdy je stanovená rovnice: "potřeba změnit současný stav" = "Comenia Script".


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Nový psací vzor - COMENIA SCRIPT
PříspěvekNapsal: úte 14. zář 2010 8:14:15 
Kamila Ventová píše:
Dobrý den Davide,
všechna písmenka nejsou stejně široká (viz. malé i a malé m). Nikdo se neučí psát do čtverce ;). Ohledně autorských práv se zkuste odvolat na autory. Ale pokud se děti učí psát podle modelu CS, proč by po nich autoři chtěli jakési honoráře?


Dobrý den Kamilo,

tedy teď jste tomu nasadila korunu. Já si to písmo snad nechám patentovat. Představte si, že všechna písmena v mém písmu Čtvereček Script jsou dokonce i stejně vysoká. Prostě jsem tím chtěl naznačit, že každé písmo má svá poznávací znamení a i Comenia Script má jednoznačné a jasné charakteristické vlastnosti.

Vaše poslední otázka je pak sama odpovědí. Pokud se děti učí psát podle vzoru CS, pak právě proto mají autoři nárok na své honoráře.

On je například dokonce velký problém s tím, když třída nastuduje nějakou písničku současného autora a chce s ní vystoupit na besídce. Dalo by se dohledat, co je s tím za papírování. A nepomůže ani argumentace v duchu Vaší obhajoby CS, tedy že jste melodii transponovala do C dur, aby byla pro děti snadnější a zvolila jednodušší doprovod (tedy že vlastně pracujete "podle vzoru"). Pořád je to písnička, kterou každý pozná a pořád na ni mají autoři svá práva.

Vše v dobrém

David


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Nový psací vzor - COMENIA SCRIPT
PříspěvekNapsal: úte 14. zář 2010 8:36:50 
K autorským právům:

§ 26
(1) Majetkových práv se autor nemůže vzdát; tato práva jsou
nepřevoditelná a nelze je postihnout výkonem rozhodnutí; to neplatí pro
pohledávky z takových majetkových práv vzniklé.
§ 61
(1) Je-li dílo autorem vytvořené na základě smlouvy o dílo (dílo
vytvořené na objednávku), platí, že autor poskytl licenci k účelu
vyplývajícímu ze smlouvy, není-li sjednáno jinak. K užití díla nad
rámec takového účelu je objednatel oprávněn pouze na základě licenční
smlouvy, nevyplývá-li z tohoto zákona jinak.


Je tedy m.j. potřeba zjistit, zda autorka Comenia Scriptu pracovala na základě smlouvy o dílo, resp. na základě výsledků nějaké veřejné soutěže.

Z dostupných informací se lze domnívat, že tomu tak nebylo:
http://www.cuni.cz/IFORUM-8781.html
PeadDr.R.Wildová, CSc.:
“Před pár lety se na psací písmo zaměřili grafici, kteří přišli s námětem zjednodušit toto písmo pro děti…”
“Grafici pak přišli se svým návrhem za mnou….”
Proto se obavám zde diskutujících nedivím.

§ 30
Volná užití
(1) Za užití díla podle tohoto zákona se nepovažuje užití pro osobní
potřebu fyzické osoby, jehož účelem není dosažení přímého nebo
nepřímého hospodářského nebo obchodního prospěchu, nestanoví-li tento
zákon jinak.
(2) Do práva autorského tak nezasahuje ten, kdo pro svou osobní potřebu
zhotoví záznam, rozmnoženinu nebo napodobeninu díla.


Zdá se, že komiks vydaný za účelem výdělku by byl problematický. Namnožené listy s písmenky pro domácí procvičování jsou naopak košer (přestože autorce způsobí finanční ztrátu snížením odbytu "Balíčků Comenia Script"). Co vy na to ?


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Nový psací vzor - COMENIA SCRIPT
PříspěvekNapsal: úte 14. zář 2010 8:38:28 
Offline
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: úte 16. říj 2007 20:29:07
Příspěvky: 3433
Vážení a milí kolegové a přátelé! Cítím potřebu vnést malé stručné jasno.
Tato diskuze vznikla z popudu vás, uživatelů. Toto není oficiální diskuze, která by měla za cíl vyrobit jakékoli stanovisko, to pak stavět jako vlastní výstup a cokoli ovlivňovat.
Argumentace byla pochopitelně úderná zpočátku, v posledních týdnech se spíše opakuje. Přesto počet příspěvků napovídá, že vás téma zajímá. Každopádně emocionálně stále jiskří.
Měli jsme před několika měsíci na vybranou: shrnout diskuzi a uzavřít, neboť se vyčerpala, nebo nechat ji pokračovat, neboť cítíme, že téma stále pulzuje. Vybrali jsme si druhou možnost.
Znovu ale opakuji: toto není oficiální diskuze o zavádění/nezavádění písma Comenia Script, my nemáme pro vás ani odpovědi, ani experty, ani paní Lencovou, ani zodpovědné úředníky z ministerstva. Máme jen vás, které toto téma kloní na jednu či druhou stranu. A my vás rádi necháme diskutovat, jen vás občas musíme ztišit. Prosíme, abyste to takto chápali.
Srdečně vás tímto zdravíme, přejeme všechno dobré, ať už s kličkami, nebo bez ;-)
Lenka

_________________
Lenka Urbanová, hlavní moderátor
Inovujeme Metodický portál RVP.CZ - inovujeme.rvp.cz.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Nový psací vzor - COMENIA SCRIPT
PříspěvekNapsal: úte 14. zář 2010 9:04:31 
2Marie: Díky za paragrafy. Jak jsem na to teď koukal, tak možná odpověď na část našich otázek leží ještě o jeden dál:

Oddíl 3
Bezúplatné zákonné licence
§ 31
Citace
Do práva autorského nezasahuje ten, kdo
a) cituje ve svém díle v odůvodněné míře výňatky ze zveřejněných děl jiných autorů,
b) zařadí do svého samostatného díla vědeckého, kritického, odborného nebo do díla určeného k vyučovacím účelům, pro objasnění jeho obsahu, drobná celá zveřejněná díla,
c) užije zveřejněné dílo v přednášce výlučně k účelům vědeckým nebo vyučovacím či k jiným vzdělávacím účelům;
vždy je však nutno uvést jméno autora, nejde-li o dílo anonymní, nebo jméno osoby, pod jejímž jménem se dílo uvádí na veřejnost, a dále název díla a pramen.



Písmeno c) tak dává naději, že použití CS při výuce (ale jen při výuce) bude skutečně zdarma, nikoliv však jakékoliv jeho další užití. A to je to, co tu zatím nedovedeme rozlousknout.

David


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Nový psací vzor - COMENIA SCRIPT
PříspěvekNapsal: úte 14. zář 2010 19:47:30 
:shock: V diskusi ke článku http://www.rodina.cz/clanek7877.htm jsem našla tohle:

http://www.rodina.cz/1/nazor13195435.htm , uživatel "Katka, prvňáček" píše:

"můj prvňáček v testovací třídě
Dnes jsem vedla syna poprvé do školy, do projektové (testovací) třídy, kde se budou nové písmo učit psát. Mimo jiné nás u toho natáčela televize a reportérka říkala na kameru, že rodiče museli souhlasit s tím, že jejich dítě se tímto písmem bude učit psát. Ale OMYL!!! Nikdo se nás neptal, ani jsme nepodepisovali žádný informovaný souhlas. Dozvěděli jsme se o tom v červnu víceméně náhodou na třídní schůzce. Chtěla jsem syna ještě během prázdnin nechat papírově převést do jiné třídy, ale jelikož znal už od zápisu svou budoucí skvělou třídní uč., tak to striktně odmítl.Takže nyní budeme oba bojovat: on s psaním, já se jej nechtíc budu muset naučit asi též, jinak po mně nic nepřečte. A chtěla bych, aby se naučil psací písmo aspoň číst. Stejně se ale chystám za zástupkyní ředitele, neboť takový přístup k rodičům podle mě není přípustný."


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Nový psací vzor - COMENIA SCRIPT
PříspěvekNapsal: úte 14. zář 2010 20:37:49 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 09. čer 2009 21:09:00
Příspěvky: 1230
Dobrý den,

to je určitě nemilá zkušenost, jen zde prosím odlišujme, jaké nevhodné postupy zvolili na konkrétní škole a co se týká písma jako takového - o tom je zde diskuse.

Navíc se ani nejedná o názor, který si můžeme blíže ověřit - jde o citaci příspěvku jiného uživatele do jiné diskuse. Proto prosím pojďme znovu k věci.

_________________
Lucie Slejšková
EDUin
www.eduin.cz, www.rodicevitani.cz


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Nový psací vzor - COMENIA SCRIPT
PříspěvekNapsal: úte 14. zář 2010 21:03:57 
udělám to takhle :
naučím dítě běžně psát Comenia scriptem a na hůlkové písmo zavedu předmět krasopis. :idea:


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Nový psací vzor - COMENIA SCRIPT
PříspěvekNapsal: čtv 16. zář 2010 7:41:00 
Pro děti je přirozenější písmena spojovat, vždyť i ony se často drží někoho dalšího za ruku.
Písmena spojená do slov dávajících nějaký smysl jsou vlastně ve své podstatě jakýsi tým. I děti dnes ve třídách tvoří pracovní týmy. Vidíte analogii?
Psát se dá jakkoliv, děti zvládnou i Comenia Script, budou-li muset. Přesto si myslím, že současné psací písmo je výhodnější. Jen jeho výhody nevnímáme, protože se pro nás stalo samozřejmostí.
Jenže: "Je těžké někoho donutit, aby něco pochopil, když je pro jeho práci a plat lepší, aby to nechápal", jak kdysi napsal Upton Sinclair. Tuhle poznámku ale nechápejte jako invektivu. Jde pouze o suché konstatování skutečnosti. Úplně obecně.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Nový psací vzor - COMENIA SCRIPT
PříspěvekNapsal: čtv 16. zář 2010 18:26:10 
Prosím, ukončeme tuto diskusi- v tuto chvíli už přináší spíše emoce než argumenty, ponechme ověřování čas- i politici jsou hájeni pár dnů- a pak se podívejme na situaci znova. Mám zkušenost s rodiči - u druháků a třeťáků s SPC by si přáli výuku tímto písmem. Ciž možné není.
Opravdu, počkejme a uvidíme :)


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 353 ]  Přejít na stránku: Předchozí  1 ... 31, 32, 33, 34, 35, 36  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků


Můžete zakládat nová témata v tomto fóru
Můžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na: