Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Začít s učením cizích jazyků už v předškolním věku?
PříspěvekNapsal: pát 29. kvě 2009 20:01:11 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pon 18. kvě 2009 20:19:04
Příspěvky: 674
Zdravím všechny, které toto téma zajímá.
Já osobně jsem přesvědčena, že ANO. Souhlasím se zaváděním jazyků do mat. škol, souhlasím s učením jazyků již v předškolním věku. Jak už jsem uvedla v sekci Jazykové vzdělávání, mám s tímto osobní zkušenosti. Tedy, lépe řečeno, zkušenosti se synem. Měl možná štěstí i na šikovnou p. učitelku, která děti učila anglicky přirozenou cestou, mluvila s nimi anglicky i v průběhu celého dne, takže po roce učení děti plynně odpovídaly anglicky ( samozřejmě fráze přiměřené věku), že si ani, myslím si já, neuvědomovaly, že nemluví česky. Syn "chytil do ucha" anglickou výslovnost tak dobře, že mu potom tento jazyk nečinil problémy ani ve škole - nebál se mluvit, správně vyslovoval. Argumentovala jsem tím, že děti rodičů, kteří mluví plynně dvěma jazyky, se jazyk naučí zcela automaticky a nikdo nehodnotí, zda to není brzy, zda mají správnou výslovnost, dostatečnou slovní zásobu apod.

Tak to je můj názor a moje zkušenost. Jak to vidíté vy? Jazyky do školek ano či ne? Jaké máte ke svému tvrzení argumenty? Těším se na odpovědi.
;)
Bohunka T.

_________________
Bohunka T.


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku : 5
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Začít s učením cizích jazyků už v předškolním věku?
PříspěvekNapsal: sob 30. kvě 2009 20:11:53 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 27. kvě 2009 19:32:25
Příspěvky: 2431
Dobrý den,

moje první odpověď je ANO, ale...

Pak nastává problém, když děti přijdou do 1. třídy:
- Pokračovat ve výuce jazyka v rámci vyučování? A co děti, které jazyk ve školce neměly?
- 1. třída je těžká, na tom se jistě všichni shodneme. Nezatíží tedy další výuka naše prvňáčky příliš?
- Pokračovat jen formou kroužku? Pak narazíme na podobnou otázku ve 3. ročníku - Jak srovnat úroveň "učených" a "neučených" dětí? Když děti rozdělíme na dvě skupiny, mohou se někdy spojit? Budou používat obě skupiny stejné učebnice, plány?
- Nepokračovat vůbec? Jaký by to pak mělo smysl?

Vím, že jsem položila spoustu otázek. Ale přesně takové množství se na mne hrne na seminářích učitelů AJ 1. stupně. Vždy z toho vyjde zajímavá diskuse, která ovšem nemá závěr. Přiznám, že si s tím prostě nevím rady.

Vše má své pro i proti. Ale kdo rozhodne, co by bylo nejpřínosnější pro malého školáčka?

Příští školní rok bych měla učit prvňáčky. Mám v plánu používat některá anglická slovíčka během vyučování v závislosti na materiálech, které budu využívat na interaktivní tabuli. Existuje mnoho zajímavých prográmků pro malé školáky v angličtině. Programů v češtině zas tolik není nebo nejsou tak pěkné. A tak chci zcela přirozeně zamíchat angličtinu do výuky.
Na naší škole vyučujeme povinně AJ od 3. ročníku.
Žáci 1. - 2. ročníku mají možnost chodit na kroužek. Úroveň těchto kroužků je však velmi kolísavá a 1x týdně 45 minut také není zrovna nejvhodnější formát.

_________________
Pavlína Hublová
koordinátor referátu pro správu a rozvoj Metodického portálu RVP.CZ


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Začít s učením cizích jazyků už v předškolním věku?
PříspěvekNapsal: ned 31. kvě 2009 18:00:15 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pon 18. kvě 2009 20:19:04
Příspěvky: 674
Dobrý den,

máte pravdu, Pavli, že toto schéma kroužků, jak uvádite, není to "pravé ořechové". Učení se něčemu jednou týdně je na nic. To se mi víc zamlouvá Váš způsob - nenásilně, během výuky. Každý ale zase nemá Vaše schopnosti ( myslím tím znalost AJ). Já bych vše nechala na zvážení rodičů. Myslím, že to jsou nakonec oni, kdo rozhodne. A ještě k tomu "nástupu" jazyků až v třetí třídě - neviděla bych to tak tragicky. Jak už jsem psala, syn si prošel stejným scénářem a, věřte, nevěřte, ta angličtina mu "naskočila".

Najde se ještě jiný názor? Svěřte se.

_________________
Bohunka T.


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Začít s učením cizích jazyků už v předškolním věku?
PříspěvekNapsal: ned 31. kvě 2009 20:02:33 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 27. kvě 2009 19:32:25
Příspěvky: 2431
Bohunka Trelová píše:
A ještě k tomu "nástupu" jazyků až v třetí třídě - neviděla bych to tak tragicky. Jak už jsem psala, syn si prošel stejným scénářem a, věřte, nevěřte, ta angličtina mu "naskočila".


Dobrý den, Bohunko.
Nejde ani tak o "naskočení" jazyka, jako o to, že je velmi problematické pro učitele, aby zvládl zapojit jak pokročilé žáčky, tak ty, kteří s cizím jazykem zatím vůbec nepřišli do styku. V podstatě tato situace imituje malotřídní školu - máte ve třídě dvě (někdy i víc) skupinek na naprosto jiné úrovni a je to opravdu pořádný nápor na učitele.

_________________
Pavlína Hublová
koordinátor referátu pro správu a rozvoj Metodického portálu RVP.CZ


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Začít s učením cizích jazyků už v předškolním věku?
PříspěvekNapsal: sob 06. čer 2009 18:41:01 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pon 18. kvě 2009 20:19:04
Příspěvky: 674
Pavli,
rozumím Vám. Ale já jsem čekala, zda se ozve někdo s myšlenkou, zda vůbec s jazyky začít už v předškolním věku. Je to pro děti vhodné? Není to brzy? Pokud ano, tak kdy začít? A popř. jaké máte argumenty pro to, že učení se jazykům v tomto věku vhodné není (ne všechny děti mají špatnou výslovnost),...a tak ;) . I když uznávám, některé argumenty jste mi jako pedagog v základním školství již nastínila.
Ale přesto vyzývám ostatní, hlavně rodiče malých dětí, co si o tom myslíte?

_________________
Bohunka T.


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Začít s učením cizích jazyků už v předškolním věku?
PříspěvekNapsal: ned 14. čer 2009 13:56:53 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pon 01. čer 2009 11:07:29
Příspěvky: 1671
Bohunko,
já sama si myslím, že s jazyky je to spíš otázka poptávky rodičů a toho, zda máte opravdu šikovného učitele.
Pokud máte děti, které s rodiči hodně cestují, nebo bydlíte v turistické oblasti a děti se tedy s cizinci setkávají, pak mají možnost jazyk využít a má to smysl. Jinak mi to připadá spíš jako cvičení paměti. A to může klidně zastat česká básnička nebo písnička.
Zajímavé je, že dříve se mamky předháněly v tom, kdy bude mrně chodit na nočník a dnes je to angličtina. :D Reaguji na jeden příspěvek Petry Stanjurové, která píše o angličtině s miminky.
S pozdravem

_________________
Jana


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Začít s učením cizích jazyků už v předškolním věku?
PříspěvekNapsal: ned 14. čer 2009 18:50:23 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pon 18. kvě 2009 20:19:04
Příspěvky: 674
Jani, zdravím Vás.
Když jsem měla malé děti, byla jsem také proti učení jazyků v tak brzkém věku. Měla jsem pocit, že by je to asi hodně zatěžovalo, či co. Ale když se začal můj syn učit hravou formou anglicky, změnila jsem názor. Už jsem o tom psala. Získal skvělou výslovnost ( v dospělosti už nikdy tu správnou výslovnost "nechytíte") a nebylo to o tom, že by si zapamatoval slovíčka, to ani náhodou! Když pak začal s angličtinou ve škole, měl výhodu navíc i v tom, že se nestyděl mluvit v cizí řeči, nějak už si to před lety "osahal" a pak bylo vše jednodušší.

_________________
Bohunka T.


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Začít s učením cizích jazyků už v předškolním věku?
PříspěvekNapsal: ned 21. čer 2009 19:24:59 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 20. kvě 2009 19:51:16
Příspěvky: 76
Zdravím vás! Určitě je to důležité!! A čím dříve, tím lépe! Hravou formou a lidským přístupem se dokáží zázraky. :P Slávka


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku : 5
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Začít s učením cizích jazyků už v předškolním věku?
PříspěvekNapsal: pon 17. srp 2009 16:30:28 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 20. kvě 2009 14:16:36
Příspěvky: 7
Dobrý den,
musím jedině souhlasit s tím, že s jazykem by se mělo začít co nejdříve už vzhledem k tomu jaký trend udává dnešní společnost. Sama působím ve školkách jako externí lektorka a ještě k tomu soukromě učím malé děti.Individuální hodiny jsou podle mě hodnotnější. Ve školce mám kolem patnácti dětí a za půl hodiny opravdu nelze zvládnout aby se všechny vystřídali ve všech aktivitách. Ještě tak kolem pěti dětí je vyhovující. Nejlepší výsledky mám však v úplně individuální hodině, kde se své studentce opravdu věnuji 45 minut jen jí a myslím si, že nyní po dvou letech anglličtiny, kdy nastupuju do třetí třídy zvládá opravdu hodně věcí. Což ovšem také trochu naráží na problém, jenž zde byl přednesen, a totiž jak spojit úplné začátečníky s těmi kteří se již s angličtinou setkali.


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Začít s učením cizích jazyků už v předškolním věku?
PříspěvekNapsal: ned 13. zář 2009 11:53:57 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: sob 22. srp 2009 12:13:41
Příspěvky: 15
Dobrý den,
učím angličtinu na základní škole, od první do deváté třídy. Dnešní trend je sice "čím dříve, tím lépe", ať už se to týká čehokoliv, ale já jsem od prvotního nadšení došla k názoru - proč ne, ale není to nutné.
Samozřejmě, případ, kdy nadšená učitelka používá angličtinu průběžně během dne, je naprosto dokonalý, ale většinou asi nedostupný.
Ostatní kurzy se většinou zaměří na slovíčka. Děti se opravdu naučí barvy, zvířata, počítat do deseti, atd, ale celkem nic moc jiného, není také samozřejmostí dobrá výslovnost lektorů - často studentů. Na ukázkové hodině, kterou jsem ve školce viděla, byla běžná výslovnost sértýn, (šišláčci dokonce šértýn :-) - těžko se to z nich bude dostávat... :-)
Na základce je potom opravdu trochu problém s ambiciozními rodiči, kteří mluví o tom, že dítě už dva roky "dělá" angličtinu a nejsou spokojeni, že se učí podobná slovíčka znovu, ale co s tím, když umí jen poznat barvy atd., ale ničemu nerozumí, neumí nic říct?
Před několika lety právě na žádost rodičů vznikla u nás ve škole skupina "pokročilých dětí" - tehdy se ještě začínalo od čtvrté třídy, ale skončilo to neslavně, děti rychlejší tempo nestíhaly, protože co se vyjadřování ve větách týká, byly vlastně na nule, stejně jako začátečníci.

A proč říkám "proč ne, ale není to nutné"? Protože jakákoliv činnost, která dítě ve školce baví, je fajn, na druhou stranu, zažila jsem už začátek výuky aj ve čtvrté třídě, pak ve třetí a teď od první, a ideální mi přišla ta čtvrtá. Děti jsou ještě hravé a nadšené, ale už se i trošku logicky v jazyku orientují, ikdyž intuitivně.
Malošci jsou úžasní tím, že se nestydí, taky mě baví zase promýšlet a učit se nový styl učení, ale jakýkoliv pokrok stojí nesrovnatelně víc energie, v podstatě ti čtvrťáci uměli během dvou měsíců to, co ti malí nasávali třeba dva roky.
Ale ještě jednou říkám, je-li nadšená třídní učitelka na prvním stupni nebo ve školce, která učí děti angličtinu běžně používat, je to o něčem jiném a je to skvělé. Moje myšlenky se týkaly klasické "výuky".
(U nás půlené třídy, u prvňáčků hodina rozdělena na 2x20 min)

Iva B. :-)


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 41 ]  Přejít na stránku: 1, 2, 3, 4, 5  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na: