Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Před spaním...
PříspěvekNapsal: sob 06. bře 2010 10:34:57 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pon 18. kvě 2009 20:19:04
Příspěvky: 674
Jani,
nedokážu Ti říci, jak často takhle spíme vzhledem k "normálnímu" spaní. Záleží na tématu, které zrovna probíráme. Pokud to ale jde, snažíme se klasické spáče uložit do peřin a nespáči jsou v pelíšku. Je to ale velmi individuální, nechceme, aby to bylo někomu líto. Míšo, my máme také rozkládací lehátka. Ta ale zabírají hodně prostoru. Proto jsme si dali ušít na míru tyhle matrace, které navíc využívám i při relaxaci popř. meditaci s hudbou :) .

_________________
Bohunka T.


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Před spaním...
PříspěvekNapsal: sob 13. bře 2010 13:31:20 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: ned 25. říj 2009 17:24:17
Příspěvky: 318
Zdravím,
taky jsem začala před spaním pouštět relaxační hudbu a funguje opravdu dobře :D (i na mě :? ).
Podle mé osobní zkušenosti se děti více uklidní, čtu-li jim pohádku sama. U vyprávěné pohádky z CD neudrží tolitk pozornost. Máte taky takovou zkušenost? Pohádku z DVD nebo z CD pouštím zpravidla "na vstávání".

_________________
Mgr. Marcela Zajícová


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Před spaním...
PříspěvekNapsal: sob 19. čer 2010 20:34:19 
Ahoj
Tak mě se nejlíp osvědčily pohádky vypravované. Během vyprávění procházím kolem lehátek a postupně děti ještě uklidňuju, pospravuji peřinky, pohladím a většinou když dovyprávím, hodně dítek už spí. Reprodukovanou pohádku skoro vůbec nepouštím, u toho se mi děti pořád vrtí a nezklidní se tak dobře, jako u pohádky čtené nebo vyprávěné.


Nahoru
  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Před spaním...
PříspěvekNapsal: úte 22. čer 2010 14:39:02 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 14. říj 2009 18:08:42
Příspěvky: 61
Zdravím jmenovkyni Radku.
Také zpívám ukolébavky, bohužel ale poslední dobou nezabírá už nic. Od té doby, co kvetou kaštany jsou děti nějaké čilé :lol: Skoro nikdo z dětí nespí a tak po půl hodince vstávají téměř všechny děti ke klidovým činnostem. 3-4 spáči zatím v klidu dospí. Jak bych si to někdy ráda vyměnila ;) .


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Před spaním...
PříspěvekNapsal: pát 10. zář 2010 11:47:15 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pon 01. čer 2009 11:07:29
Příspěvky: 1671
Pokusím se shrnout, jak to máme se spaním v našich školkách....

:arrow: děti máme rozdělené na spáče, které jdou na "lehárnu" a ty, které jenom odpočívají na polštářcích do 13 hod.Spáče uspává buď poutává četba paní učitelky nebo báječná relaxační CD.
:arrow: Spáči dozadu, nespáči dopředu, aby mohli dříve vstát a věnovat se klidným činnostem. Před spaním poslouchají pohádku (čtenou nebo reprodukovanou), někdy ukolébavky, relaxační hudbu.
:arrow: Někdy máme celou hernu zastavěnou různými stavbami. To pak řešíme ležením na matracích.
:arrow: Máme stabilní ložnice, takže lehátka doplňujeme jen do počtu dle aktuálního stavu "spáčů". V heterogenní třídě je to trochu komplikovanější. Malé děti většinou usnou hned po pohádce, velcí mají od 13h kroužky, takže po odpočinku odcházejí. Uspáváme čtenou pohádkou, relaxační hudbou, pohádkou na CD, v pátek máme pohádku koukací.
:arrow: Před spaním pouštím relaxační hudbu a funguje opravdu dobře.
Podle mé osobní zkušenosti se děti více uklidní, čtu-li jim pohádku sama. Pohádku z DVD nebo z CD pouštím zpravidla "na vstávání".
:arrow: Mě se nejlíp osvědčily pohádky vypravované. Během vyprávění procházím kolem lehátek a postupně děti ještě uklidňuju, pospravuji peřinky, pohladím a většinou když dovyprávím, hodně dítek už spí. Reprodukovanou pohádku skoro vůbec nepouštím, u toho se mi děti pořád vrtí a nezklidní se tak dobře, jako u pohádky čtené nebo vyprávěné.
:arrow: S blížícím se létem se dětech chtělo spát čím dál méně.

Tak to jsou Vaše zkušenosti. Díky za ně.

Nějaké další nápady na spaní? Klidně je připište. ;)

_________________
Jana


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Před spaním...
PříspěvekNapsal: stř 27. dub 2011 19:50:33 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: ned 25. říj 2009 17:24:17
Příspěvky: 318
Na jedné malé dvoutřídní MŠ to mají zařízené tak, že
:arrow: spáči jdou do jedné třídy (herny, kde se roztáhnou lehátka),
:arrow: nespáči jdou do druhé třídy, kde se věnují klidovým činnostem.

_________________
Mgr. Marcela Zajícová


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Před spaním...
PříspěvekNapsal: pon 02. kvě 2011 5:57:27 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pon 18. kvě 2009 20:19:04
Příspěvky: 674
Marci,
a nestanou se tak ze spáčů nespáči :mrgreen: :?: Naše děti, kdyby zjistily, že si mohou jít hrát místo spaní, tak by toho okamžitě využily. Já to mám tak, že odpočívat po obědě jdou úplně všechny děti. I pro předškoláky by měla platit jakási duševní hygiena - alespoň půl hoďky odpočívají a poslouchají pohádku. Kdo usne, usne. Kdo ne, jde se věnovat nějakým klidným činnostem - kreslení, modelování, vystřihování, starší děti grafomotorice a prac, listům (konečně čas na individ. přístup :mrgreen: ).

_________________
Bohunka T.


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Před spaním...
PříspěvekNapsal: pon 02. kvě 2011 7:24:57 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: ned 25. říj 2009 17:24:17
Příspěvky: 318
Bohunko, poptám se, jak to dopadá... :P
Do této MŠ chodí neteř,která je doma nespáč a ve školce spáč :D
U nás některé děti (a to jsou předškoláci) samy řeknou: "Paní učitelko, já už jsem unavený/á" a to, že si jdou lehnout berou jako pozitivum. Naopak pro některé totální nespáče je i ten odpočinek za trest :?

_________________
Mgr. Marcela Zajícová


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Před spaním...
PříspěvekNapsal: úte 01. lis 2011 21:41:34 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 01. lis 2011 21:22:10
Příspěvky: 2
Dobrý večer, překvapuje mě, že se v některých MŠ pouští pohádka na DVD. My máme TV ve třídě ,ale já bych jí nejraději hodila za psem:)
Nepouštíme jí a dětem to nechybí - i tak si myslím, že TV si užijí doma až až. to je ale jen můj názor.Jinak pouštíme také relax. CD u kterého je ve třídě klid a atmosféra pohody - přesně taková jakou si já představuji pro odpočinek. Děti, které nespí (především předškoláky) vstávám až tak ve 13:30 prostě to na tom odpočívadle musí vydržet - prohlíží si knihy, poslouchají hudbu a velice často mi usnou jako první. Odpočinek patří k životu stejně jako potrava a vylučování a trend současnosti dávat děti co nespí a nebo si rodiče nepřejí ke stolečku je poněkud jednotvárný. Myslím, že si děti tohoto období- kdy ještě mohou odpočívat během dne nejsou schopny vážit a neumí ocenit chvilku poeldního klidu. Podle mne je to o přístupu k odpočinku a o umění odpočívat jiným stylem než jen ležet. relaxace u hudby, prohlížení, ......spánek. Mě například přijde naprosto nevhodné organizovat zájmové aktivity po obědě, kdy je výkonnostní křivka dítěte nejnižší a tělo potřebuje mnoho energie na strávení oběda. A hlavně mám zkušenost, že děti, které obvykle spí se dost často starají co se děje u stolečku a nemají prostě ten svůj klid na usnutí a proto jim dávám možnost usnout.
Hezký večer a dobrou noc!


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku : 5
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Před spaním...
PříspěvekNapsal: ned 27. lis 2011 13:40:06 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pon 01. čer 2009 11:07:29
Příspěvky: 1671
Tak mě napadá, jestli se třeba v předvánočním čase u vás nějak to usínání neliší.

_________________
Jana


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 26 ]  Přejít na stránku: Předchozí  1, 2, 3  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na: