Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Gramotnosti v MŠ - kde lze najít více informací?
PříspěvekNapsal: čtv 05. kvě 2011 9:24:57 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 05. kvě 2011 9:21:45
Příspěvky: 1
Dobrý den, zajímalo by mě téma gramotnosti v MŠ. Vaše názory a tipy, kde najít nějaké informace k tomu to tématu.


Naposledy upravil Lenka Urbanová dne čtv 05. kvě 2011 13:47:47, celkově upraveno 1
úprava předmětu příspěvku


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Gramotnosti v MŠ - kde lze najít více informací?
PříspěvekNapsal: čtv 05. kvě 2011 13:48:45 
Offline
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: úte 16. říj 2007 20:29:07
Příspěvky: 3433
Dobrý den!
Vydržte, může trvat den či dva, než vám někdo odpoví. Ale rozhodně se pokusíme odpovědět!
zdraví
Lenka

_________________
Lenka Urbanová, hlavní moderátor
Inovujeme Metodický portál RVP.CZ - inovujeme.rvp.cz.


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Gramotnosti v MŠ - kde lze najít více informací?
PříspěvekNapsal: čtv 05. kvě 2011 16:16:04 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pon 01. čer 2009 11:07:29
Příspěvky: 1671
Dobrý den Kristýno,
pro začátek bych Vám sem dala odkaz na blogový příspěvek, týkající se matematiky. Klikněte sem.
Možná vám něco řekne i tato seminární práce.

_________________
Jana


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Gramotnosti v MŠ - kde lze najít více informací?
PříspěvekNapsal: čtv 05. kvě 2011 19:38:12 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pon 18. kvě 2009 20:19:04
Příspěvky: 674
Pro předškolní "gramotnosti" nenalézám dostatek informací. Vše, co jsem našla, se týkalo ZŠ. Poradí někdo?

_________________
Bohunka T.


Naposledy upravil Bohunka Trelová dne pon 30. črc 2012 18:09:47, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Gramotnosti v MŠ - kde lze najít více informací?
PříspěvekNapsal: pát 06. kvě 2011 13:05:14 
Gramotnosti v ZŠ jsou jasné dané: čtenářská, matematická, přírodovědná, finanční, ICT (počítačová). Měli jsme ve školce inspekci a ta se vyděsila, že nevíme o gramotnostech v MŠ. Pátrala jsem na internetu a nenašla sem jasné termíny a náplň jak a jaké gramotnosti rozvíjet u předškolních dětí - jasné vymezení pojmů...předmatematická, předčtenářská a dál...nevím kde se další informace dozvědět.Děkuju Kristýna


Nahoru
  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Gramotnosti v MŠ - kde lze najít více informací?
PříspěvekNapsal: sob 07. kvě 2011 17:32:05 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 20. říj 2010 7:05:59
Příspěvky: 5
Probíhají: vzdělávací semináře k předčtenářské gramotnosti - například seminář Čtení s porozuměním - příklady jsem si převedla do praxe MŠ (např. děti nebudou číst, ale vyprávět podle obrázků, doplňovat slova...)
vzděl. seminář: Na pomoc učitelkám mateřských škol- Rozvíjení schopností pro gramotnost předškolních dětí.
Odkaz jsem našla i na webu: 10 rad rodičům Šupsáková - Dětské písmo, Cesty ke gramotnosti.

Jako učitelky si musíte pomáhat. Mnohdy i vzdělávání pro učitelky 1. stupně je vhodné pro nás, jen je potřeba přemýšlet a přizpůsobit potřebám nás, učitelek MŠ.

Jestliže je gramostnost čtenářská (tak začíná v MŠ předčtenářská – rozvoj řeči, pozornosti, paměti, zrak. a sluch. vnímání, představivosti a vizuomotoriky, prostorové a PL orientace - poznávání a chápání slov – kniha, strana, příběh, číst, slovo, abeceda, nadpis, kapitola), matematická je to v MŠ opět přematematická ....přírodovědná.... a nově také E-gramotnost = používání elektronických médií, které naše děti již také ovládají, ovšem ne efektivně -(

Myslím, že je z čeho vybírat a literatury je též dostatek, jen je třeba hledat a vybírat podle potřeb.


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku : 5
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Gramotnosti v MŠ - kde lze najít více informací?
PříspěvekNapsal: sob 07. kvě 2011 20:45:43 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 07. črc 2010 7:04:19
Příspěvky: 349
Milé kolegyně, osobně si myslím, že všechno většina z vás dělá naprosto běžně a samozřejmě. Jen teď někdo( a nic bych za to nedala, že někdo mimo praxi)cítí potřebu pojmenovávat prosté věci termíny, které jim dodávají punc něčeho zvláštního. A že se toho chytá i inspekce...nu zase kolonka
k vyplnění. Neděste se. Všechno, co potřebujeme znát jsme se naučili v mateřské škole, ať už se to jmenovalo jakkoliv.


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Gramotnosti v MŠ - kde lze najít více informací?
PříspěvekNapsal: ned 08. kvě 2011 8:00:38 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pon 01. čer 2009 11:07:29
Příspěvky: 1671
Jana Blažková píše:
Neděste se. Všechno, co potřebujeme znát jsme se naučili v mateřské škole, ať už se to jmenovalo jakkoliv.

Děkuji Jano za připomenutí. ;)

_________________
Jana


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku : 5
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Gramotnosti v MŠ - kde lze najít více informací?
PříspěvekNapsal: ned 08. kvě 2011 12:49:03 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 20. říj 2010 7:05:59
Příspěvky: 5
Samozřejmě, že všechno v MŠ děláme. To nikdo nepopírá. Jen, když pak přijde inspekce, nedokážeme adekvátně reagovat... Bohužel přibývá mnoho nových termínů a nedokážeme se s nimi ztotožnit a užívat je.
Gramotnost však mezi ně nepatří. Na prvním semináři ohledně této problematiky jsem byla v r.2004. Na univerzitách se vyučuje samostatný předmět např. "Rozvoj gramotnosti a prevence poruch učení." Jak je to na středních školách nedokážu posoudit, protože jsem maturovala před 23 lety-(
Pokud se někomu nové termíny nelíbí, musí se obrátit jinam - nebo občas otevřít odbornou literaturu.

Reagovala jsem na dotaz, který byl zadán...proto jsem si dovolila přiblížit pojmy.
Na druhou stranu si ale říkám - jsme přece odborníci v preprimárním vzdělávání.


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Gramotnosti v MŠ - kde lze najít více informací?
PříspěvekNapsal: ned 08. kvě 2011 20:10:19 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 07. črc 2010 7:04:19
Příspěvky: 349
Jana Kneřová píše:
Pokud se někomu nové termíny nelíbí, musí se obrátit jinam - nebo občas otevřít odbornou literaturu.

Věřte, že jsem svou poznámku napsala s vědomím, že jsem dostatečně erudovaná a že sleduji dění kolem včetně odborné literatury. A stále si myslím, že některé prosté věci zbytečně komplikujeme. Rozhodně nijak nebyl namířen proti komukoliv. Vidím své kolegyně, které odvádí neskutečný kus práce v heterogenní třídě plné dětí naprosto rozdílných schopností, výchovy, zázemí ( jak to všechny znáte) a zatím jsem nezazanamenala, že by někdo shora tuto práci nějakým způsobem ulehčil či podpořil. A kontrola práce s gramotnostmi ze strany ČŠI mne v tom utvrzuje.


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku : 5
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 17 ]  Přejít na stránku: 1, 2  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na: