Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Co motivovalo nás aneb jsou dnes žáci jiní než my?
PříspěvekNapsal: ned 08. kvě 2011 23:03:56 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 26. dub 2011 13:00:35
Příspěvky: 3
Dobrý den

Mne nejvíce motivovovalo, jak už bylo napsáno výše, když byl učitel zapálen pro svůj obor, výklad nečetl z poznámek, ale přednášel podle toho jak plynula výuka. Hodinu prokládal zajímavostmi a diskuzí z momentálního dění.

A pak také známky a představa, co se bude doma dít, když donesu další čtyřku :-).


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Co motivovalo nás aneb jsou dnes žáci jiní než my?
PříspěvekNapsal: pon 09. kvě 2011 11:20:23 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 17. úno 2010 14:31:42
Příspěvky: 226
Také bych se ráda připojila. Měla jsem ráda, když učitel nebral všechno úplně vážně, dokázal použít nadsázku, humor, uvolnění. Jsem "čistokrevně" humanitně zaměřená a přesto mne opravdu bavila matematika. Minimálně se v ní nestávalo, že by moji tehdejší spolužáci, byť třeba i trojkaři a čtyřkaři, nevěděli, co se právě u tabule děje. O čem se mluví. Dodnes na ni rád vzpomínám. Byla to "paní učitelka".

_________________
Dana Batelková


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Co motivovalo nás aneb jsou dnes žáci jiní než my?
PříspěvekNapsal: úte 10. kvě 2011 21:10:39 
Motivace? Účelnost, smysluplnost.
Příklad: i nejhorší žák (SŠ), ignorat, budižkničemu, se horečně učí vyhlášku o silničním provozu, křižovatky a vůbec vše pro řidičák, protože chce jezdit a kurz si platí z těžce vydělaných nebo ušetřených peněz.
Dospělý, OSVČ, který už by se třeba nepřinutil k nějakému studiu si zaplatí kurz jednoduchého účetnictví pro podnikatele a pilně se ho učí se aby ho uměl co nejlépe.
Malé děti předškolního věku se učejí číst písmenka, nebo znát hodiny, aby si mohly přečíst co bude v televizi a kdy to bude.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Co motivovalo nás aneb jsou dnes žáci jiní než my?
PříspěvekNapsal: čtv 12. kvě 2011 9:12:28 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 17. úno 2010 14:31:42
Příspěvky: 226
A jak tedy motivovat? Jak vysvětlit smyslupnost učiva třeba právě ve vašem oboru?

_________________
Dana Batelková


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Co motivovalo nás aneb jsou dnes žáci jiní než my?
PříspěvekNapsal: čtv 12. kvě 2011 11:32:26 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 09. úno 2011 17:29:04
Příspěvky: 818
Myslím, že hlavní příčinou současné nízké motivace velké části žáků je všeobecná nízká motivovanost dospělých v jejich okolí. Asi všichni víme, že vnější motivace ("cukr a bič", např. peníze) vlastně nefunguje. Jsem přesvědčená, a praxe ze třídy mi to potvrzuje, že vnitřně motivovaní jsou žáci, jejichž rodiče jsou "nadšeni" pro školu, pro práci, pro komunikaci atd. bez ohledu na jejich finanční zabezpečení. Tedy jinými slovy, mám žáky z chudých poměrů nadšené pro cokoli, ale i děti rodičů finančně zajištěných, leč bez nadšení, otrávených, remcajících. Na druhém místě je nadšení učitele samotného, ale bez splnění předchozí podmínky se můžete (většinou) rozkrájet a nenadchnete (existují i výjimky, kdy já jako učitel nadchnu žáka i navzdory rodičům, ale to jsou jen ojedinělé případy). Stojí zato pokoušet se nadchnout rodiče a pak vše funguje.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Co motivovalo nás aneb jsou dnes žáci jiní než my?
PříspěvekNapsal: čtv 12. kvě 2011 11:38:46 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 17. úno 2010 14:31:42
Příspěvky: 226
Tedy pracovat s celou rodinou? Jde to dneska? Je skvělé, že to přece jen někdy jde. Máte na to, pokusit se nadchnout rodiče, nějaký nápad, nějaký osvědčený postup, Jano?

_________________
Dana Batelková


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Co motivovalo nás aneb jsou dnes žáci jiní než my?
PříspěvekNapsal: čtv 12. kvě 2011 11:48:41 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 09. úno 2011 17:29:04
Příspěvky: 818
Na naší škole jsou třídní schůzky každý měsíc. A na každé třídní schůzce je minipřednáška (např. z vývojové psychologie apod.) nebo ukázka z výuky, kdy si rodiče na vlastní kůži vyzkouší to, co zrovna jejich děti dělají, včetně nějaké umělecké činnosti. Ale v každé třídě se najde někdo (někde míň a někde víc), kdo na třídní schůzky nechodí. A to už je zpravidla signál, že dítě bude mít problém. Pokud to opravdu nastane, řešíme to osobními pohovory s rodiči (bez a s dítětem).


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Co motivovalo nás aneb jsou dnes žáci jiní než my?
PříspěvekNapsal: čtv 12. kvě 2011 11:54:56 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 17. úno 2010 14:31:42
Příspěvky: 226
Vida, takže nejsou třídní schůzky všude jen formalitou. Třídní schůzky, jak na ně. Nestálo by to za vlasní téma? Najdou se další diskutující? Další zkušenosti k výměně?

_________________
Dana Batelková


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Co motivovalo nás aneb jsou dnes žáci jiní než my?
PříspěvekNapsal: pát 27. dub 2012 11:07:04 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 07. úno 2010 13:41:43
Příspěvky: 150
Vážení kolegové, trochu mě zaráží smysl této diskuse. Zavzpomínat je jistě příjemné, ale z toho, co fungovalo na nás je dnes využitelné pramálo.
Ve třídě sice máme také žáky z masa a kostí s jednou hlavou a dvěma rukama, tam asi podobnost končí. S rychlostí dnešní doby už na prvním stupni žáci provádí to, co by si ještě před pěti lety nedovolil deváťák.
Stejně je tomu i ve způsobu uvažování, přístupu k životu, k učení, k informacím (zdrojům i zpracování). Tohel jsou ty věci, které bychom si měli uvědomit. Jsou jiní a to, co platilo na nás, na ně nezabere.
Pokusme se tedy odhalit, co charakterizuje generaci těchto žáků, konfrontujme ji s výhledy na vlivy ve školství např. Horizon reporty a z toho tvořme závěry, jak na ně. :)
Přeji hezký den.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Co motivovalo nás aneb jsou dnes žáci jiní než my?
PříspěvekNapsal: pát 27. dub 2012 12:07:30 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 09. úno 2011 17:29:04
Příspěvky: 818
Martine, dovolím si oponovat (vloni jsem končila s deváťáky a letos jsem začala s prvňáky - odtud pramení moje drzost :D ).
Myslím, že děti nejsou jiné; to my, dospělí, jsme jiní. Společnost jako celek (konzumně-materialistická, nenáročná na morálku, pravdu, pracovitost...), rodiče (freecoolíni šikulíni) i škola (naučit toho chceme stále víc, ale nevíme jak a proč a často z toho není nic). SAMOZŘEJMĚ NEJSOU VŠICHNI STEJNÍ, UZNÁVÁM ZJEDNODUŠENÍ, ale jenom trošku. :(
A možná ty děti trochu jiné přece jenom jsou - ony totiž, možná víc než my v jejich věku, potřebují soustředěnou pozornost, bezpodmínečnou lásku, milující a milovanou autoritu přinášející harmonii řádu; to asi pro ten chaos a nelad, kterým jsou obklopeny. Dnes se mě jeden prvňáček ptal: taky se ti rozešli rodiče, když jsi byla malá? A mě bylo líto (!), že ho zklamu, když řeknu, že ne. Protože on chtěl slyšet, že je to normální...


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 25 ]  Přejít na stránku: Předchozí  1, 2, 3  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků


Můžete zakládat nová témata v tomto fóru
Můžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na: