Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Kamery ve škole
PříspěvekNapsal: stř 29. črc 2009 8:44:58 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 02. črc 2009 7:19:46
Příspěvky: 67
Rád se připojím do faktické diskuze. Kamerové systémy jsou a budou zde (ať chceme nebo nechceme) :) :cry: a mají jistě svá pozitiva i negativa. Řada jich zde byla zmíněna, ale myslím, že se tu dostatečně neprojevil jeden důležitý úhel pohledu, který je naprosto zásadní.

Rozhodování o využití (či nevyužití) kamerového systému totiž musí brát v úvahu právní a technickou stránku věci, především ZÁKON O OCHRANĚ OSOBNÍCH ÚDAJŮ. Ten se vztahuje na kamerové systémy, které pořizují záznam. Při pouhém sledování v reálném čase např. vstupních dveří bez záznamu se nejedná o zpracování osobních údajů podle tohoto zákona, jinak ano.

Pokud chceme pořizovat záznam, musíme si tedy před svým rozhodnutím o instalaci zodpovědět celou řadu otázek, které vyplývají ze zákona č. 101/2000 Sb. Škola pak bude správcem údajů, bude se na ni vztahovat registrační povinnost atd. atd. V této souvislosti vykonává správní dozor Úřad pro ochranu osobních údajů a je třeba znát jeho stanoviska a požadavky viz např. zde:

http://www.uoou.cz/files/tk_2006-11-27_3.pdf
http://www.uoou.cz/files/vyjadreni_a_do ... i_uoou.pdf

_________________
Jirka


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Kamery ve škole
PříspěvekNapsal: stř 29. črc 2009 15:16:15 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: ned 21. čer 2009 12:14:57
Příspěvky: 673
Dovolte, abych shrnula své základní myšlenky na toto téma:

* učitel má především učit.................A proto si ho natočíme?
* velká škola - velký prostor...............A to znamená hodně kamer!
* městská škola = anonymita..............A díky kamerám se lépe poznáme!


1. Jak z tohoto vyplývá potřebnost kamerového systému?
2. Neberete v úvahu námitky psychologů.
3. Moje ironické poznámky sledují stále jeden cíl. Totiž varování. Kde se chtějí zastánci kamer zastavit?

Zdůrazňujete stále jen užitečnost kamer, ale nemůžete popřít stejnou funkčnost ostnatého drátu nebo minového pole. Vám se zdá minové pole asi nepřiměřené. Mně se zdá pro školu nepřiměřený kamerový systém. Navozuje snad sledující kamera příznivé klima?


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Kamery ve škole
PříspěvekNapsal: čtv 30. črc 2009 12:26:48 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 27. kvě 2009 19:32:25
Příspěvky: 2431
Mgr. Zdeněk Sotolář píše:
Dovolte, abych shrnula své základní myšlenky na toto téma:

* učitel má především učit.................A proto si ho natočíme?
* velká škola - velký prostor...............A to znamená hodně kamer!
* městská škola = anonymita..............A díky kamerám se lépe poznáme!


1. Jak z tohoto vyplývá potřebnost kamerového systému?
2. Neberete v úvahu námitky psychologů.
3. Moje ironické poznámky sledují stále jeden cíl. Totiž varování. Kde se chtějí zastánci kamer zastavit?

Zdůrazňujete stále jen užitečnost kamer, ale nemůžete popřít stejnou funkčnost ostnatého drátu nebo minového pole. Vám se zdá minové pole asi nepřiměřené. Mně se zdá pro školu nepřiměřený kamerový systém. Navozuje snad sledující kamera příznivé klima?


1. Učitel má především učit... a ne dělat dozorce - kamery: Proč ne?
2. Velká škola - velký prostor... a dozor nemůže být všude - kamery: Proč ne?
3. Městská škola = anonymita... a hledání viníka poškození majetku nebo napadení je čím dál tím těžší - kamery: Proč ne?

Kamerový systém nabízí bezpečné prostředí.
Všichni chápeme, že je zneužitelné (jako všechno). Ale současná společnost nenabízí příliš možností ochrany (nejen) majetku a zúčastněných osob (někdy mám dokonce pocit, že víc práv - a ochrany - má agresor, ale to je jen můj osobní náhled). Až se naučíme chovat se k sobě zase jako lidi, můžeme kamery vždy vypnout.

_________________
Pavlína Hublová
koordinátor referátu pro správu a rozvoj Metodického portálu RVP.CZ


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Kamery ve škole
PříspěvekNapsal: čtv 30. črc 2009 19:45:28 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: ned 21. čer 2009 12:14:57
Příspěvky: 673
Jestliže lakonické proč ne? je věcným argumentem, pak není, co bych k tomu ještě dodal.

Jenom bych ještě na závěr zopakoval, že

já nechci žít pod dohledem kamer,
nechci, aby tak žily moje děti,
nechci, aby tak žili moji žáci.

Pokud necítíte proč, je mi vás upřímně líto.

Přesto s přátelským pozdravem Zdeněk Sotolář


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Kamery ve škole
PříspěvekNapsal: pát 31. črc 2009 18:17:40 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 27. kvě 2009 19:32:25
Příspěvky: 2431
Mgr. Zdeněk Sotolář píše:
Jestliže lakonické proč ne? je věcným argumentem, pak není, co bych k tomu ještě dodal.


Argumenty jsou napsány před těmi "proč ne?"
Považuji je za dobré.

A Vaše lítost (jakkoli přátelská) není na místě. Netoužím po ní, děkuji.

_________________
Pavlína Hublová
koordinátor referátu pro správu a rozvoj Metodického portálu RVP.CZ


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Kamery ve škole
PříspěvekNapsal: pát 31. črc 2009 22:14:11 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 19. kvě 2009 20:11:56
Příspěvky: 328
Dobrý den, často si toto téma pročítám a nikdy nevím, co mám odpovědět. Jsem pro kamery, nebo ne? Mám pocit, že v určitých případech smysl mají. Nechci někomu brát jejich svobodu, nebo je sledovat na každém kroku, ale pokud ničí a zneužívají majetek jiných, tak proč si kamerami nepomoci? Samozřejmě opravdu jen u "nevyléčitelných kazisvětů". Je to tak trošku proti mé vůli, ale přece nebudeme budovat něco jen proto, aby nám to někdo kazil??? A ti nepoučitelní kazisvěti opravdu existují. Jak to jinak řešit? Jak to řešíte Vy?

_________________
Petra Stan


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Kamery ve škole
PříspěvekNapsal: pát 31. črc 2009 22:15:02 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 19. kvě 2009 20:11:56
Příspěvky: 328
Ještě bych ráda dodala, že na škole, kde je tak 40 žáků, jako třeba u nás, je to nesmysl a byla bych zásadně proti, ale pokud se jedná o obrovské školy, kde dozor není schopen všechny situace zaregistrovat, je to na pováženou, ale opravdu záleží na konkrétní škole a na konkrétních "výtržnících". Je to hrozné přirovnání, ale v supermarketech, na silnicích a někde i na pracovištích nás také sledují, a navíc bez našeho svolení.

_________________
Petra Stan


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Kamery ve škole
PříspěvekNapsal: stř 05. srp 2009 17:01:10 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 05. srp 2009 11:11:24
Příspěvky: 54
Zajímavé téma a snad i stále více aktuální. Stále mi ale uniká smysl takového opatření. Výstupy z kamer budou v ředitelně, aby měl ředitel přehled ? Pak by k sobě potřeboval zásahového pracovníka, který by po zjištění nepravostí na monitoru účinně zasáhl ve třídě. Ředitel by od monitoru nemohl přece odejít! Třeba by něco dalšího zatím přehlédl.
A co školník? Ten by měl též zájem takový systém na škole zavést. Pak by ale za něj musely všechny další práce dělat uklizečky.
A ještě je tu sborovna? Učitel přeci snese a zvládne všechno. Tak ať se u monitoru vždy dva po dobu vyučování střídají (dal bych jim to do rozvrhu). Jeden bude sledovat, druhý zasahovat. A je to! Za mimnořádně dobrý zásah mimořádná odměna od ředitele...
Tak a snad už dost ironie. Dozor nemůže být všude, takže proti kamerám ve škole nejsem a je to jedno z řešení. Zatím v rovině SCI-FI. kdo by kamery a provoz v chudém rozpočtu naší venkovské školy platil ? Ale když by jednou kamery ve škole byly, ta bych je umístil určitě do šatny, kde se nejčastěji krade a snad by to zloděje trochu odradilo. A pak určitě také na záchody. Samozřejmě že né nad kabinky, ale stačilo by ke vchodu, aby bylo jasné kdo tam vchází a vychází. A nejen o přestávkách, ale hlavně během vyučování. Nechtějte vědět, co se tam za jediný den všechno semele. Těch nervozních žáků, kteří se tam chodí uklidňovat cigaretou!? Alespoň by při šetření bylo jasné, koho se má šetření týkat.
Je typické, že v reakcích mají největší starosti o funkčnost kamer sami učitelé. Že prý by byli pod kontrolou. Tak tohle by mi ale vůbec nevadilo.
JE fakt, že zneužít se to proti učitelům samozřejmě dá. Znal jsem řeitele, který už kdysi dávno (to ještě o žádných kamerách a monitorech nebyla řeč) uvažoval o tom, že zapojí obráceně školní rozhlas a bude postupně odposlouchávat co se děje při vyučování (ale i o přestávkách) v jednotlivých třídách. Tak tohle už jde dost za hranice slušnosti...


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Kamery ve škole
PříspěvekNapsal: pát 07. srp 2009 8:19:51 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 18. kvě 2009 17:48:01
Příspěvky: 77
K tomuto tématu vkládám jeden hodně zajímavý odkaz.

_________________
Luboš


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Kamery ve škole
PříspěvekNapsal: úte 18. srp 2009 8:49:00 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 20. kvě 2009 14:16:36
Příspěvky: 7
Dobrý den, pokud mohu přidala bych jednu osobní zkušenost. Ještě když jsem studovala gymnázium, což není doba až zas tak vzdálená, rozmohlo se toto téma i na naší škole a to hlavně kvůli podezření z prodeje některých omamných látek na záchodcích. Nakonec bylo usneseno, že kamery ano, ale komické mi přišlo, že na celé naše čtyřpatrové a velmi rozsáhlé gymnázium byla použita pouze jedna jediná kamera na jedné chodbě. Čeho tím bylo dosaženo je mi záhadou :?:


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 47 ]  Přejít na stránku: Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků


Můžete zakládat nová témata v tomto fóru
Můžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na: