Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Existuje Mikuláš a Ježíšek?
PříspěvekNapsal: ned 27. lis 2011 13:51:06 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pon 01. čer 2009 11:07:29
Příspěvky: 1671
Nejvyšší čas si zas připomenou mikulášské téma.
Napíšete vaši zkušenost?
Pěknou adventní neděli.


Milena Králová píše:
Dobrý večer,
milé kolegyně, blíží se doba Milulášů a doba Vánoc a já bych ráda s předstihem znala vaše názory na to, jak o těchto tématech mluvit s dětmi.

Jasně, žijeme v moderní době, děti mají znalosti o věcech, o kterých předchozí generace neměly ani tušení, ale myslím, že o to víc tápou v tom, jestli Mikuláš a Ježíšek - navíc tak často ve filmech a médiích nahrazovaný Santa Klausem - existují nebo ne. Některé se stydí věřit, i když by rády, protože přece na tohle věří jen "malé" děti, některé tvrdí, že nic takového neexistuje, ale rády by věřily a všechny chtějí po paní učitelce, aby jim to potvrdila nebo vyvrátila. Zvláště když do mnoha školek přece Miluláš s čertem a andělem chodí. Někteří vypadají věrohodně, někteří méně - např.když Mikuláš má na obličeji masku, která je za výlohou naproti v papírnictví , nebo např. když byla loni v role Mikuláše rozpoznána jedna maminka ;)...

Jak to budete řešit vy?

Přidám zprostředkovanou zkušenost mé kamarádky - učí v alternativní školce / nemám ji jmenovat /, kde se dětem říká jen pravda / jasně, pravda je relativní, pro každého je pravdou něco jiného, tak tedy pravda podle paní ředitelky / a dětem bylo vysvětleno, že žádné nadpřirozené bytosti neexistují a nekonaly se žádné besídky na toto téma. Reakce rodičů byla velmi negativní a v důsledku to poškodilo jméno celé školky.

Předem přeji hezké mikulášské i vánoční období ve školkách i v soukromí.
Milena K.

_________________
Jana


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Existuje Mikuláš a Ježíšek?
PříspěvekNapsal: ned 27. lis 2011 14:50:58 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 10. pro 2010 15:17:05
Příspěvky: 606
Dětem nemusíme lhát - Mikuáš jako nadpřirozená postava sice neexistuje, ale jako slavnost s maskami připomínající sv. Mikuláše nás přece obklopuje každý rok :-) I děti se mohou převléknout za Mikuláše, čerty či andílky...

Připojuji pár fotografií ze včerejšího vánočního jarmarku na Waldorfské ZŠ v Jinonicích: http://radek608165203.rajce.idnes.cz/ZS ... k_20111126

_________________
prezident spolku Pedagogická komora


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Existuje Mikuláš a Ježíšek?
PříspěvekNapsal: ned 27. lis 2011 14:57:55 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 14. zář 2009 16:32:02
Příspěvky: 14
Ačkoliv mám letos již čtvrťáky, stále ještě někteří nemají jistotu, jak to vlastně s tím Ježíškem je. V loňském roce se ve třídě strhla na toto téma bouřlivá diskuze. Ukončila jsem ji tak, že tam, kde na Ježíška věří, nosí dárky Ježíšek a v rodinách, kde se na Ježíška nevěří, musí dávat dárky rodiče. A protože Ježíšek toho má hodně, je dobré mu pomoci a připravit si pro rodiče a sourozence dárek.
Jsem zastáncem toho, že je to zcela na rodičích, jak dlouho chtějí tuto půvabnou hru s dětmi hrát a není důvod, proč já bych jim to měla kazit.
Pěknou adventní neděli ;)


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Existuje Mikuláš a Ježíšek?
PříspěvekNapsal: ned 27. lis 2011 15:56:14 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 10. pro 2010 15:17:05
Příspěvky: 606
A jakou zkušenost máte s tím, když se děti dozvědí, že jim rodiče 10 let o ježíškovi vlastně lhali? Neotřese to jejich důvěrou v nejbližší?

_________________
prezident spolku Pedagogická komora


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Existuje Mikuláš a Ježíšek?
PříspěvekNapsal: pon 28. lis 2011 7:57:13 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pon 01. čer 2009 11:07:29
Příspěvky: 1671
Děkuju Hanko za váš příspěvek,
u nás doma synek také váhal, tak mě skoro mrzelo, když se pak ve škole učili vánoční básničku o tom, že je nejvyšší čas koupit ty dárky. :roll:
A jak říkáte, je to hra. Zkoušíme ji hrát dál. :P

Mgr. Hana Fišerová píše:
Ačkoliv mám letos již čtvrťáky, stále ještě někteří nemají jistotu, jak to vlastně s tím Ježíškem je. V loňském roce se ve třídě strhla na toto téma bouřlivá diskuze. Ukončila jsem ji tak, že tam, kde na Ježíška věří, nosí dárky Ježíšek a v rodinách, kde se na Ježíška nevěří, musí dávat dárky rodiče. A protože Ježíšek toho má hodně, je dobré mu pomoci a připravit si pro rodiče a sourozence dárek.
Jsem zastáncem toho, že je to zcela na rodičích, jak dlouho chtějí tuto půvabnou hru s dětmi hrát a není důvod, proč já bych jim to měla kazit.
Pěknou adventní neděli ;)

_________________
Jana


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Existuje Mikuláš a Ježíšek?
PříspěvekNapsal: pon 05. pro 2011 10:18:48 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pon 01. čer 2009 11:07:29
Příspěvky: 1671
Dnes k vám do školky asi přijde, že? :P

_________________
Jana


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Existuje Mikuláš a Ježíšek?
PříspěvekNapsal: úte 16. říj 2012 10:53:33 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 05. bře 2012 20:50:50
Příspěvky: 43
Dobrý den,

Radek Sárközi píše:
A jakou zkušenost máte s tím, když se děti dozvědí, že jim rodiče 10 let o ježíškovi vlastně lhali? Neotřese to jejich důvěrou v nejbližší?


A není to spíše naopak - tedy pravda? Tradice přeci nevzešla jen tak z ničeho ;)

Tedy pokud se bavíme o existenci Ježíše a ne o nošení dárků.

Miloš Kafka


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 17 ]  Přejít na stránku: Předchozí  1, 2

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na: