Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Znají učitelé techniky, jak rozvíjet ČG u žáků?
PříspěvekNapsal: pon 16. led 2012 12:32:03 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 10. pro 2010 15:17:05
Příspěvky: 606
Nejhorší je, když II. stupeň přestane rozvíjet, co se žáci naučili na I. stupni, což se děje myslím často - např. v dějepise :-(

_________________
prezident spolku Pedagogická komora


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Znají učitelé techniky, jak rozvíjet ČG u žáků?
PříspěvekNapsal: pon 16. led 2012 12:33:34 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 10. pro 2010 15:17:05
Příspěvky: 606
Nejhorší je, když II. stupeň přestane rozvíjet, co se žáci naučili na I. stupni, což se děje často (nemyslím tím sumu faktů, ale dovednosti...).

_________________
prezident spolku Pedagogická komora


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Znají učitelé techniky, jak rozvíjet ČG u žáků?
PříspěvekNapsal: úte 17. led 2012 21:54:29 
Díky, Hano, za pochvalu - jsem elementaristka a často se setkávám spíš s tím, že si učitelé na 2. st. myslí, že do šestky už přijdou děti "hotové". Na každý pokus získat radu, jak na to - jak naučit slovní druhy, poznat v jakém pádu jsou podst. jména, ...(přeci jen jsou oborářky a já nemám patent na rozum) reagují tím, že to už mají děti přece umět z národky. A to vše přeci souvisí s ČG.
Myslím si, že děti většinou nemají doma moc šancí vidět čtenářské vzory, rodiče totiž "nemají čas". A tak jim my ukažme krásu čtení, toho, že je super dozvědět se něco z knížek a nejen z internetu. Ten totiž nemůžu vzít do ruky, přivonět, když je nový a mnohdy ani právě teď ve škole ukázat kámošům.
Vím, že je to těžké najít čas, ale jde to. Sedněme alespoň jednou týdně na deset, patnáct minut každý se SVOU knížkou a oddejme se princeznám, pirátům, Gormitům, dinosaurům Harry Potterům, či Salanderovým. Ale pak se ptejme, diskutujme, zajímejme se o to, co kdo četl a co by kdyby. Ten čas se nám vrátí - děti si "to" totiž i v jiných předmětech PŘEČTOU.
Děti jsou jako opičky a často se dají zbantočit k neuvěřitelným věcem, tak proč ne zrovna ke čtení?


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku : 5
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Znají učitelé techniky, jak rozvíjet ČG u žáků?
PříspěvekNapsal: stř 18. led 2012 9:52:32 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 10. čer 2009 20:49:20
Příspěvky: 139
To je moc hezké, jak jste napsala: "Sedněme si ke svým ..." :) Mluvíte mi z duše. Sice i já jsem okouzlena internetem a ráda z něj získávám informace, ale máte pravdu, když děti přirovnáváte k opičkám. Škoda jen, že se občas marně snažím vysvětlit totéž učitelům, když mluvím o tom, co znamená dětem modelovat.

Mimochodem nedávno moje švagrová byla překvapena tím, když jsem jí vysvětlovala, že má se synem číst. Možná by bylo dobré pořádat projekty i pro rodiče a ukázat jim, nad čím přemýšlet u čtení.

_________________
Mgr. Ludmila Kovaříková


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Znají učitelé techniky, jak rozvíjet ČG u žáků?
PříspěvekNapsal: stř 18. led 2012 19:46:41 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 09. čer 2009 21:09:00
Příspěvky: 1230
No a vidíte - my teď se synem mého muže prožíváme první třídu a doma čteme. A syn je moc překvapený, když se ho pak ptáme na to, co četl - o čem to vlastně bylo, co se mu líbilo, co ho zarazilo... Prý ve třídě stačí, když to pěkně přečte nahlas. A on navíc ještě nahlas číst moc nechce, je velký introvert, tak to je tedy pěkná kombinace.
Co pak? Opatrně to probrat s paní učitelkou? Nebo to prostě dohánět doma?

_________________
Lucie Slejšková
EDUin
www.eduin.cz, www.rodicevitani.cz


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Znají učitelé techniky, jak rozvíjet ČG u žáků?
PříspěvekNapsal: stř 18. led 2012 20:31:52 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 09. úno 2011 17:29:04
Příspěvky: 818
Lucie, pokud to nebyla řečnická otázka, tak mě napadá, že chtít po prvňáčkovi, aby reprodukoval, co sám přečetl, je brzy. Začala bych tím, co slyší od Tebe. Opakovaně číst (nebo vyprávět) pohádku, a ať víc a víc opakuje on. My takhle vyprávíme ve škole každý den stejnou pohádku celý týden (pokud je kratší, tak jen čtyři dny a pátý ji kreslíme, někdy i dramatizujeme). Někomu by se to mohlo zdát zdlouhavé a nudné, ale děti to milují. Poslední den už mluví jenom ony.
Před Vánoci jsme začali číst (pohádky zásadně vyprávím z hlavy) příběh o Mariině oslíkovi, který ještě dočítáme (už jsme v Egyptě, teď ještě zpět do Nazareta) a už se mě ptají, proč ho neopakujeme.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku : 5
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Znají učitelé techniky, jak rozvíjet ČG u žáků?
PříspěvekNapsal: čtv 19. led 2012 19:42:35 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 09. čer 2009 21:09:00
Příspěvky: 1230
Jano, díky za tvou zkušenost. Ne, to nebyla řečnická ? :-).
Možná jsem to napsala nepřesně, ale měla jsem na mysli možná něco trochu jiného. Synek přečte v slabikáři krátkou větu, resp. sousloví, a když se ho zeptám, co to znamená, tak se ukáže, že těm slovům nerozumí. Že třeba přesně nezná význam slova. A říká, že ve škole se o tom nebaví, že stačí, když to dobře přečte.

Jinak s reprodukcí textu to zkoušíme, když synovi čteme, nebo když se spolu díváme na pohádku. To mi nepřijde brzy - s pomocí dovede říct, o čem to bylo, jednoduše, ale vystihne několik momentů a s dalšími pomohu.

Vracím se k technikám ČG: nevím, co je pro prvňáky adekvátní přístup ve škole, s čím by měli začínat, a tudíž pak nevím, co by s nimi měla paní učitelka dělat. Zatím mi ale bohužel přijde, že nedělají vlastně nic, prostě jen čtou nahlas a to stačí. Měla jsem za to, že už od počátku by měli jakoukoliv formou učitelé ověřovat, že děti rozumí tomu, co čtou. Nebo ne? Dívám se na to laicky, jako rodič, učitelské vzdělání mám pro 2. stupeň a SŠ ;-).

_________________
Lucie Slejšková
EDUin
www.eduin.cz, www.rodicevitani.cz


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Znají učitelé techniky, jak rozvíjet ČG u žáků?
PříspěvekNapsal: čtv 19. led 2012 21:31:08 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 09. úno 2011 17:29:04
Příspěvky: 818
Lucie Slejšková píše:
... přečte v slabikáři krátkou větu, resp. sousloví, a když se ho zeptám, co to znamená, tak se ukáže, že těm slovům nerozumí...
Už nevím, kde jsem to psala, možná na české škole, ale pro mě je nejdůležitější si ohlídat, aby žáci byli vším, co dělají, nějak osobně zaujatí. Aby cítili, že se jich to bytostně týká. Takže pokud je ve slabikáři "Ema má mísu masa", nebude to to pravé a nedivila bych se, že to děti neosloví.
Ty víš, že na naší škole se doopravdy číst učíme až ve druhé třídě. Tím čtením vlastně myslíme čtení s porozuměním, protože v první třídě děti píší a tím se učí i číst. A je to proto, že tyto dovednosti dozrávají postupně, urychlit se nedají, zato "zadrhnout", znechutit poměrně snadno. Já bych to vážně doma nechala jen na to převyprávění vyprávěného :) . Až (pokud) ve škole dojde na zajímavější texty, porozumění přijde samo, zvlášť když je doma někdo jako Ty ;) .


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Znají učitelé techniky, jak rozvíjet ČG u žáků?
PříspěvekNapsal: pát 20. led 2012 20:15:35 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 27. kvě 2009 19:32:25
Příspěvky: 2431
Když jsem učila prvňáčky, bylo nepsaným pravidlem, že jsem se po přečtení téměř každé věty zeptá na obsah přečteného. Později jsem tuto "povinnost" s radostí přenechala žákům.
Souhlasím s Janou, že když Máma mele maso, tak to jde trochu obtížněji, ale dá se to (spíš je důležité ohlídat, aby vše pak nespadlo do nudné rutiny).

Otázky se většinou opakovaly - děti používaly primárně tzv. slabé otázky, tj. ty, které se ptají na zřejmé a jednoduché věci z textu: Kde? Kdy? Kdo? apod.
Na nástěnce objevil první plakátek s nabídkou pomocných slov...

Poději musel nutně vzniknout druhý plakátek s nápovědou náročnějších otázek. Šikovné děti začaly využívat už na konci 1. třídy. Otázky: Proč? Jak bychom mohli vyřešit? Co když? Co si myslíš o? Jaké jsou důkazy pro?

Jen je prostě škoda (viz mé úvodní povzdechnutí), že jak děti postupují, tak se na tyto postupy zapomíná - už tak nějak považujeme za samozřejmé, že všechny děti rozumí čtenému a "jede se dál".

_________________
Pavlína Hublová
koordinátor referátu pro správu a rozvoj Metodického portálu RVP.CZ


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku : 5
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Znají učitelé techniky, jak rozvíjet ČG u žáků?
PříspěvekNapsal: sob 21. led 2012 1:51:51 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 10. pro 2010 15:17:05
Příspěvky: 606
Rád bych upozornil na kurz "Čteme s nečtenáři a učíme je kriticky myslet - základní kurz, zima a jaro 2012": http://www.kritickemysleni.cz/codelame_ ... 1323630717

_________________
prezident spolku Pedagogická komora


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 36 ]  Přejít na stránku: Předchozí  1, 2, 3, 4  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Můžete zakládat nová témata v tomto fóru
Můžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na: