Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Jak zajistit ve třídě kázeň
PříspěvekNapsal: ned 08. led 2012 5:10:15 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 08. led 2012 5:04:36
Příspěvky: 1
Dobrý den,
souhlasím s Vašimi názory, hlavně s bodem 9. Taky se mi osvědčilo "pravidlo 3 malé = 1 velká známka". Učím na bývalém odborném učilišti angličtinu a tahle metoda motivace je jednou z neúčinějších :)
Když to ale vezmu obecně, je důležité s žáky/studenty mluvit nejen o "školních věcech", ale třeba jen naznačit, že se o ně zajímáte i jako člověk. Pak vám možná prozradí i věci, které možná raději zamluvíte :), ale ve výsledku si získáte přirozenou autoritu... že nejste "škrob", že "se dá s váma mluvit" a "že to není č....!"

DC


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku : 4
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Jak zajistit ve třídě kázeň
PříspěvekNapsal: ned 08. led 2012 15:57:26 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 10. pro 2010 15:17:05
Příspěvky: 606
Podle mě hodně o tom, jak jsme byli jako učitelé úspěšní ve výuce "kázně", vypovídá chování žáků, když s nimi není žádný učitel - žádná autorita, která by jim mohla dávat černé puntíky, malé pětky, referáty za trest, domácí úkoly za zlobení apod. Tedy, zda si pravidla slušného chování opravdu zvnitřnili, nebo se jen přizpůsobili autoritativnímu učiteli, který používá systém "cukr a bič" - represe a odměny...

_________________
prezident spolku Pedagogická komora


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku : 5
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Jak zajistit ve třídě kázeň
PříspěvekNapsal: úte 28. úno 2012 15:11:46 
já jsem zoufalá, někdy mám pocit, že mi praskne hlava. v osmičce na pracovním vyučování učím kluka, který je nezvladatelný, to víme. musím se svěřit, dnes mám pocit, že se zblázním : házel papíry, říkám ukliď to, on: nebudu to uklízet. říkám ukliď to prosím, říkám ti, házíš to tu po třídě. on: já nic neházím, já: nehádej se se mnou! on: se nehádám, neřvěte na mě! já ukliď to! on: kurva! uklidí to tak, že převrhne papíry a celé to schválně ještě zhošší) já: to snad nemyslíš vážně, žákovskou. on: proč? sem to uklidil! si budu stěžovat! já: žákovskou! on: nemam! (stojím u něj a trvám na tom) nemam, ste hluchá!!! já: takže ke všemu drzé chování, jdeme do ředitelny. on: nejdu!!! (vyšla jsem na chodbu, že někoho poprosím, aby došel pro zástupce, a mezitím mi vyklouzl ze třídy a utekl. později jsem to řešila s třídní. pak se choval uraženě, řekl, že mě nenávidí a já mám z toho zkažený den. nejvíc asi z toho, že kamarádovi řekl, že mě nenávidí.
co dělám špatně?


a mě mrzí jedna věc (takových kluků mám v každé třídě totiž) - že si s nimi nedokážu poradit sama. Paní učitelka mi řekla - nebojte se mi to vždycky říct, my ho srovnáme.

Také ho chci umět srovnat!
V čem spočívá to, že ho pošlu za třídní? Jak ho srovná ona a já ne? Jediné co chci umět, je sovnat tyhle výrostky! Nechci žalovat a obtěžovat třídní..:(

mockrát jsem přemýšlela v čem spočívá to jejich ujišťění pošlete ho za mnou, já ho srovnám...


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Jak zajistit ve třídě kázeň
PříspěvekNapsal: stř 29. úno 2012 6:34:10 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 09. úno 2011 17:29:04
Příspěvky: 818
Musí to být hodně nepříjemný pocit. Možná by stálo zato zeptat se třídní, zda ten hoch nemá nějaké problémy doma - může to být rozchod rodičů, agresivní výchova, nebo naopak nezájem rodičů... Děti zpravidla tímto chováním volají o pomoc; jako by křičely: Všímej si mě! Dobré je také vnést do vyučování humor (laskavý) a umět si udělat legraci sám ze sebe. Rozhodně si dávat pozor, aby se situace nevyvinula v boj.
Držím palce!
P.S. Doporučuji si zde najít blog a články paní Peutelschmiedové - např. http://peutel.blogy.rvp.cz/2012/02/18/s ... cke-etudy/.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Jak zajistit ve třídě kázeň
PříspěvekNapsal: stř 29. úno 2012 6:39:01 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 09. úno 2011 17:29:04
Příspěvky: 818
A ještě si myslím, že by to mezi vámi nemělo zůstat viset, takže na příští hodině bych ho přátelsky pozdravila, případně utrousila nějaký vtípek, pokud se na to budete cítit.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Jak zajistit ve třídě kázeň
PříspěvekNapsal: stř 29. úno 2012 9:13:15 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pát 23. dub 2010 18:02:04
Příspěvky: 295
Tady je každá rada drahá. Každý jsme jiný, i děti jsou každé jiné. To, co funguje s jedním, zcela selhává u jiného. To, co si může "dovolit" jeden učitel, jinému neprojde. Opravdu bez dalších znalostí okolností se radí těžko.

Jenom snad útěcha, že se stalo prakticky každému. Víte, když ho třídní srovná a ono to funguje jenom v její přítomnosti, tak to taky není o tom, že by na něj nějak extra působila. Jako třídní jsme ti, co rozdávají důtky a známky z chování, tak občas mají žáci pocit, že máme nad nimi větší moc, ale ve vedlejších třídách jsme jenom obyčejní učitelé :lol:

Takže přeju pevnou vůli váš problém zvládnout. Je to na dlouho a je to velmi těžké.

_________________
JitkaRa
http://cojsemvyzkousela.cz/


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Jak zajistit ve třídě kázeň
PříspěvekNapsal: stř 29. úno 2012 22:15:42 
dekuju a chtela jsem se zeptat, stane se tohle opravdu na kazdem stupni kazde zakladky? ja mam totiz sedm trid, a ve ctyr z nich je jeden takovy kluk s touto poruchou chovani (dva z nich maji IVP, dva meli, ale pak se zjistilo, ze je to nevychovou, nikoliv psychikou..problemy pochopitelne maji... prvni kluk z 8.a mi narusuje vyuku systematicky, je to neprispusobivy spoluobcan, je to dobry hoch, ale je tak moc jiny, ze se zvedne a zpíva ve tride "vykourim ti curaka..lala..." na nej jsou brany tedy socialni ohledy, on ma jinou vychovu..doma je to samozrejmezle, ale kdyby chtel, je chytry a sikovny, jen zije v jinem svete, bohuzel. druhy kluk je jiz zminovany, toho mám zas v áčku. tam je celkově problém v rodině, nezájem. Za to ale já jako učitelka nemohu !!!!
třetí kluk je v sedmičce, narušuje výuku celétřídy, ostatní se k němu přidávají, má IVP. drzý a je mu uplně jedno cokoliv, myslím, že do devítky proleze s obtížemi, říká, že jeho největším přáním je z mého předmětu propadnout a dělá pro to vše:(
pak jeden kluk v devítce, je hysterický, cholerik, když se naštve, převrátí mi lavici ve vzteku..už je deváták, tak to pro něj není problém...taky vyrušuje a je sprostý. hlavně se hádá...směje se tomu, že mu zakazuji pít v hodině (už se stalo, že si rozlili pití na sešity a všude) prý je to omezování osobní svobody a bla bla atátovi to řekne atd.. to už nevnímám..
jo a v 9.B mám kluka, co je sprostý a nezdvořilý a neplatí na něj vůbec nic. proč? protože on veškerou látku ovládá. a je si toho vědom.to je snad to nejhorší. ruší ostatní, podporuje je ve sprostých výrazech a v nepozornosti, nabádá je ke zlobení.


čtyři třídy ze sedmi--ty tři zbývající celkem jdou..
ráda bych slyšela, že taková statistika normální není...že to na jiných školách je lepší...


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Jak zajistit ve třídě kázeň
PříspěvekNapsal: stř 07. bře 2012 13:14:45 
nikdo neporadí?:(

uvedu příklad třeba z dneška

dnes jsem suplovala, jeden jiný žák zas si dal nohy na lavici. říkám: sundej ty nohy z lavice. nic. říkám sundej ty nohy z lavice. nic. slyšíš? ále no jóoo.. (celá třída záchvat smíchu, zezadu se ozvalo dej je na lavici!) rozdala jsem papíry, během toho, co jsem rozdávala, se zvedl a za zády mi dělal rukama paroháče, třída se smála, chtěla jsem po něm žákovskou, vymyslelsi, že si ji vybrala paní učitelka třídní. nedal mi ji ani po opakované výzvě. bez dovolení se zvedl a procházel se třídou, pak vzal houbu a udělal s ní sprostý obrázek na tbuli. třída byla odbouraná a smáli se, každý si dělal co chce, vytahli telefony, když jsem napomenula, říkali no co, vždyt nic nedělám? Na konci hodiny jsem šla za třídní. ředitelské důtky mít sice budou, ale já mám zkažený den a navíc si myslím, že jsem selhala j, že kdyby tam suploval někdo jiný, tohle by si nedovolili a tu důtku by nedostali. nenávidí mě a já nechápu proč, zlobili tak, že to tam vypadalo jak v oboře paviánů.poznámky na ně neplatily, dala jsem jim test ale odevzdali mi zmuchlané papírky. už jsem zoufalá, opravdu potřebuju vědět co dělám špatně...já mám třídu, která se chová naprosto nepřípustně a oni mě nenávidí, protože jim píšu poznámky. jedna učitelka je zkrotí, kromě třídní, a ta to ale dlá tak, že na ně neustále řve, dokonce je i trochu sem tam pleskne..ale taky uz má hlas pomalu v háji, já si ho kvůli nim nezničím..ani zdraví..v hodině kolem mě létaly vlaštovky, vážně jsem měla chuť si tam číst knížku, at mi dají pokoj..opravdu jakákoliv rada by mi moc pomohla... Lada, brno


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Jak zajistit ve třídě kázeň
PříspěvekNapsal: stř 07. bře 2012 13:17:18 
jo a nejlepší je jejich "ta kráva mi napsala poznámku"! tak teď uvidí teď budu zlobit o to víc!!
a fakt s ním pak není k vydržení, jeho chování se po poznámkách nezlepšuje, naopak zhoršuje

(ale není to jen on, takoví jsou v každé třídě dva..)


Naposledy upravil Lenka Urbanová dne stř 07. bře 2012 13:58:48, celkově upraveno 1
doplnění uvozovek


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Jak zajistit ve třídě kázeň
PříspěvekNapsal: čtv 08. bře 2012 14:16:30 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pát 23. dub 2010 18:02:04
Příspěvky: 295
Z vaše příspěvku čiší zoufalství, ale s neznalostí dalších věcí okolo a bez znalosti vás, vám tady asi těžko kdo poradí. :oops:

Takové chování rozhodně není normální, ale chovají se takto prakticky všem vyučujícím? Pak je něco nezdravého ve třídě a je to na nějakou poradnu, práci s kolektivem, pedagogické centrum, ve škole to lze řešit "rozbitím" podobné party apod a sama to nevyřešíte. Chovají se tak jenom vám? Pak asi nezbude nic jiného než hledat chybu u sebe. Smutné, ale nutné. Cesta do pekel je někdy dlážděna dobrými úmysly.
Ale na tyhle otázky najdete odpověď někde ve svém okolí.

_________________
JitkaRa
http://cojsemvyzkousela.cz/


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku : 5
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 65 ]  Přejít na stránku: Předchozí  1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků


Můžete zakládat nová témata v tomto fóru
Můžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na:  
cron