Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Počítače, počítačová učebna a výukové programy
PříspěvekNapsal: sob 27. čer 2009 8:16:45 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 27. kvě 2009 19:32:25
Příspěvky: 2431
Dobrý den,

opakovaně u svých kolegyň narážím na problém jak organizovat práci v počítačové učebně v případě, že chceme využít nainstalované výukové programy?

Narážíme na tento problém především v případech, kdy chceme procvičovat. Každý žák má jiné tempo... Co s těmi rychlými? Mají ti pomalejší dostatek času na procvičení?

Jak to řeším v učebně já:
Žáci si s sebou nosí pracovní sešit. Na začátku hodiny jim napíši na tabuli postupné kroky, co všechno budou procvičovat, např. v ČJ:
1. Slovní druhy - vyhledej ve větě - procvičování: max. 5 ch;
2. Slovní druhy - seřaď podle zadání - procvičování: max 3 ch;
3. Vyjmenovaná slova - slovní hádanky - procvičování: max. 3 ch. atd.

V popisu mají žáci přesný postup, jak se dostanou k danému cvičení (popisuji jednotlivá tlačítka, ale teď jsem si hrubě vymýšlela) a maximální počet chyb. Tady bylo třeba děti trochu vychovat a vysvětlit jim, že procvičují pro sebe (ne pro mne, ne pro známku), a proto není výhodné podvádět. Ve chvíli, kdy překročí daný limit chyb, začínají cvičení znovu.

Velké plus v tom vidím to, že slabý žák sice neprojde všemi zadáními, ale důkladně procvičuje to, co mu nejde. Samozřejmě průběžně kontroluji, takže kdo se s nějakým cvičení "patlá" opravdu dlouho, najdeme spolu jednodušší alternativu, která usnadní "problematické cvičení" (tj. najdeme cvičení s krokem, který "těžkému cvičení" předchází).

Není tedy úkolem projít celé zadání. Úkolem je splnit všechna zadání, která stihnu, co nejlépe a vejít se do limitu.

Vždy se snažím, aby vybraná cvičení měla nějakou metodickou návaznost (v ukázce jsem zrovna moc dobře nezvolila) a aby se náročnost cvičení střídala.

Žáci si z tabule vše opíší a postupně si označují, co zvládli (stačí mi někdy zatržítko, když mají cvičení úplně bez chyby, poznačují to tam). Někdy si zápis vybírám od všech, někdy jen u vybraných dětí. Pokud žák nestihl celé zadání do konce hodiny, poznačuje mi tam barevně cvičení, které to nejvíce zdrželo.

Pokud žák stihne vše ještě před koncem hodiny, volím z několika možností:
- máš volno (nejoblíbenější u žáků);
- volíš v nainstalovaných programech podle svého zájmu - procvičuješ, studuješ;
- prolistuješ předchozí zápisy z návštěv v PC a barevně zakroužkovaná cvičení se snažíš zlepšit;
- pracuješ do pracovního sešitu podle své volby nebo podle mého zadání (křížovky, doplňovačky, rébusy).

A teď vy...
Jak organizujete práci v počítačové učebně v případě, že chcete využít nainstalované výukové programy?

_________________
Pavlína Hublová
koordinátor referátu pro správu a rozvoj Metodického portálu RVP.CZ


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Počítače, počítačová učebna a výukové programy
PříspěvekNapsal: sob 27. čer 2009 22:02:32 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 20. kvě 2009 19:51:16
Příspěvky: 76
Zdravím vás, Pavlíno!
Práce v počítačové učebně je náročnější, protože ve třídě mám 27 žáků a počítačů je cca 15. Takže část žáků pracuje samostatně u počítače a část se mnou v lavicích. Žáci většinou obdrží mailem zadání práce a kritéria hodnocení a pracují. Pak se vymění a nakonec dojde ke zhodnocení práce. Někdy mi také posílají výsledky své práce mailem nebo si vzájemně sdílejí výsledky svého snažení. Slávka


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Počítače, počítačová učebna a výukové programy
PříspěvekNapsal: ned 28. čer 2009 18:59:56 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 18. kvě 2009 17:48:01
Příspěvky: 77
Pokud se jedná o žáky 1. stupně, proč nepracují u jednoho počítače dva žáci? U nás ve škole máme počítače přímo ve třídách. Běžně mi u jednoho počítače pracuje tříčlenný tým. V případě procvičování v českém jazyce jeden ze žáků nahlas přečte slovní spojení, druhý doplní, třetí zdůvodní. Po pěti slovních spojeních se střídají.

_________________
Luboš


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Počítače, počítačová učebna a výukové programy
PříspěvekNapsal: úte 30. čer 2009 22:42:39 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 20. kvě 2009 19:51:16
Příspěvky: 76
Zdravím Pavla! To je pravda, že týmová práce je rozhodně vhodná. Díky. Slávka


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Počítače, počítačová učebna a výukové programy
PříspěvekNapsal: pon 06. črc 2009 17:46:17 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: úte 19. kvě 2009 16:16:00
Příspěvky: 721
Tak vidím, že já tady mám co dohánět.
Na angličtinu používám programy, které máme v počítačích nainstalované (Terasoft), většinou k procvičení nějakého gramatického jevu. Ve skupině mám méně dětí, než v běžné třídě a většinou někdo chybí, takže se k počítačům vejdeme po jednom. Úspěšnost kontroluje program, žáci si mohou procvičovat jak chtějí, většinou následuje příští hodinu písemka na procvičené téma. Chodíváme do učebny, která nemá počítače připojené na net, slouží vlastně jen k takovémuto procvičování.
Ve fyzice také pracují po jednom, máme ještě učebnu se 27 počítači (číslem si nejsem úplně jistá :) ), většinou jde o vyhledávání informací do nějakého referátu nebo projektu.
Nápad s týmovou prací u počítače se mi moc líbí.
Jak to chodí u vás?

_________________
Petra


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Počítače, počítačová učebna a výukové programy
PříspěvekNapsal: pát 21. srp 2009 17:04:35 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: úte 19. kvě 2009 16:16:00
Příspěvky: 721
Hezký den,
dostal se mi do rukou výukový CD ROM z Multimedia ART. V edici Chytré dítě vydali Slabikář pro první třídu a Čítanku s podtitulem učíme se číst, rozumět a mluvit pro 2. a 3. třídu. Neučím na prvním stupni, ale dovedu si představit, že také zadání úkolů by mé děti určitě bavilo. Určitě by se dala použít i pro interaktivní tabuli. Znáte a používáte tohle CD?

_________________
Petra


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Počítače, počítačová učebna a výukové programy
PříspěvekNapsal: úte 25. srp 2009 15:06:01 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 14. lis 2007 20:20:52
Příspěvky: 961
To je zajímavé. Nemohla bys sdělit podrobnosti kde to koupit? Zadal jsem si do Internetu Multimedia ART - ale objevilo se mi spousta zdrojů většinou z USA, ale ten správný odkaz na tuto firmu jsem nenašel.
Díky

_________________
Zdraví Jenda


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Počítače, počítačová učebna a výukové programy
PříspěvekNapsal: úte 25. srp 2009 15:41:26 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pon 18. kvě 2009 10:59:11
Příspěvky: 1720
Honzo .. http://www.jablko.cz/Hry/

_________________
H.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Počítače, počítačová učebna a výukové programy
PříspěvekNapsal: úte 25. srp 2009 15:46:54 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: úte 19. kvě 2009 16:16:00
Příspěvky: 721
Hanko, předběhlas mě. Díky.

_________________
Petra


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Počítače, počítačová učebna a výukové programy
PříspěvekNapsal: úte 25. srp 2009 15:57:04 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pon 18. kvě 2009 10:59:11
Příspěvky: 1720
Tak vzhledem k akci KLON, kterou jsem díky vyplavení učebny v červnu byla nucena teď absolvovat vím, že máme ve škole cca 60 výukových programů (nainstalovaných) viz ... http://www.zsstraz.cz/skola/dokumenty/i ... ftware.rtf

polovina z nich je od Terasoftu .. osobně se mi líbí nejvíc, zrada u nich je, že většina je určena pro I. stupeň, takže třeba pro matematiku na II. stupni je moc nevyužiju

další velká část je od Didakty (Silcom, Didakta) .. čistě Didaktí programy mají v podstatě všechny stejné ovládání a někdy mi v matematice připomínají spíš náhradu sešitu .. nepíšu do sešitu cvakám na klávesnici
Líbí se mi Silcomí Čeština v ZOO, Diktáty s piráty i na jaře koupená Matematika na Divokém západě (kterou lze využít až do VII. třídy) .. a líbí semi proto, že při procvičování mají děti vždy cíl (uzdravit zvířátka, získat poklad, sestavit totemy) .. a navíc to má příjemnou grafiku (podobně jako Terasoft)
Didakta má programy o něco dražší než Terasoft (alespoň u nás .. vím, že Terasoft nějak při multilicenci zohledňuje velikost školy či počet PC)

Další velkou skupinou jsou programy od LANGMasteru .. ty jsem teď instalovalanpo dlouhé době .. a jsou spíš jako výkladové, úloh na procvičení není tolik (neinstalovala jsem jazykové programy .. zatím by nenašly využití)

pak používám Zoner Callisto na tvorbu obrázků

_________________
H.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 22 ]  Přejít na stránku: 1, 2, 3  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků


Můžete zakládat nová témata v tomto fóru
Můžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na: