Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Otázky novicky v učitelství..
PříspěvekNapsal: úte 15. led 2013 20:05:05 
Dobrý den, snad tady můj dotaz nezapadne, nebude působit příliš zmateně, ale když jsem se dívala na digifolio, mám jako učitelka(mladá) na 2. stupni ZŠ úplně jiné problémy než je autoevaluace žáků a skupinová práce:(

bude to znít asi drsně, přímočaře a pro vás zkušené asi naprosto hloupě, ale budu moc ráda za Váš pohled na věc...

1. mobilní telefony a jejich zabavování. Žáci samozřejmě bez té věci nedají ani ránu. poznámku napsat můžu, ale jakmile ji napíšu, vytáhnou ten mobil uplně bez obav,že "stejně už poznámku mají". Když se pokusím jim ho zabavit, tak začnou křičet, že na to nemám právo sebrat cizí věc, že to řeknou doma. Na to nereaguji a trvám na odevzdání, ale oni by si raději nachali ruku useknout, než by ten mobil odevzdali. adši budou po škole, radši pujdou na kobereček a třídní s nimi bude ztrácet čas, nervy a energii, ale mobil si nenechají vzít. Šk řád nezakazuje si mobil nosit. Ale když ho mají, tak vypnutý ho mít nevydrží. Navíc rodiče vyžadují, aby byli stále na příjmu(což chápu na druhou stranu). Samozřejmě že při hodinách musí být vypnutý, ale oni to postě nedokážou a poznámky jim nevadí.Je to velmi vyčerpávající.

2. paradox dva. Učím mj. také VV a hudbu ve sluchátkách při práci naopak povoluj (nikoliv hry, žáci ví) Žáci se díky sluchátkám více soustředí na svoji práci a neruší je okolní vlivy. Jenže se to rozporuje se šk. řádem - nemít zaponutý mobil při výuce. Postupuji správně nebo špatně? Jinou výtvarkářku kolem sebe nemám.

3. Pouštění na záchod - dodržujete striktně nepouštění u druhostupňáků pokud nemají od lékaře pokyn? Mě někdy někteří dělají tak neskutečné opičky a vyušují, šijí sebou a prosí, že to nakonec vzdám. Dojdou si a je ticho a je to v pohodě. Ale opět se to rozporuje s moji zásadou"od toho máte přestávku". jenže to nejde, šijí sebou a jsou schopni se zoufalm výrazem ptát co tři minuty dokud je nepustím.

4. jak klasifikujete v pololetí žáka, který si ani na jednu hodinu VV nepřinesl pomůcky a odevzdává vám prázdné čtvrtky, spí, případně se baví s ostatními spolužáky, ale ani po opakovaných výzvách(já už jsem zkusila vše od vyhrožování po prosby a rozumné domluvy) neudělal nic. Vůbec nic. Nemá pomůcky, nemá snahu, říká, že ho to nebaví a že kreslení je pitomost. Nemám od něj jediný výkres, neviděla jsem ani náznak nějaké snahy, zájmu, co by chtěl udělat, i kdyby to byl panáček z pet lahve od svačiny. nic.

5. jak řešíte v např. češtině, angličtině atd, má-li žák průměr 1,4 a z velkého testu dvojku? dvojkou na vysvědčení bez debat? pokud zájem je normální a vodítko k rozhodnutí jiné moc nemáte? a co když si chce žák opravit písemku, smaže se mu původní známka, nebo stále platí, takže i kdyby dostal jedničku z opravy, nemůže si pětku vylepšit líp než na její průměr 6:2=3? (opět připomínám, pokud jde o žáka s nevýraznou, nomální, běžnou aktivitou tudíž práce v hodinách nepolepší ani nepohorší


moc děkuji!


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Otázky novicky v učitelství..
PříspěvekNapsal: úte 15. led 2013 23:34:47 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 27. kvě 2009 19:32:25
Příspěvky: 2431
Dovolím si nabídnout témata našeho PEPOUŠova vlnobití. Jsem přesvědčena, že mnohé odpovědi jsme probrali ze všech stran.

_________________
Pavlína Hublová
koordinátor referátu pro správu a rozvoj Metodického portálu RVP.CZ


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Otázky novicky v učitelství..
PříspěvekNapsal: stř 16. led 2013 9:19:22 
Offline
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: úte 16. říj 2007 20:29:07
Příspěvky: 3433
Ladano, vítejte!
Vaše otázky jsou smysluplné a myslím, že by mohly pomoci i ostatním.
Napadají mě dvě technické rady:
1) Zkusila jste nahoře na stránce (vpravo od loga Metodického portálu) vyhledávání? Myslím, že by vás jeho výsledky mohly dovést k některým inspiracím.
2) Otázky, které kladete, by možná měly větší šanci na reakci, pokud by byly rozděleny na jednotlivá témata. Kdybyste chtěla, udělám to sama a pošlu vám zprávu o tom, kam jsem vaše dotazy zařadila. Pomohlo by, kdybyste se zaregistrovala, abychom nemusely komunikovat tudy.
Návrh :-) Řekněte si.
Lenka

_________________
Lenka Urbanová, hlavní moderátor
Inovujeme Metodický portál RVP.CZ - inovujeme.rvp.cz.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Otázky novicky v učitelství..
PříspěvekNapsal: stř 16. led 2013 19:27:31 
zas tolik se tu nevyznám, tak než abych udělala něco špatně, poprosím vás. Děkuji. A to vyhledávání také zkusím:)


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Otázky novicky v učitelství..
PříspěvekNapsal: stř 16. led 2013 19:34:28 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 16. led 2013 19:33:55
Příspěvky: 1
tak jsem tady:)


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Otázky novicky v učitelství..
PříspěvekNapsal: stř 16. led 2013 22:46:41 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pát 18. zář 2009 21:23:11
Příspěvky: 227
Ladano, vítejte.
Chápu vaše rozčarování s mobily. Také si říkám, proč to furt musí mít u sebe, ale zvolila jsem jinou taktiku a musím zatím říct, že docela funguje. Musím teda předeslat, že žáci na nich paří hry nebo smskují. Nefotí a nenatáčejí, nebo to nevím. :? Každopádně když paří na mobilu, tak se jich spíš zeptám, co paří a většinou je to do jiného předmětu. Moji žáci často paří takové autíčko a to tvrdím, že patří do fyziky a ne do mojí matiky. Pokud pak začnou pracovat neřeším, že si před tím hráli. Spíš je upozorním na to, že vím, že nedělají to, co mají. Někdy mi přijde smysluplnější je chvíli nechat, pak dělají. V matice ukazuji i mobilní aplikace, které mohou používat a ulehčí jim práci-kalkulačka. Možná je na čase místo zákazů z toho mobilu udělat věc, co mohou využít, protože pak jej ani nevytáhnou. Museli by pracovat.
Možná se tu najdou i jiní, kteří řeknou svou zkušenost s mobily.
PS: Na záchod pouštím kohokoliv. Prostě nikdy nevím, zda zrovna dneska mu není opravdu špatně, ačkoliv tak nevypadá. A načůrání do petky jsem už zažila u dvou kolegyň a nechci se jej dožít! Ale vždy záleží na dohodě i s kolegy.

_________________
Hanka Z.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Otázky novicky v učitelství..
PříspěvekNapsal: čtv 17. led 2013 10:47:07 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: úte 19. kvě 2009 16:16:00
Příspěvky: 721
Pokud jde o mobily a jejich použití/využití ve škole, možná byste se mohla inspirovat zde: http://handywissen.at/uploads/media/Usi ... school.pdf

_________________
Petra


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Otázky novicky v učitelství..
PříspěvekNapsal: čtv 17. led 2013 19:12:10 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 27. kvě 2009 19:32:25
Příspěvky: 2431
Ladana píše:
Učím mj. také VV a hudbu ve sluchátkách při práci naopak povoluj (nikoliv hry, žáci ví) Žáci se díky sluchátkám více soustředí na svoji práci a neruší je okolní vlivy. Jenže se to rozporuje se šk. řádem - nemít zaponutý mobil při výuce. Postupuji správně nebo špatně?

Určitě byste neměla porušovat školní řád. Také "zavírání očí nad porušováním řádu" asi není výchovné. Ale myslím, že by to vyřešila krátká debata na pedagogické poradě a Váš návrh na doplnění školního řádu, že v konkrétní situaci může rozhodnout učitel, nemuselo by to být nijak složité.

_________________
Pavlína Hublová
koordinátor referátu pro správu a rozvoj Metodického portálu RVP.CZ


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Otázky novicky v učitelství..
PříspěvekNapsal: čtv 17. led 2013 19:19:42 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pon 18. kvě 2009 10:59:11
Příspěvky: 1720
ad mobily .. máme ve škole též pravidlo "mobil ano, ale vypnutý" .. pokud žák toto pravidlo poruší upozorňuji, že tohle ne, pokud poruší znovu bez pardonu se u nás zabavuje, ukládá do trezoru v ředitelně a píše se výzva rodičům, že si mají mobil osobně vyzvednout ... v současné době se do této situace dostáváme opravdu výjimečně

výjimkou je užití mobilu třeba jako kalkulačky a tam buď vydávám pokyn použijte nebo se děti samy ptají, zda mohou

ad sluchátka .. tohle bych asi řešila podobně jako otázku kalkulačky s upozorněním, že dovolujete, ale týká se to pouze hodiny výtvarné výchovy .. případně lze tohle obejít cd přehrávačem a pouštěním hudby ve třídě

ad WC .. rozlišuji, kdy se dotyčný ptá .. krátce po začátku hodiny (měl přestávku a měl si tedy dojít .. obvykle je to snaha chvíli nic nedělat) a těsně před koncem hodiny ne (tu chvilku už to vydrží) .. důslednost v tomto směru pak vede k tomu, že se opravdu uvolňují v průběhu hodiny jen výjimečně

ad hodnocení Vv .. i to je předmět jako každý jiný .. nepracuje, neodevzdá, nepřipravuje se .. 5
můžete se ještě poptat na možnost posunutí klasifikace v daném pololetí
osobně bych toto ale řešila mnohem dříve než těsně před koncem klasifikačního období - s rodiči, s třídním učitelem

ad průměr .. myslím, že by neměl být rozhodujícím stejně jako by neměla být rozhodující jedna známka .. přemýšlejte jak reaguje v hodinách, jaká je jeho domácí příprava, zda jsou jeho výkony vyrovnané nebo zda ten průměr pár ojedinělých úletů jinam

_________________
H.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Otázky novicky v učitelství..
PříspěvekNapsal: ned 17. úno 2013 0:48:12 
ja vzdycky zasnu, kdyz vidim, jake HLOUPOSTI jsem si odnasela z vysoke skoly. Kurikulum, expertýza, sémantika....

Proboha, reknete mi PROC mladym pedagogum na skole nedaji alespon nejake normy a zasady toho co v realu po detech vyzadovat, jake sankce provadet o je moc a co je prilis. kolik znamek maji mit, jestli se po opravnem zkouseni puvodni znamka "maze", jak je primet k tomu, aby nepodvadeli, jak trestat v opisovani toho, kdo dal opsat a jak toho co opsal, jak si zajistit ve tride klid, jak resit zapominani...

na vsechno si musim prichazet sama a postupne a je to neskutecne vycerpavajici.

Predstavte si pred pul rokem - zadavala jsem domaci ukoly za znamky do ZK -polozila jsem tomu stejnou vahu jako zkouseni - dopadlo to tak, ze nakonec prumer si timhle velmi lacino vylepsili i ctyrkari a deti se na muj predmet prestaly ucit. Je to hrozne, takove chyby, ale musim rict, ze (jelikoz svuj obor jsem na urovni ovladala jeste pred nastoupenim na vs) me ped.fakulta naprosto nepripravila ... proc je to vzdy tolik odtrzene od reality? proc nam nedali alespon zkusmo si vyplnit tridnici, nepsala bych tam pak nesmysly a cernou propiskou, vedela jak potrestat nedbale deti - ale na fakulte se vzdy pocitalo s prikladem idealnich poslusnych zaku - proc? proc jsme nebrali ty problemove?

mam nejako krizi. po roce jsem zacala byt dost hruba na sve okoli, dokonce jsem se pristihla, ze zacinam vyjizdet a komandovat sve rodice za veci, nad nimiz jsem jeste loni byla v klidu...:(


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 13 ]  Přejít na stránku: 1, 2  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků


Můžete zakládat nová témata v tomto fóru
Můžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na: