Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 14 ]  Přejít na stránku: 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Vzdělávání dvouletých dětí
PříspěvekNapsal: pon 13. úno 2012 16:39:22 
Prosím nevíte někdo, jak je to s dvouletými dětmi v MŠ? Jsme školka v obci, která má jen 14 dětí a ve vedlejší vesnici mají naplněnou kapacitu, takže se 5 maminek s dětmi mezi 2-3 lety ptají u nás. Ve vyhlášce o dvouletých není ani zmínka, natož kolik jich lze přijmout. Jestli máte někdo nějaké info, prosím podělte se. Děkuji ;)


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Vzdělávání dvouletých dětí
PříspěvekNapsal: pon 13. úno 2012 21:56:04 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 24. kvě 2011 19:30:43
Příspěvky: 39
Dobrý den, odpověď je ve Školském zákonu:
§ 34
Organizace předškolního vzdělávání
(1) Předškolní vzdělávání se organizuje pro děti ve věku zpravidla od tří do šesti let.
tzn., že děti mladší tří let být přijaty mohou. Doporučila bych stanovit si jako kritérium k přijetí na posledním místě (starší mají přednost) + přijímání dětí s trvalým bydlištěm mimo danou obec. O přijetí rozhoduje ředitelka.
Hezký den, Marta


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Vzdělávání dvouletých dětí
PříspěvekNapsal: úte 14. úno 2012 9:09:44 
Ano, to vím, ale když máme pouze 14 dětí a kapacita je 24, tak mohu vzít 10 dětí dvouletých?


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Vzdělávání dvouletých dětí
PříspěvekNapsal: stř 15. úno 2012 8:31:10 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pon 01. čer 2009 11:07:29
Příspěvky: 1671
Milý návštěvníku, asi můžete. Pokud děti splní kritéria pro přijetí, která stanovuje ředitel a na jejichž základě pak rozhoduje o přijetí, proč ne.
Kritéria bývají různorodá, jak jsem se přesvědčila. Podívejte se sem.

_________________
Jana


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Vzdělávání dvouletých dětí
PříspěvekNapsal: čtv 16. úno 2012 9:45:36 
Offline
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: úte 16. říj 2007 20:29:07
Příspěvky: 3216
(o "nedvouletých" dětech v MŠ mluvíme ZDE)

_________________
Lenka Urbanová, hlavní moderátor
Inovujeme Metodický portál RVP.CZ - inovujeme.rvp.cz.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Vzdělávání dvouletých dětí
PříspěvekNapsal: čtv 16. úno 2012 17:11:00 
Novela zákona o sociálním zabezpečení nově ukládá rodičům pobírajícím mateřskou dovolenou pravomoc nechávat o dítě pečovat státním zařízením (MŠ). A to nově bez omezení věkem dítěte, jak tomu bylo dříve (děti do 3 let věku, jejichž rodič byl na mateřské dovolené, měly omezení docházky na 5 dní v měsíci...). Pro rodiče to tedy znamená, že přestože bude jejich dítko navštěvovat MŠ denně, nepříjdou o finance za mateřskou dovolenou.
Pro pedagogy se ovšem nic až tak zásadního nemění. Neproběhla změna Školského zákona. Ten ukládá, že do MŠ přijímáme děti ZPRAVIDLA od 3 let. Slovo zpravidla znamená vyjímečně i mladší.
Můžeme tedy přijmout děti dvouleté, třeba i jednoleté, to vše však za předpokladu, že toto není v rozporu se specifickými pravidly a zvláštnostmi zařízení, jenž takto postupuje. Tím mám na mysli hygienické směrnice (většina zařízení není uzpůsobena pro děti s plínami, či zvláštními nároky na stravu - např. sunar). Také musíme brát v potaz bezpečnost batolete v prostředí MŠ (hračky homologované od 3 let, požární směrnice, schodiště atd.).
Není tedy povinností příjmout dítě v batolecím věku do předškolního zařízení. Rodiče mají pravomoc dítě "odkládat", ovšem do patřičného zařízení (jesle). Pokud ředitel školy rozhodne o přijetí batolete do MŠ, měl by tak jednat pouze vyjímečně, a k takovému to rozhodnutí přistupovat individuálně a posuzovat rizika s tím spojená.
Samozřejmě nesmíme zapomínat taky na psychický vývoj dítěte, které ve většině případů není v batolecím věku pro adaptaci v prostředí MŠ zralé. Vše chce svůj čas ;)


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku : 5
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Přijímání dětí od 2 let
PříspěvekNapsal: pon 28. led 2013 23:07:10 
Pokud se dá "zelená" přijímání 2 letých dětí do MŠ, bude to krok zpět. Teď už budeme opravdu jen "hlídací" a ne vzdělávací instituce! Prý to bude podmíněno úpravou podmínek MŠ (počet dětí ve třídě, úprava prostor...). B la, bla, bla,....Všichni jsme svědky, že požadavky, doporučení, tzv. "zbožná přání" z úst MŠMT nejdou ruku v ruce s financováním. Takže i když se někde odsouhlasí, že dostaneme vhodné podmínky pro přijímání 2 letých dětí, vsadím se, že se pro to nenajde dost finančních prostředků, ale protože to bude odsouhlasené, zase bude jen na nás, abychom se s tím v našich MŠ poprali. A zůstanou nám přeplněné třídy a navíc s batolaty!


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku : 5
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Přijímání 2 letých dětí do MŠ
PříspěvekNapsal: úte 29. led 2013 14:37:08 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 29. led 2013 13:48:53
Příspěvky: 4
Velice se obávám rozhodnutí o včlenění 2 letých dětí do výchovně vzdělávacího procesu v mateřských školách!
Slyšela jsem, že se k tomu neodvratně schyluje, byť prý k tomu budeme mít vytvořené řádné podmínky(úprava prostor, počet pedagogů, snížení stavu dětí ve třídách aj.). Velice se obávám, že až toto rozhodnutí padne, dojde ke známé situaci, kdy na vytvoření oněch slibovaných podmínek především nebudou peníze. Ale rozhodnutí již bude "černé na bílém" a na nás zase bude, jak se s tím "popereme".
Jako školská instituce máme plnit především výchovně vzdělávací funkci! U zápisu těžko rozpoznáme , které 2 leté batole je schopno se vzdělávat. A tak možná dopřejeme zvuku některým hlasům z veřejnosti, že se z nás stane opravdu "hlídací služba"!
I teď je organizačně obtížné zajistit očistu dítěte, které se znečistí (převrhne na sebe jídlo, pozvrací se, pokaká...)a když učitelka musí mít "na očích" zbývajících děti (2. učitelka teprve přijde na druhou směnu), provozní pracovnice vydává jídlo...a nemá jí kdo pomoci. Jak to potom bude vypadat s 2 letými "všudybýlky", kteří budou vyžadovat více pozornosti učitelky jak ze strany sebeobsluhy, tak z hlediska bezpečnosti ?
Nechci těmto dětem upírat právo socializace v kolektivu dětí, ale do současných podmínek v mateřských školách, nepatří.
Prosím o reakci kolegyň, odborníků.
Děkuji.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku : 5
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Vzdělávání dvouletých dětí
PříspěvekNapsal: stř 13. úno 2013 22:20:30 
Vážení kolegové v oboru, brát dvouleté děti do stejné třídy s dětmi staršími (3-6 ev.7 let při OŠD) je opravdu hloupost. Důvody jsou přece jasné snad všem rozumným a vzdělaným lidem a byly popsány v příspěvcích přede mnou. Byl by to krok zpět. Mělo-li by k tomu dojít pomocí zákona, takto malé děti by měli mít svou třídu, personál apod.- toto zázemí zajistí zřizovatel. Zkrátka taková třída jeslového typu. Vůbec se mi nelíbí, aby rodičové pobírali mateřský příspěvek, o dítě přitom nepečovali a tuto péči převedli na instituci.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku : 5
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Vzdělávání dvouletých dětí
PříspěvekNapsal: čtv 11. črc 2013 21:03:25 
Jsme my vůbec kvalifikované k tomu vzdělávat a vychovávat děti mladší tří let ? Pokud si dobře pamatuji z hodin vývojové psychologie , tak batolecí období je od 1 do 3 let a předškolní věk je v rozhraní 3- 6 (7) let. Myslím si , že náplň učitelky MŠ je pracovat s dětmi předškolního věku. Děti 1- 3 leté patří do jeslí, kde o ně pečují zdravotní sestry a navíc k tomu mají jiné podmínky.
A mám ještě jeden dotaz. Pokud budu mít ve třídě dítě mladší 3 let a náhodou by se zranilo o hračky , které jsou určené pro děti od 3 let, kdo ponese odpovědnost ? Nebo mám mít ve smíšené třídě (3-5 ti leté děti ) pouze hračky homologované pro děti do tří let ?


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 14 ]  Přejít na stránku: 1, 2  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků


Můžete zakládat nová témata v tomto fóru
Můžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron