Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Co je to za postižení?
PříspěvekNapsal: úte 01. říj 2013 19:15:21 
Dobrý den,
prosím o radu.
Do MŠ mi nastoupil 3 letý chlapec. Má vadu zraku. Brýle asi 4 dioptrie. Nosí je teprve měsíc. Chlapec vůbec nemluví. Vydává pouze skřeky, vyráží ze sebe jednotlivé hlásky. Na jméno reaguje. Reaguje velice dobře na posunky a gestikulaci. Slovům, natož větám a jejich obsahu absolutně nerozumí. Má za sebou vyšetření na neurologii- v pořádku, na foniatrii- v pořádku, sluch-v pořádku, klinická psycholožka ve zprávě uvádí, že chlapec nespolupracuje a nelze ho hodnotit. Chlapec má správné držení těla, hrubá motorika v normě, umí i jezdit na koloběžce, kole atd. Ostatní oblasti výrazně zaostávají. Neumí se sám najíst. Např. když dostane Actimel vůbec neví co s tím má dělat. Jeví se jako zanedbané dítě se sníženým intelektem. Poraďte jak pracovat a kam poslat na vyšetření. Jsme běžná MŠ a nemám zkušenosti s takovými vadami řeči.


Nahoru
  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Co je to za postižení?
PříspěvekNapsal: úte 01. říj 2013 22:13:33 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 03. dub 2011 21:16:53
Příspěvky: 61
Milá a vážená Lenko,

dovolím si napsat pár laických postřehů, i když nevím, jestli budou něco platné.

  • je snadné napsat, že chlapec nespolupracuje a nelze ho hodnotit (a inkasovat platbu za vyšetření)
  • vy jste toho o chlapci napsala docela dost a určitě ne, že nespolupracuje a nelze ho hodnotit
  • jestli je chlapec zanedbaný, měli byste vědět proč
  • měli byste se dozvědět, z jakého prostředí k Vám přišel
  • měli byste dostat pokyny od odborníků, jak máte s chlapcem pracovat

Asi bych zkusil zjistit co nejvíc o prostředí, kde chlapec dosud vyrůstal a pak bych buď prohnal tu psycholožku nebo zkusil nějakou lepší. Co sociálka v místě bydliště - nevěděli by něco? - nepomohli by? Jestli je ten chlapec jenom zanedbaný, jistě se mu dá hodně pomoct. Nemá postiženou matku (např. hluchoněmou)? Nebo něco podobného?

Vyučuji na gymnáziu a s malými dětmi mám jen minimální zkušenost z turistického oddílu (ale až tak od 4 let). Tam se všichni známe, takže i to domácí prostředí je nám dost jasné. Na gymnáziu se dozvíme (nevím přesně odkud), v jakém prostředí studenti žijí a jaká postižení mají a dostáváme i pokyny, jak jim máme pomáhat (a když nedostaneme, můžeme studenta poslat do poradny nebo na lékařské vyšetření, sami diagnózu neurčujeme). Proto mě překvapuje, že Vy v MŠ tyhle informace o dětech nemáte a musíte se sami starat. Kdyby Vám to pomohlo, maminka jedné mé studentky se zabývá vývojovou psychologií a vede nějaké kroužky pro malé děti na Praze 8 - mohl bych jí dát o Vás vědět. Ale počítám, že takové a lepší možnosti máte taky. Je mi líto, že neumím pomoci lépe, ten chlapec by to potřeboval.

Dovolil jsem si oslovit Vás "milá a vážená", protože na rozdíl od té klinické psycholožky se staráte, aby z chlapce vyrostl pořádný člověk, i když to překračuje hranice Vašich povinností.

Váš Ivan Ryant


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku : 5
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Co je to za postižení?
PříspěvekNapsal: čtv 03. říj 2013 6:05:10 
Určitě bych doporučila rodičům návštěvu psychologa, protože se může jednat o opažděný vývoj, ale stejně tak by to mohlo mít i autistické rysy. Psychologické vyšetření určitě a na jeho základě pokračovat.


Nahoru
  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Co je to za postižení?
PříspěvekNapsal: pon 07. říj 2013 12:27:03 
V tomto věku se dělá pouze vyšetření klinickým psychologem. K němu dítě posílá dětský praktický lékař s žádankou - rodiče za vyšetření nic neplatí. Pokud tedy nepochodili u jednoho psychologa, nestyděla bych se a hnala bych je k jinému. Dle osobních zkušeností to není jen tak nějakého pro takového prcka sehnat, tak bych se domluvila s maminkou, jestli jí to nevadí, že jí pomůžete...a pak bych volala a volala a zkoušela, kdo dítě přijme...a on se určitě někdo najde. Doufejte. Teď jsem hledala taky psycholožku pro jedno 3leté dítě /mám a stálo mně to hodinu telefonátů/ a jak to dopadne uvidíme...vydržte.


Nahoru
  
 
Hodnocení článku : 5
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Co je to za postižení?
PříspěvekNapsal: stř 09. říj 2013 20:15:44 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 09. úno 2011 17:29:04
Příspěvky: 818
Mám ve škole žáka s dysfázií, a maminčin popis jeho vývoje v dětství, který mi podala při zápisu, byl podobný tomu Vašemu.


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku : 5
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Co je to za postižení?
PříspěvekNapsal: ned 13. říj 2013 8:34:59 
Dysfázie je opravdu hodně závažná porucha řeči. Můžeme pouze teoretizovat, o co se v konkrétním případě jedná. Nicméně je dle mě skutečně nezbytné odborné vyšetření klinickým psychologem. Dobrá spolupráce s rodiči by měla napomoci k tomu je přesvědčit, že všem zúčastněným jde opravdu o dítě- jak učitelkám, tak rodičům.


Nahoru
  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Co je to za postižení?
PříspěvekNapsal: ned 20. říj 2013 19:04:33 
Určitě bych se obrátila na nejbližší SPC či PPP (dle místa bydliště). Péče se poskytuje od 3 let. Není možné, aby ve 4 letech, pokud nemluví, neměl žádnou stanovenou diagnózu- minimálně opožděný vývoj řeči. v SPC už budou vědět, co a jak dále. Dají se udělat v MŠ úpravy, dítě integrovat, doporučit asistenta atd. Podle toho, co popisujete, by to mohl být i autista. Hodně autistických dětí do věku 4-5 let nemluví,nerozumí pokynům, zdají se mimo. často se neví, zda je to vývojová dysfázie či autismus.........určitě pošlete rodiče do SPC či PPP.......zaráží mě, že o těchto poradenských zařízeních nevíte či Vám to nedoporučila ředitelka školy........


Nahoru
  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 7 ] 

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na: