Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Plat učitele na ZŠ
PříspěvekNapsal: úte 19. led 2016 10:58:06 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 19. led 2016 10:10:20
Příspěvky: 1
Dobrý den,
jsem začínající učitel ZŠ, aprobace Z-D.

Chtěl jsem se prosím zeptat zkušenějších kolegů, jak se to s platem učitele. Nástupní mzda mám 21600 hrubého, chtěl jsem se zeptat zda je reálné čekat časem zvýšení platu, jak už ohledně praxe, nebo osobnostního příplatku?

Mám obavy, že jako muž neuživím rodinu s 16000 čistého.

D2kuji


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Plat učitele na ZŠ
PříspěvekNapsal: stř 20. led 2016 18:09:26 
Pane kolego, jak vidíte, tak Vám nikdo neodpovídá. Proč asi?
Jít dělat učitele byla Vaše volba a určitě jste někdy zaslechl, že učitelé moc vysoké platy nemají. Také nikdy neměli (studoval jste D, tak to jistě víte). Máte šanci, že Váš plat vzroste asi k celostátnímu průměru nebo možná malinko nad něj. Průměrný příjem a vyšší má však jen menší část populace (možná třetina), takže by mohlo být i hůř. Samozřejmě jsou na tom učitelé hůř ve srovnání s většinou jiných absolventů VŠ. Jedna moje kolegyně se kdysi ptala: "Ale jak je možné, že právníci mají tolik peněz a my tak málo? Vždyť přece máme stejně VŠ jako oni!" My ostatní jsme na ní jen soucitně koukali, ona je docela hodná a milá.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku : 5
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Plat učitele na ZŠ
PříspěvekNapsal: pát 22. led 2016 22:36:38 
Mě vždycky kolega z jiné školy, starší o 25 let říkával, ať zůstanu, že jsem šikovný a že nebudu litovat.

Zatím nelituji, i když k příjmům právníků se nemohu rovnat. Momentálně jsem mírně nad celoročním průměrem 30 000 brutto + příjem z vedlejší OSVČ dalších pár tisíc.

Nejsem učitelem dějepisu.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Plat učitele na ZŠ
PříspěvekNapsal: sob 23. led 2016 17:10:37 
Dobrý den,

plat roste s počtem odučených let, není to nic zazráčného, ale každé 2-3 roky počítejte s cca 1 000 navíc. Na osobním ohodnocení se dá také něco získat, ale to není zrovna garantované ... Váš nastupní plat mi nepřijde úplně špatný, i když je pravda že nevím lokalitu ve které se pohybujete. Pro představu o platech se doporučuji podívat na nabídku pracovních portálů. Rodinnu určitě uživíte, jen to bude poněkud skromnější. Můj bratr má příjem přes 80 000 čistého a také si pořád stěžuje, že je to málo. S jídlem roste chuť :-)


Naposledy upravil Lenka Urbanová dne pon 25. led 2016 15:03:01, celkově upraveno 1
úprava - odkaz - reklama


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Plat učitele na ZŠ
PříspěvekNapsal: sob 23. led 2016 21:52:06 
Postup podle praxe - do 6 let praxe budete tam, kde jste teď. Pak to následuje do 12 let, do 19 let, do 27 let, do 32 let, nad 32 let. Osobní příplatek - záleží, kde pracujete (obecně - nic moc). Jako živitel rodiny - učitel se budete muset uskromnit nebo jít pracovat mimo obor. Vzhledem k tomu, co MŠMT provádí, budoucnost ve školství nevidím optimisticky.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Plat učitele na ZŠ
PříspěvekNapsal: čtv 08. zář 2016 0:26:46 
Záleží na řediteli školy a ev. jeho poradců. Přežil jsem několik velmi medializovaných zvyšování platů, nedávno jsem poskočil z druhého do třetího platového stupně (dle praxe) a v konečném důsledku jsem před pěti lety vydělával asi o 500,- více.... Vždy s novým platovým tarifem mi snížili pod kdejakou záminkou osobní ohodnocení...
Uvidím, o kolik mně sníží osobní ohodnocení teď, když se má plat o těch 6% (?) zvedat (i když už není moc z čeho brát...). Kolegyně už se "pochlubily" snížením osobka...


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Plat učitele na ZŠ
PříspěvekNapsal: ned 25. zář 2016 20:48:29 
Návštěvník píše:
Jít dělat učitele byla Vaše volba a určitě jste někdy zaslechl, že učitelé moc vysoké platy nemají. Také nikdy neměli (studoval jste D, tak to jistě víte).

Jo, tohle je ten nejlepší argument. Něco v minulosti nějak bylo a proto, jak jistě víte protože jste studoval D, je to jak má být a bude to tak bude i dnes, zítra a ještě i potom...


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Plat učitele na ZŠ
PříspěvekNapsal: čtv 09. úno 2017 0:45:17 
S aprobací D-Z buďte rád, že jste vůbec místo ve školství sehnal. A co mají říkat asistenti pedagoga? Učitel má plný úvazek 22 hodin. Asistent je tam taky 22 hodin, ale je to půl úvazku. To není ani minimální mzda. Ale máme titul. :lol:


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Plat učitele na ZŠ
PříspěvekNapsal: stř 14. čer 2017 16:40:47 
Co říci o platech učitelů? Že je zázrak, že jsme jako národ ještě pořád gramotní a že učitelé za ty peníze ještě pořád učí. Český učitel byl vychován k tomu, aby si nestěžoval, slibuje se mu už přes dvacet let, že jednou se to zlepší... Stačí se ale podívat na údaje OECD a můžeme jen zaplakat - nebo se raději ani nedívejte.
http://www.expats.cz/prague/article/cze ... the-world/


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 9 ] 

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků


Můžete zakládat nová témata v tomto fóru
Můžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na: