Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Sociální pedagog
PříspěvekNapsal: pát 28. zář 2012 21:55:04 
Dobrý den, Terezko.
Ve škole jste asi nedávala pozor. Chtělo by to trošku opáčko :lol: Profese sociálního pedagoga doposud není zařazena do katalogu prací. Kompetence sociálního pedagoga prozatím zastávají na základní škole jiní pedagogové, např. na pozici výchovného poradce, metodika prevence, vychovatele.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Sociální pedagog
PříspěvekNapsal: sob 06. říj 2012 23:00:39 
Socilální pedagog je jistě kompetentní řešit řadu výše zmíněných jevů, především je to však kvalifikace i pro vychovatelky ve školní družině (zákon o PP)- zde je tedy široké pole působnosti - družiny, školní kluby - zkrátka potom už by i "peníze" na sociálního pedagoga nebyl takový problém. A vás by to mělo utěšit, že je to kvalifikace použitelná pro školství. Mimo to také i v ústavech sociální pěče a jinde. Překvapuje mne, že tohle vám na VŠ neřekli. Ale tak to u nás je - setrvalá odtrženost VŠ od praxe.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Sociální pedagog
PříspěvekNapsal: stř 10. říj 2012 17:47:24 
Dobrý večer,
jsem také studentkou sociální pedagogiky - 5. ročník. Zdá se mi, že je zde profese sociálního pedagoga spojována téměř výlučně se školstvím. Možná to evokuje právě přízvisko pedagog. Samozřejmě sociální pedagog může působit ve školství a to na několika pozicích, jak už bylo zmiňováno - vychovatel, asistent pedagoga, ale také výchovný poradce a metodik prevence. Z dalších oblastí uplatnění jmenuji např.: domovy dětí a mládeže, střediska volného času, ochranná výchova, nápravná zařízení, věznice, probační služba, psychiatrické léčebny, rehabilitační instituce, sociální asistenti, kontaktní centra (protidrogová apod.), sociální kurátoři pro mládež, instituce sociálně výchovné péče o seniory, ústavy sociální péče, utečenecké tábory apod.
Takže sociální pedagogové nezoufejme :lol: !


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku : 5
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Sociální pedagog
PříspěvekNapsal: čtv 08. lis 2012 14:25:58 
Dovolte mi se podělit o několik zahraničních zkušeností. Sociální pedagog je jistě chvályhodná disciplína, ale bude vyžadovat plat. Myslím, že by byla potřebnější profese: učitelský pomocník, jehož náplní jsou mimo jiné i Vámi citované úkony sociálního pedagoga. Dále mi chybí ve školách dobrovolníci (studenti SŠ a VŠ). Jedná se o anglický a americký systém,který je součástí celého školského systému. Studenti vysokých i středních škol musejí vykázat určitý počet dobrovolně odpracovaných hodin v neziskovém sektoru či jinde. Vykázaná činnost je součástí osnov. Studenti se naučí pracovat dobrovolně pro tzv." potřebné"a posiluje se tím kvalita jejich osobnosti.
Dobrovolníkovi je přidělen žák se špatnými studijními výsledky nebo nedostatečným sociálním zázemím. Doučuje ho, hraje si s ním, píše domácí úkoly. Prospěch této činnosti je mnohostranný a velmi prospěšný.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku : 5
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Sociální pedagog
PříspěvekNapsal: čtv 22. zář 2016 18:15:59 
Dobrý den,
mám vystudovaný obor Sociální pedagogika - bakalář a chtěla bych se zeptat jestli, když nastoupím na ZŠ jako sociální pedagog jestli budu zařazena do kategorie pedagogů?

Děkuji za odpověď


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Sociální pedagog
PříspěvekNapsal: pát 24. úno 2017 9:54:15 
Dobrý den, tak prý podle nových a dalších chystaných zákonů Soc.pedagog nemůže dělat nic moc kromě asistenta pedagoga, jsem Bc. a dívám se po nějakém Mgr. navazujícím kombinované studium. Můžete nějaké studium doporučit,aby k něčemu bylo? :roll:


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Sociální pedagog
PříspěvekNapsal: čtv 05. říj 2017 6:47:32 
Zuzana píše:
Dobrý den, tak prý podle nových a dalších chystaných zákonů Soc.pedagog nemůže dělat nic moc kromě asistenta pedagoga, jsem Bc. a dívám se po nějakém Mgr. navazujícím kombinované studium. Můžete nějaké studium doporučit,aby k něčemu bylo? :roll:


V současné době může sociální pedagog pracovat jako sociální pracovník, vychovatel, pedagog volného času,...Navazující kombinované studium, pokud nechcete sociální pedagogiku, je možné například v oboru Speciální pedagogika - například se srovnávacím studiem Speciální pedagogiky na MU a poté se můžete hlásit již na Mgr. Pokud byste chtěla učit, tak tuším, že po studiu vychovatelství nebo pedagog volného času, můžete.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Sociální pedagog
PříspěvekNapsal: úte 07. lis 2017 11:58:15 
Ahoj Pedrosi,

a návštěvníci. Jsem sociální pedagog, obor jsem vystudovala na VŠ ve Zlíně. Pracuji a uplatnění nacházím ve své práci s dětmi a mládeží na střední škole, především v oblasti sociálně pedagogického poradenství a v oblasti prevence. O sociální práci zde v tomto přípradě vůbec nejde! Byť se může zdát téměř shodná. Při práci uplatňuji takové formy a metody práce s rodiči, které se mi osvědčily v průběhu několika posledních let. Jejich prostř. mohi podpořit včasné zachycení problémů dětí a posílit rodiče a aktivizovat je při řešení těchto problémů a to pedagogickými, sociálně pedagogickými a sociálně terapeutickými prostředky. V rámci pomoci a podpory rodičům se zaměřuji také na klíčové subjekty, se kterými by měli a mohli při řešení svých problémů spolupracovat: školu, školní družinu, zájmové kroužky, organizace ve městě, úřady ve městě a na ty, kdo mohli jejich situaci příznivě ovlivnit, tzn. také! zdroje v rodině a jejím okolí, jiné děti v třídním kolektivu. Pracuji s kolegy již mnoho let s dětmi a mládeží a jsme přesvědčeni, že pokud dítěti pomohou k jeho zdárnějšímu vývoji právě jeho rodiče (rodina) nebo někdo z jejich nejbližšího okolí, je to výhra pro všechny!
Mluvíváme s rodiči o tom, jak jsou v této době „oslabeny“ některé rodinné funkce a jejich rodičovství nejrůznějšími vlivy - finančními, ekonomickými, sociálními, zdravotními, což se v důsledku projevuje v problémech se zabezpečením rodiny, v emocionálních problémech, v proměnách pocitů bezpečí, jistoty, na formách rodinných aktivit (rekreačních, relaxačních, „zábavných“), a které se týkají sice všech členů rodiny, ale pro děti mají význam největší. Podporuji rodiče při jednání ve škole, s vedením školy, učiteli, při jednání na úřadech, s lékaři, psychology a všude tam, kde požádají o pomoc. Významným aspektem práce sociál. pedagoga je trpělivost. Souvisí s respektem k dětem a jejich mrodičům, k povaze jejich potíží, s jejich informováním, někdy i nácvikem,s dosavadními zkušenostmi ... a - důvěrou.
Jsem ráda za všechny příspěvky, poskytují úhel pohledu a děkuji za ně.
Kamila H.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 48 ]  Přejít na stránku: Předchozí  1, 2, 3, 4, 5

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků


Můžete zakládat nová témata v tomto fóru
Můžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na:  
cron