Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Matematika na 1. stupni ZŠ - vhodná učebnice?
PříspěvekNapsal: pon 20. bře 2017 20:20:54 
Barbora Jedličková píše:
Mgr. Julie Farská píše:
Hezký den,
asi zde budu první, kdo napíše určitá negativa, ale ráda bych se vyjádřila k učebnicím Fraus. Studovala jsem pedagogickou fakultu v Praze, tudíž matematika pod vedením profesora Hejného a doktorky Jirotkové - to znamená výuka prakticky jen "Frausovské" matematiky, žádné jiné, což si myslím, že je ke škodě, ale o výuce matematiky na fakultě zde mluvit nechci.
Nyní působím jako učitelka 4. třídy. Děti jsou na učebnice Fraus zvyklé, jedou podle nich od první třídy a jsou vlastně takovými "pokusnými králíky", protože vyrůstají s tím, jak se učebnice vydávají. Zrovna jsem zabrousila k diskusi o tom, zda jsou děti moc přetěžované, když se učí zlomky v páté třídě apod. a pozastavila jsem se nad tím. Totiž učebnice Fraus učí zlomky už ve čtvrté třídě. A to není vše - ona totiž ve čtvrté třídě učí rovnice a pomocí "Zvířátek dědy Lesoně" i soustavu rovnic o dvou neznámých. Musím říct, že jsem z toho velice znepokojená, pro nadanější děti jsou učebnice skvělé, ale pro ty pomalejší jsou téměř nepoužitelné (jako hlavní učební materiál). Navíc v tomto věku si děti musí více procvičovat, hodně počítat, aby si zvykly na algoritmy, aby si zkrátka procvičily pamětné počty.
Moje děti vám krásně spočítají všechna zvířátka, ale mají problémy s malou násobilkou. Dělení písemné jsme probírali malou chvilku a učebnice dále počítá, že to děti zvládají. A tak dále. Je to pro mě věčný boj. Takže - z mé strany: učebnice Fraus doporučuji jako studnici skvělých nápadů a možností, ale rozhodně ne jako hlavní učební materiál. A rozhodně si myslím, že soustavy rovnic o dvou neznámých ve čtvrté třídě nemají místo. Za chvíli je budeme v deseti letech učit co? Teorii relativity?



Dobrý den,
mohu se zeptat, na které škole učíte? Sháním ZŠ, kde se jede podle Frause do své diplomové práce.

Děkuji,
Babora Jedličková


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Matematika na 1. stupni ZŠ - vhodná učebnice?
PříspěvekNapsal: pon 19. čer 2017 17:18:15 
Ráda bych se vyjádřila k učebnicím vzhledem k nadcházející inkluzi.
Mně osobně se poměrně líbí Fraus i Alter (hodně námětů, hodně prostředí, hodně barev...). Učím již řadu let a můj syn je prvním rokem na gymnáziu. Neumíte si představit děs v očích dítěte s ADHD, který otevře jakoukoliv stránku v Alteru či Frausovi...
Musela jsem oddělovat cvičení, zjednodušovat, atd. Díky svému synovi jsem se vrátila opět ke starému, známému základu: "Od nejjednoduššího k složitějšímu, od konkrétního k abstraktnímu, zleva doprava, ze shora dolů, od celku k jednotlivým částem..."
Myslím, že pokud učitel dokáže přemýšlet hlavou dítěte, je to ta nejlepší učebnice. Dneska volím jednoduché, ze začátku jednobarevné pracovní listy, které sama vyrábím a postupně přecházím ke složitějším. Vyrábím i pomůcky na tabuli (velké), které pak používají děti v lavicích (malé). Ještě se mi nestalo, abych narazila na učebnici, která by plně vyhovovala dětským potřebám.
Fraus i Alter (zástupci Hejného a klasiky) mají mnoho kladů, ale neustále střídající se prostředí, barvy, podměty... Bohužel pouze pro naprosto "bezproblémové" děti.
Navíc, frausofská, až schizofrenní snaha o mezipředmětové vztahy, dělá absolutně nezáživnými i ostatní učebnice (čtení, prvouka apod.).
Myslím, že děti by si měly hrát a být učením zaujatí, ale možná jsem naivní.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku : 5
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Matematika na 1. stupni ZŠ - vhodná učebnice?
PříspěvekNapsal: sob 01. úno 2020 21:03:11 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: sob 25. led 2020 23:06:02
Příspěvky: 4
Máte, prosím, někdo zkušenosti s výukou dětí s IVP (dys..., zkřížená lateralita, ADHD...) metodou prof. Hejného? Děkuji.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Matematika na 1. stupni ZŠ - vhodná učebnice?
PříspěvekNapsal: úte 12. kvě 2020 17:42:54 
Nejsem učitel, ale rodič. Přesto bych ráda přispěla zpětnou vazbou. Myslím, že nyní v době covidové karantény se odkopal problém, který vlastně čas od času řešili skoro všichni rodiče a teď jej řeší úplně všichni. A to po dobu mnoha týdnů. Nepopírám, že nové metody výuky jsou zřejmě pro většinu dětí atraktivní a motivující k vlastnímu úsudku apod., ale řekla bych, že ve chvíli, kdy nastane nepřítomnost ve škole nebo je dítě trošku atyp při vzdělávání, tak je tu problém. Syn již chodí do 1. ročníku na 4leté gymnázium, naštěstí je matematik-fyzik-chemik, takže si vpodstatě na všechno přišel ve škole sám, ideální stav. Na druhou stranu se zase vyjadřuje jako cizinec, který tu žije max. 3 roky... prostě klasika – někde dáno někde bráno... Ale k tématu: během druhého stupně chyběl ze zdravotních důvodů 3x déle než 1 měsíc. Vůbec se mi nepodařilo se s ním jakkoli učit. Hledala jsem popis nového učiva, vysvětlení algoritmu, následné příklady na procvičování, ať již číselné nebo slovní. Nic. Jen pracovní listy s nějakými obrázky, doplňovačkami, křížovkami atd. Vůbec jsem nepochopila, co vlastně probírají, když sám nevěděl co s tím, tak jsem mu nepomohla, doháněl to pak do konce roku. V kombinaci s paní učitelkou, která nekomunikuje s rodiči, neposkytuje mobil, na mail (i dle svého prohlášení) moc nechodí, je to neřešitelné. Je to tak, jak píšete, Fraus dává super podněty, ale je určen pro osvíceného a vyškoleného učitele, nikoli pro domácí přípravu a doučování s rodičem. Totéž teď v době karantény řeší kamarádka s dcerou v 5. třídě a synem v 1. třídě. Tam je synek matematik a dcera úplně mimo jakoukoli přirozenou logiku a čísla jí nic neříkají, její svět je jazyk a výtvarka… Kamarádka si nakonec musela koupit úplně jinou učebnici, kde je klasika – tj. popis nové látky, vysvětlení algoritmu, jednodušší příklady, složitější příklady, slovní úlohy…. Spooousty příkladů na procvičení. Zjistila, že děti u nich v 5. třídě neumí malou násobilku, prý se to nemají učit zpaměti, jak to bylo dříve, takže 6x7 řeší na prstech 5 minut. Kamarádka je v šoku a začala s dcerou matiku úplně znovu, aby doplnila všechny mezery, včetně dělení vícecifernými čísly, ve škole jen nakousnuto, dcera to vůbec neumí, počítá se s tím, že je to probráno a hotovo. Holka stále brečí, že tomu vůbec nerozumí, ve škole není čas to individuálně řešit. Zkrátka obě chápeme, že je jiná doba, žádné drilové přepisování množství příkladů, ale má to i svá úskalí: 1. děti nemají vůbec vypsanou ruku (totéž se děje v češtině), kluk v 16 píše jako prvňák, pracovní sešity jsou fajn, ale doplňovačky ruku neuvolní, teď na gymnáziu by si měl psát zápisky z hodiny a vůbec to nestíhá, má každý den křeče v prstech. 2. Pokud je Fraus založen na práci učitele s dětmi v hodině, měl by existovat nějaký záložní systém pro děti, které onemocní nebo jsou slabší a potřebují ještě procvičovat doma, aby se měly čeho držet, něco jako tenká příloha, bez obrázků apod., kde je přehledně sepsáno učivo toho ročníku systémem klasika s množstvím příkladů na procvičování. Něco jako kostra, schovaná pod tím masem, které je probíráno ve škole. Prostě záchranný člun pro rodiče s dětmi doma a těmi, co nesnáší odvádění pozornosti multidisciplinárními příklady. To je i příklad synka kamarádky - prvňáčka, který miluje počítat čísla, ale je otrávený ze slovních křížovek v matematice apod. Je mírně autistický a všechna ta slova a barvy ho rozčilují. Prostě má jiné potřeby.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 44 ]  Přejít na stránku: Předchozí  1, 2, 3, 4, 5

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků


Můžete zakládat nová témata v tomto fóru
Můžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na: