Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.


Jste pro zavedení praxe před zahájením studia učitelství?
Ano
Ne
Můžete označit 1 možnost

Zobrazit výsledky
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Praxe předem nebo čekat jestli to přijde, až budu učit?
PříspěvekNapsal: úte 02. lis 2010 17:50:07 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 27. kvě 2009 19:32:25
Příspěvky: 2431
Rozhodně bych volila průběžnou praxi již od prvních ročníků - začalo by se náslechy, ukázkovými hodinami a "zažitím učitelování". Je třeba, aby studenti viděli své budoucí povolání v celé šíři - nejen "šaškování" před třídou, ale i přípravu, agendu, přestávky... Průběžná praxe by jim mnohé ukázala.

Pak bych určitě vyžadovala "uvádějící učitele" pro čerstvé absolventy. Vím, že dřív to bylo, pak zas ne... Teď někteří ředitelé přicházejí na to, že to je opravdu užitečné.
A pokud k tomu uvádějící a uváděný nepřistupují formálně, pak to je téměř stejná "škola praxe", jako polovina studia na VŠ.

_________________
Pavlína Hublová
koordinátor referátu pro správu a rozvoj Metodického portálu RVP.CZ


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Praxe předem nebo čekat jestli to přijde, až budu učit?
PříspěvekNapsal: úte 02. lis 2010 18:15:12 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 09. čer 2009 21:09:00
Příspěvky: 1230
Na některých školách uvádějící učitelé jsou, ale dost se liší to, co dělají.
Jaké konkrétní činnosti by uvádějící učitel mohl/měl dělat?

_________________
Lucie Slejšková
EDUin
www.eduin.cz, www.rodicevitani.cz


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Praxe předem nebo čekat jestli to přijde, až budu učit?
PříspěvekNapsal: úte 02. lis 2010 21:23:51 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: ned 21. čer 2009 12:14:57
Příspěvky: 673
Na jedné straně budeme učitele s letitou praxí šikanovat standardizací, na straně druhé pustíme do tříd středoškoláky bez praxe i bez vzdělání? Tvořivost ministerstva je úžasná!


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Praxe předem nebo čekat jestli to přijde, až budu učit?
PříspěvekNapsal: stř 03. lis 2010 12:10:46 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 05. říj 2010 20:04:03
Příspěvky: 10
Zdravím v diskuzi :)
letos jsem ukončila bakalářské studium a teď studuji prvním rokem navazující magisterské studium. Od září jsem nastoupila jako učitelka na základní školu. Mým oborem je výtvarná výchova, kterou na ZŠ učím jak na druhém tak i v některých třídách prvního stupně. K výtvarné výchově učím ještě pracovní činnosti.
Než jsem nastoupila na ZŠ tak jsem měla za sebou z bakalářského studia jen náslechovou praxi a to jen pár hodin. Myslím si, že absolutně nedostačující počet hodin. V tomto školním roce mě na vysoké škole nečeká praxe vůbec žádná. Jen v druhém ročníku (tedy posledním) mě čeká praxe souvislá. Bohužel v bakalářském studiu se o didaktice skoro nezmiňovalo a teď? Přijde mi že to není o moc lepší. Přišlo velké zklamání z toho, že mě na vysoké škole na učitelskou praxi moc nepřipraví.
Nakonec jsem ráda, že jsem se do praxe vrhla sama, nastudovala různé materiály a knížky. Samozřejmě, že jsem prvních pár vyučovacích hodin nebyla ve své kůži, ale to už je samozřejmě teď jiné.

Zakázali byste učit takovým lidem jako jsem já (tedy jen s ukončeným bakalářským studiem)?

Setkala jsem se s různými reakcemi. Hodnocení, jestli dělám vše jak mám bohužel ještě nemám, ale čeká mě první hospitace po které se uvidí, jestli to, co dělám, dělám dobře.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Praxe předem nebo čekat jestli to přijde, až budu učit?
PříspěvekNapsal: čtv 04. lis 2010 13:52:37 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 18. říj 2010 11:37:12
Příspěvky: 9
Zazněl tu názor, že by praxe měla být již od prvního ročníku, s čímž souhlasím. Pokud bychom to chtěli porovnat, tak studenti na učilištích (například obor kuchař-číšník) také mají praxi celé tři roky, co vím, tak týden praxe, týden školy. Zřejmě je pravdou, že je to na úkor ostatních předmětů, ale nepotřebují oni pak v dalším životě především tu praxi? Myslím si, že by nebylo od věci něco podobného zavést i na studiu VŠ, že některé předměty by se daly oželet či jim snížit hodinovou dotaci, pokud by ze škol vycházeli již částečně zdatní učitelé.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Praxe předem nebo čekat jestli to přijde, až budu učit?
PříspěvekNapsal: čtv 04. lis 2010 16:31:16 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: ned 21. čer 2009 12:14:57
Příspěvky: 673
O praxi během studia (čím dříve, tím lépe) není pochyb, ale východiskem byl absurdní ministerský nápad na praxi před studiem. Kdo, jak (a za co) by tyto nekvalifikované jedince hlídal, vedl, hodnotil? Obávám se, že pan ministr se stává nebezpečně neřízenou střelou.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Praxe předem nebo čekat jestli to přijde, až budu učit?
PříspěvekNapsal: úte 09. lis 2010 23:16:34 
Tak tohle bude asi vždycky dost velký boj mezi fakultami a ZŠ a SŠ na straně jedné a učiteli a studenty PedF a ministersvtem na straně třetí. Jsem rozhodně pro zvýšení dotace praxe na vysoké škole, nicméně mám takovou připomínku: ani doktor, když začíná studovat nezačne hned léčit pacienta, i když jako ostatně každý ví, jaké jsou příznaky kašle a chřipky. Asi to bude znít trochu staromódně, možná by bylo řešení ze začátku nepořádat hromadné náslechy, které jsou stejně k ničemu, protože třída se chová absolutně jinak. Podle mě by mohlo být řešením třeba přidělit studenta na delší dobu, třeba celý půlrok, jako asistenta učiteli. Nejen, že student PedF vidí v celku chod školy, ale žáci i zvyknou na jeho přítomnost a navíc vidí celiství pohled na výuku, ne jen jednu z kontextu vytrženou hodinu.

Ale co si budeme nalhávat, to je děsně vyčerpávající, pro učitele a jeho přípravu.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Praxe předem nebo čekat jestli to přijde, až budu učit?
PříspěvekNapsal: čtv 11. lis 2010 12:48:48 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 18. kvě 2009 11:45:02
Příspěvky: 181
Dobrý den,
určitě souhlasím se zvýšením časové dotace praxe v rámci studia. A rovněž není vůbec od věci vykonávat činnost asistenta - v delším časovém pojetí. Co se obsahu "pracovní náplně" týče,pronikal by student do způsobu výuky, mohl by držet dozory, pomáhat učiteli připravovat pomůcky, vypisoval třídní knihu...no prostě vše to, co nás ve škole neučili....
Dana


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Praxe předem nebo čekat jestli to přijde, až budu učit?
PříspěvekNapsal: čtv 11. lis 2010 19:29:30 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 09. čer 2009 21:09:00
Příspěvky: 1230
Moc se mi líbí nápad s asistentem pedagoga, i když chápu námitku, že to je náročné na učitelovu přípravu.
Na druhou stranu - když si představíte, že byste takového asistenta, i když to je teprve budoucí učitel, měli, mohlo by to i vám přinést leccos užitečného, co myslíte?

_________________
Lucie Slejšková
EDUin
www.eduin.cz, www.rodicevitani.cz


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Praxe předem nebo čekat jestli to přijde, až budu učit?
PříspěvekNapsal: čtv 11. lis 2010 21:01:34 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: ned 21. čer 2009 12:14:57
Příspěvky: 673
Vzhledem k tomu, kolik studentů učitelství vůbec učit nehodlá, to může přinášet i značné problémy. Pamatuji několik líných asistentů integrovaného žáka.
Navíc žijeme přece jen v Kakánii a nedovedu si představit, že by se to obešlo úplně bez papírování.
Zní to vše sice lákavě (třídní knihy... dozory... příprava pomůcek...), ale na kom by visela odpovědnost? Jak by vše bylo ošetřeno právně? Smlouva studenta se školou, smlouva učitele s fakultou..?


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 55 ]  Přejít na stránku: Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 33 návštevníků


Můžete zakládat nová témata v tomto fóru
Můžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na: