Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Kariérní řád - projekt ESF
PříspěvekNapsal: stř 30. kvě 2012 21:45:11 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 09. úno 2011 17:29:04
Příspěvky: 818
Já si to neberu osobně. Můžu se kdykoli sbalit a jít. Bude mě to sice mrzet, ale můj muž bude skákat radostí. Jednak mi nebude muset dotovat pomůcky, literaturu apod., a navíc mu, jako zaměstnanec ve firmě, budu mnohem víc platná (odešla jsem před 13 lety "za lepším"). A dokonce bude i vyžehleno. 8-)


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku : 5
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Kariérní řád - projekt ESF
PříspěvekNapsal: stř 30. kvě 2012 22:03:37 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 07. úno 2010 13:41:43
Příspěvky: 150
Podívejte, Finové na to šli taky radikálně a jak na tom teď jsou? Je problém vyzdvihnout učitelskou profesi tam, kam patří, když povolání není finančně ohodnocené. Rozhodně ale finance nemůžou být omluvou pro udržování si nekvalitních učitelů.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Kariérní řád - projekt ESF
PříspěvekNapsal: stř 30. kvě 2012 22:32:09 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 01. zář 2010 13:12:36
Příspěvky: 202
Jana Petrů píše:
Petr Koubek píše:
...systém, který si ředitel tvoří po léta..
Při šestiletém funkčním období?
Petr Koubek píše:
...testování vstupních a výstupních kompetencí (ne jen matematika, ale třeba i zvládání stresu, řešení problémů, respekt k odlišnosti...)
Žáků nebo učitelů?
Petr Koubek píše:
- na základě relevantních dat popsat kvalitu,
... a to je právě to, na co jsem se ptala - jak se pozná kvalitní učitel.

Co dodat, vytrhávat myšlenky z kontextu - má to nějaký smysl? Ptáme se ještě po smyslu a možnosti hodnocení v soustavě?
Ale když už, šestileté funkční období je legislativní fikce, dobrého ředitele si zřizovatelé rádi podrží, se špatným se nemusí soudit...
Kvalita práce školy/PP se mimo jiné také ukáže dobrým monitoringem přidané hodnoty žákům.
Kvalitní učitel se pozná tak, že jej dlouhodobě vedeme (systém hodnocení), podporujeme (a zaplatíme) a on zůstane, zlepšuje svou práci a pak obohacuje ostatní... To bych doporučoval sledovat na řadě škol jako předstupeň kariérního řádu. Sledování systémů hodnocení ředitelů a ředitelek zjistíme za čas poměrně detailně, co je kvalita - pak ji jen nakalibrovat a připravit celoživotní vzdělávání...


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Kariérní řád - projekt ESF
PříspěvekNapsal: stř 30. kvě 2012 22:38:25 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 01. zář 2010 13:12:36
Příspěvky: 202
Mgr. Zdeněk Sotolář píše:
Martin Rusek píše:
Při testování učiteli stačí zadat téma výuky a čas. Podle struktury hodiny, kterou rozpracuje pak může být veden rozhovor, který ukáže, na jaké problémy ve třídě je učitel připraven, jak promýšlí využití technologií, jak plánuje cíl hodiny, co si z hodiny bere atd. atd.


Takže mi NĚKDO zadá za domácí úkol téma a čas, a pak pěkně od zeleného stolu mi ten NĚKDO řekne, jaký jsem učitel? Tak to je obraz budoucích atestací??? Dovolím si být velice expresivní: Chce se mi zvracet.

Neházejte flintu do žita, Zdeňku - současný ministr je vědec a manažer, blbosti jen tak procházet nebudou... Tedy, asi jsem naivní, ale myslím si, že manažerská vichřice nekompetence, agresivity a zmatků se vrátila do supermarketu, kam patří a do vzdělávání a výchovy se vrátí diskuse. Proto se Vás ptám - jaký kariérní řád chcete a jak k němu dospět? (něco jsem si dovolil navrhnout). A vy se mi tu pohádáte! No, je tohle nějaký život?? :D


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Kariérní řád - projekt ESF
PříspěvekNapsal: stř 30. kvě 2012 22:43:25 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 09. úno 2011 17:29:04
Příspěvky: 818
Pane Koubku, nemělo to být napadání "výtržků", jen drobné připomínky či má neporozumění.
K prvnímu bodu (viz ředitelé) - obávám se, že realita Vám nedává za pravdu, protože zřizovatel má na kvalitu ředitele úplně jiná měřítka než my.
K druhému bodu - učím na ZŠ a měření přidané hodnoty žákům mezi první a devátou třídou si jen těžko umím představit. Na SŠ už je to samozřejmě jiné.
No, a obohacování kolegů se u nás na škole děje jaksi "z kolegiality", neboli grátis.
Nehádám se. Vždyť nám jde o společnou věc.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku : 5
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Kariérní řád - projekt ESF
PříspěvekNapsal: stř 30. kvě 2012 23:23:06 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 10. pro 2010 15:17:05
Příspěvky: 606
K Finsku - ke studiu učitelství se tam hlásí nejlepší absolventi středních škol, u nás je tomu podle nedávného průzkumu naopak - Finsko dává na školství dvojnásobek podílu HDP oproti ČR. Pochybuji, že se ve Finsku začalo měnit školství diskuzí o kariérním řádu. Tedy o diskuzi bych v našem případě nemluvil - na RVP si píše pravidelně 10 lidí :-)

Myslím si, že existuje lepší postup než kariérní řád. A to dát peníze ředitelům na platy pro učitele, ať je rozdělí dle svého uvážení.

_________________
prezident spolku Pedagogická komora


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku : 5
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Kariérní řád - projekt ESF
PříspěvekNapsal: čtv 31. kvě 2012 7:34:41 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 07. úno 2010 13:41:43
Příspěvky: 150
Radek Sárközi píše:
K Finsku - ke studiu učitelství se tam hlásí nejlepší absolventi středních škol, u nás je tomu podle nedávného průzkumu naopak - Finsko dává na školství dvojnásobek podílu HDP oproti ČR.

Pane kolego, popisujete současný stav. Vždy to tak nebylo. Před reformou finského školství byl nejprestižnějším povoláním stejně jako ve Švédsku atlet.
Až když učitelem nemohl být každý a povolání vyžadovalo víc než jen mít před žáky odmluveno několik let, se začlo povědomí společnosti měnit. Máte ale pravdu v tom, že v pozadí byly finance.
Radek Sárközi píše:
Myslím si, že existuje lepší postup než kariérní řád. A to dát peníze ředitelům na platy pro učitele, ať je rozdělí dle svého uvážení.
Pane kolego, vážně je to o penězích? Zvýší se kvalita tím, že učitelé (i ti špatní) dostanou zaplaceno? Rozhodně ne! Jen si zvyknou na vyšší plat.
Nedávno jsem na rádiu Česko v pořadu Po škole slyšel debatu o současné náplni práce ředitelů. Je to paradoxně manažerská práce a shánění peněz an chod školy. Diagnostika kvality vzdělávání nepatří mezi jeho priority ba dokonce ji po něm nikdo nechce. Navíc, magisterské nebo inženýrské vzdělání v předmětu a pak školský management. Nevidím ve vzdělávání ředitelů nic, co by jim pomohlo kvalitu výuky diagnostikovat. Nechme to odborníkům.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku : 5
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Kariérní řád - projekt ESF
PříspěvekNapsal: čtv 31. kvě 2012 7:42:02 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 07. úno 2010 13:41:43
Příspěvky: 150
Mgr. Zdeněk Sotolář píše:
Takže mi NĚKDO zadá za domácí úkol téma a čas, a pak pěkně od zeleného stolu mi ten NĚKDO řekne, jaký jsem učitel? Tak to je obraz budoucích atestací??? Dovolím si být velice expresivní: Chce se mi zvracet.

Máte zkušenosti s takovýmto způsobem zjišťování učitelských kompetencí? V praxi fungují. Navíc, nikdo nemluvil o domácím úkolu, pane kolego. Rozhodně tím, jak umí učitel naplánovat hodiny, co vše bere v úvahu - a to se v pohovoru ukáže - se jeho učitelská odbornost dá poznat. Svou úlohu by mohl sehrát i videozáznam několika vyučovacích hodin apod.
Mám ale pocit, že i to v záchvatu xenofobie ani nepromyslíte a produkty Vašeho trávení se vydají ven z těla jinou cestou, že?


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Kariérní řád - projekt ESF
PříspěvekNapsal: čtv 31. kvě 2012 11:03:00 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 10. pro 2010 15:17:05
Příspěvky: 606
Je pravda, že se zvýšením platu kvalita práce učitele nezvýší?

Zeptejme se jinak - lze při současné výši platu mít na učitele nějaké nároky na kvalitu jeho práce? Mnoho učitelek si třeba dnes říká: "Za ty peníze, které mi stát platí, odvedu jen tolik práce, kolik uznám za vhodné. Rozhodně nic navíc!" nebo "Pět let jsem studovala pedagogickou fakultu a beru stejně jako kolegyně s maturitou." Když se přidávalo soudcům či lékařům, nikde se neobjevil požadavek, že by měli začít pracovat kvalitněji! Proč se to chce jen a pouze po učitelích?

Podle mě více peněz rozhodně znamená, že se postupně začnou na místa učitelek hlásit více muži (toto povolání se pro ně stane atraktivnějším), že se obecně začne hlásit na místa více schopných lidí a že bude více z čeho vybírat. Takže kvalita vzdělávání stoupne, a to mnohem rychleji než s kariérním řádem!

Pan Rusek bohužel neumí moc číst cizí příspěvky a uniká mu jejich obsah. Např. já jsem nepsal, že mají dostat všichni současní učitelé přidáno stejně, ať už jsou kvalitní nebo ne! Psal jsem, že by měli dostávat plat, který odpovídá průměrnému platu vysokoškolsky vzdělaného zaměstnance. Ti lepší a pracovitější učitelé by pak měli mít možnost dostávat ještě více. A právě na to musí stát dát nějaké peníze navíc. Nejprve na dorovnání platů na průměr a pak na ocenění těch nadprůměrných učitelů!

Hlavně jsem psal, že by ředitelé měli dostat peníze na odměny pro své zaměstnance. Když je někdo bývalý učitel (což ředitelé jsou, dokonce i při ředitelování musí vyučovat žáky, na rozdíl třeba od ředitele fabriky, který nemusí chodit na pár hodin týdně k soustruhu...), má absolvované funkční studium, prošel konkurzem na své místo, nebál bych se mu svěřit peníze, aby je podle svého nejlepšího svědomí rozdělil mezi své zaměstnance. On zodpovídá za vše, co se ve škole děje, má mít tedy možnost to ovlivnit i skrze výši odměn!

Továrna, kde by výši platu určoval stát prostřednictvím úředníků, kteří by přezkušovali její zaměstnance, by a) brzy zkrachovala; b)později zkrachovala...

Jinak chápu, že se pan Rusek už těší, jak bude objíždět školy a zkoušet chemikáře a rozhodovat o tom, zda postoupí v kariérním řádu o stupínek výš. Evidentně je to zkušený odborník s letitou praxí a širokou publikační činností, který rozumí výuce i školství jakožto celku. Vlastně ani nevím, co by si učitelé počali, kdyby ho neměli...

_________________
prezident spolku Pedagogická komora


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku : 5
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Kariérní řád - projekt ESF
PříspěvekNapsal: čtv 31. kvě 2012 13:08:53 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: ned 21. čer 2009 12:14:57
Příspěvky: 673
Martin Rusek píše:
Svou úlohu by mohl sehrát i videozáznam několika vyučovacích hodin apod.


Videozáznam pro kontrolu a hodnocení učitele!!! To už je příliš. Kam to půjde dál? Že by nám voperovali čip?


Naposledy upravil Lenka Urbanová dne pát 01. čer 2012 10:34:12, celkově upraveno 1
úprava citace


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 76 ]  Přejít na stránku: Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 8  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 25 návštevníků


Můžete zakládat nová témata v tomto fóru
Můžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na: