Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Učitelé cizích jazyků: jak jsme na tom podle ČŠI?
PříspěvekNapsal: stř 07. dub 2010 14:03:55 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 09. čer 2009 21:09:00
Příspěvky: 1230
Na České škole informují o tom, že ČŠI v letech 2006-2009 v rámci tříletého tematického cyklu zjišťovala a hodnotila úroveň výuky cizích jazyků ve školách všech stupňů vzdělávání.
Výsledky jsou k dispozici v podobě stručné, ale úderné studie, k přečtení zde.

Zvláště některé grafy hovoří jasně - viz příloha.

Situace není růžová ani co se týče kvalifikovanosti učitelů, ani co se týče finančního ohodnocení, ani co do používaných metod. U všech stupňů škol povinné školní docházky jsme na více než 80 % zapojení frontální výuky, na gymnáziích je to dokonce 92 % u ANJ i NEJ, na SOŠ ještě o něco více.

Nejspíš spolu tyto tři faktory souvisí... Na tento portál ale chodí asi spíše ti, kteří neučí v 80 % frontálně.

Překvapují vás tato zjištění?

Studie mluví i o nutných úpravách v RVP - údajně RVP není dostatečně propojeno se zkouškami a neplní tak úlohu referenčních bodů. Vnímáte to stejně, nebo rozdílně a proč?


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

_________________
Lucie Slejšková
EDUin
www.eduin.cz, www.rodicevitani.cz


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Učitelé cizích jazyků: jak jsme na tom podle ČŠI?
PříspěvekNapsal: sob 10. dub 2010 18:43:15 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 08. pro 2009 7:16:10
Příspěvky: 25
Studie mě nijak zvlášť nepřekvapuje.
Myslím si, že uváděné faktory kvalifikovanosti a používání metod by se daly shrnout do jednoho. Podle mých zkušeností totiž souvisí jeden s druhým. Nekvalifikovaný učitel neumí či nechce používat jiné metody než převážně frontální výuku. Maximálně se občas pustí do párové či skupinové práce.
Kvalifikovanost je na velkém množství škol problém a ten také samozřejmě souvisí s finančním ohodnocením. Kdo je kvalifikovaný na angličtinu, dostává často lákavější nabídky nebo po nich sám pátrá a to je lidské. Ti kvalifikovaní, kteří ještě ve školství zbyli, jsou více méně nadšenci. Nárůst nekvalifikovanosti vznikl jistě také se zavedením povinného jazyka (školy pochopitelně zavádějí jako první jazyk většinou angličtinu) od 3. ročníku a k tomu některé školy, v rámci tzv. boje o žáky zavádějí angličtinu od 1. ročníku, aniž na tuto výuku mají kvalifikované odborníky. Nevím, jestli v tomto směru něco změní úprava RVP ZV. I když jsem sám učitel angličtiny, tedy byl bych rád, kdyby se anglicky učilo co nejvíc žáků, mám pocit, že by se povinný jazyk měl zavádět až od 4. ročníku a pokud některá škola bude chtít začít s výukou jazyka dříve, měl by někdo posoudit, zda k výuce má kvalifikované lidi. Výuka od 1. nebo 3. třídy, které není vedena kvalifikovaným odborníkem, je totiž nejen zbytečná, ale takový učitel, který si neví rady, nadělá spoustu škody. Nechtěl jsem se nikoho dotknout. Znám i ojedinělé případy nekvalifikovaných učitelů jazyka, kteří jsou velcí nadšenci a rychle se učí a někteří si dokonce doplňují kvalifikaci. Jako všude, i zde existují výjimky. 8-)


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Učitelé cizích jazyků: jak jsme na tom podle ČŠI?
PříspěvekNapsal: úte 07. zář 2010 18:41:48 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 08. pro 2009 7:16:10
Příspěvky: 25
Přidám jednu čerstvou příhodu, která také tak trochu svědčí o tom, jak jsme na tom s učiteli angličtiny. Objednali jsme nové učebnice angličtiny a materiály pro učitele. K mému překvapení byly všechny metodické příručky psané v češtině. Na dotaz, zda bych mohl dostat originální, tedy v angličtině, mi bylo sděleno, že je nedováží, protože je učitelé v Česku nechtějí. :cry: Prý je požadují jen rodilí mluvčí, kteří u nás učí. No, asi je to pohodlnější, ale mně to nepřipadá profesionální. Navíc to učitele přeci nutně musí přinejmenším svádět k tomu, že v jeho hodině je více zastoupena čeština. Nakonec jsem anglickou metodiku dostal 8-)


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 3 ] 

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků


Můžete zakládat nová témata v tomto fóru
Můžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na:  
cron