Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Twitter - je to nástroj pro učitele?
PříspěvekNapsal: úte 27. črc 2010 15:51:21 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 27. kvě 2009 19:32:25
Příspěvky: 2431
V posledních dnech jsem propadla Twitteru. Sama sebe se ptám, jestli také všichni, co píší "tweety", mají prázdniny jako já, nebo vše stíhají při práci?

Jak pronikám do tajů, kladu si otázku, jak bych mohla twitter využít. Napadají mne dvě cesty:
  • komunikační nástroj pro učitele - to je neoddiskutovatelné, i když jsem při svých objevných cestách moc českých učitelů nepotkala. Nebo jsem snad hledala špatně? Dáte někdo nějaký zajímavý tip?
  • sběr zajímavých informací a komunikace se třídou resp. rodiči - tady jsem trochu skeptická, i když zahraniční učitelé to vidí optimističtěji, znám mnohem lepší nástroje k použití.

Ale třeba mne někdo přesvědčí o opaku...?!
Díky za reakce...

PS: http://twitter.com/pavkahu ;)

_________________
Pavlína Hublová
koordinátor referátu pro správu a rozvoj Metodického portálu RVP.CZ


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Twitter - je to nástroj pro učitele?
PříspěvekNapsal: úte 27. črc 2010 20:13:10 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 14. lis 2007 20:20:52
Příspěvky: 961
Ahoj Pavlo, jsi opravdu obdivuhodná, co všechno sleduješ a objevuješ. Smekám před Tebou. Mohla bys, prosím, nám nevzdělaným, trochu přiblížit co je to ten Tvitter?

_________________
Zdraví Jenda


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Twitter - je to nástroj pro učitele?
PříspěvekNapsal: stř 28. črc 2010 10:22:20 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 27. kvě 2009 19:32:25
Příspěvky: 2431
Děkuji za upozornění. Je vždy příjemné, když mne někdo přitáhne v mém snění na zem...

Vcelku podrobně jsem o Twitteru psala v Pepoušově nápadníku včetně odkazů na další stránky, kde se lze něco dozvědět.

Velmi stručně shrnuto se jedná o komunikaci mezi uživateli ve formě tzv. mikroblogů (tweets). Do světa tak můžete posílat své názory, odkazy na zajímavé stránky apod.
Smyslem Twitteru je najít si lidi, které budete sledovat, a pokud vás jejich tweety zaujmou, pak na ně buď reagovat nebo je přeposílat lidem, kteří zase sledují vás.
Je to alespoň trochu smysluplné?

_________________
Pavlína Hublová
koordinátor referátu pro správu a rozvoj Metodického portálu RVP.CZ


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Twitter - je to nástroj pro učitele?
PříspěvekNapsal: stř 28. črc 2010 11:08:19 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 10. čer 2009 20:49:20
Příspěvky: 139
Já osobně jsem nadšená. Když si uvědomíme, jak rychle roste množství informací a že nejsme schopni s tím, co jsme se naučili ve škole (kterékoli) vystačit, nabízí se tu skvělý a jednoduchý nástroj pro sdílení. Výhodou (ale možná i nevýhodou) je krátkost zpráv, nemusíte psát celý článek, nemusíte zařazovat a (příliš) vysvětlovat. Pokud jsme napojeni na správné lidi, už sami uznáte za vhodné, zda jejich poznámku nebo odkaz číst. V tomhle směru obdivuji anglicky mluvící svět škol, protože je mnoho nástrojů, které bychom takto (ke sdílení) nebo jinak (k výuce) mohli využívat.

_________________
Mgr. Ludmila Kovaříková


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Twitter - je to nástroj pro učitele?
PříspěvekNapsal: stř 28. črc 2010 16:05:00 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 27. kvě 2009 19:32:25
Příspěvky: 2431
Můžu dělat ďáblova advokáta? :twisted:

Proč zrovna Twitter? Ke sdílení zajímavých věcí je přeci více - a možná i zajímavějších - nástrojů, zrovna Tobě nemusím popisovat výhody aplikace Diigo.

Jediný důvod, proč jsem ve Twitteru naložená od rána do večera (a teď o prázdninách to platí doslova), je, že je tam opravdu tolik lidí, že to nelze ignorovat.

Myslíš, že má Twitter šanci v našich českých luzích a hájích? Kolik českých učitelů jsi na Twitteru potkala? :?

_________________
Pavlína Hublová
koordinátor referátu pro správu a rozvoj Metodického portálu RVP.CZ


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Twitter - je to nástroj pro učitele?
PříspěvekNapsal: stř 28. črc 2010 17:04:46 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 10. čer 2009 20:49:20
Příspěvky: 139
Netvrdím, že Twitter je ten nejlepší nástroj. Každý nástroj se hodí pro něco jiného. Něco už jsem vysvětlila. Diigo funguje jinak, i když jsem také přemýšlela, zda ho mám zmínit. U Twitteru je výhodou krátkost, u Diiga možnost přečíst si cizí poznámky webových stránek, u Crocodocu přečíst si cizí poznámky pdf dokumentů, u blogů číst hlubší zamyšlení a propracovanější články, u Delicious prouzdat cizími záložkami, u jiných možností je to publikace vlastních materiálů, pak je tu Google, kterému až tak nerozumím, tedy wave - tady bych asi volila spolupráci s lidmi, které znám, Facebook skoro nepoužívám, chat použiju jen, když mám čas na povídání... Pokud nemáme čas na delší čtení a navíc osobně ty lidi neznáme, vrátíme se opět ke Twitteru. Ale to neznamená, že je nejlepší, jen z určitého pohledu a v určité době.
Pro mě jako pro autora není špatné poslat nějakou myšlenku i s odkazem do světa, aniž bych pak musela k tomu psát rovnou článek.
Na českém Twitteru jsem potkala snad tři učitele. Jde o to, že naši učitelé ještě nevědí, k čemu to vlastně je, jaké to má výhody a bohužel neznají ty ostatní formy sdílení.
Mimochodem hezký vývoj názoru na Twitter je ukázán na metodě 3-2-1, který jsem našla někde v Tvých odkazech:http://whatedsaid.wordpress.com/2010/03/21/3-2-1-bridge/
Zajímalo by mě, co se Ti zdá zajímavější.

_________________
Mgr. Ludmila Kovaříková


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Twitter - je to nástroj pro učitele?
PříspěvekNapsal: stř 28. črc 2010 18:38:10 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 27. kvě 2009 19:32:25
Příspěvky: 2431
Ed píše moc hezky, že?!

Jen jsem chtěla vyzdvihnout situaci, že ne mnoho českých učitelů používá Twitter (a jemu podobné nástroje) a můj pohled není zrovna optimistický, když se pokouším nahlédnout do budoucna. Ale třeba už jen tím, že si tady o Twitteru povídáme, tak někoho nalákáme, co?!

Pokud bychom se domluvili - tedy čeští učitelé - na nějakém tagu (=slovíčko, které se napíše do zprávy a uvede se značkou #, např. #edtech #education #iwb), které by nás spojilo, pak by to hned bylo veselejší. Ty víš, že jsem se pokusila o své oblíbené #pepouš... ;) A pro ulehčení jsem vytvořila skupinu, takže Twitter už prohledává sám a není třeba psát před slovo #.

Ale jsem pro jakoukoli hloupost, takže jestli už někdo má vytvořený a zajetý jiný tag, pak se k němu ráda připojím... Mohli bychom tak sbírat zajímavé odkazy, zprávy, nápady...

_________________
Pavlína Hublová
koordinátor referátu pro správu a rozvoj Metodického portálu RVP.CZ


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Twitter - je to nástroj pro učitele?
PříspěvekNapsal: stř 28. črc 2010 18:41:57 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 10. čer 2009 20:49:20
Příspěvky: 139
Ano, snad někoho nalákáme, už je tu 10 návštěvníků :D

_________________
Mgr. Ludmila Kovaříková


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Twitter - je to nástroj pro učitele?
PříspěvekNapsal: sob 31. črc 2010 14:41:02 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 27. kvě 2009 19:32:25
Příspěvky: 2431
Našla jsem pěkný seznam nápadů, jak využít Twitter ve výuce s žáky (tedy nejen ke komunikaci učitel - učitel).

Velmi stručně:
  • Shromažďování dat/údajů/fakt/informací
  • Sběr nápadů na zadané téma - tvorba příběhu
  • Průzkum veřejného mínění/anketa
  • Slovo týdne - sběr synonym/homonym/antonym/formulací + tvorba souhrnu
  • Komunikace s odborníky
  • Vyhledávání zdrojů na určité téma + tvorba wiki/sdíleného dokumentu;
  • Sdílení informací na dané téma - žáci mají k danému tématu vytvořit právě 10 "tweetů" o velikosti 140 znaků
  • Online výzkum
  • Zeměpisné pátrání - žáci mají podle indicií/pomocí otázek zjistit, který stát/zeměpisno zajímavost mají najít na Google Earth nebo jinak použít
  • Aktuality

zdroj: 12 Expert Twitter Tips for the Classroom

Co vy na to? Co by bylo smysluplně využitelné v českých třídách?

_________________
Pavlína Hublová
koordinátor referátu pro správu a rozvoj Metodického portálu RVP.CZ


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Twitter - je to nástroj pro učitele?
PříspěvekNapsal: pon 30. srp 2010 6:40:25 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 27. kvě 2009 19:57:04
Příspěvky: 79
Myslím, že jdete správným směrem. Samozřejmě mě mrzí, že nikoho ze zde zúčastněných nezajímá skutečnost, že většina vašich problémů již byla Učitelským spomocníkem v minulosti diskutována.
Twitter např. patří mezi nástroje realizující tzv. zpětný kanál (back channel). Je to nástroj umožňující zapojit do aktivit dějících se ve třídě širší okolí. Používá se v době cloud computing i k předávání informací mezi učitelem a žáky samotnými. Ne vždy je nejvhodnější na tuto službu nasadit právě Twitter - viz Twitter po česku (http://www.spomocnik.cz/index.php?id_document=2351), Donedávna nemyslitelné je dnes běžné! (http://www.spomocnik.cz/index.php?id_document=2422) nebo Den Země v prostředí 1:1 (http://www.spomocnik.cz/index.php?id_document=2463).

Uvítám každou radu, co dělám špatně! Děkuji.

_________________
Ing. Bořivoj Brdička, Ph.D.
UK PedF, KITTV - Učitelský Spomocník


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 25 ]  Přejít na stránku: 1, 2, 3  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků


Můžete zakládat nová témata v tomto fóru
Můžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na:  
cron