Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Jak rozvíjet sociální (a jiné) kompetence na zahradě?
PříspěvekNapsal: úte 07. pro 2010 0:00:20 
Tak jsem dneska venčil svého psa a pozoroval paní učitelky v zahradě školky. Děti si tam dělali co chtěly a ony celou hodinu stály a povídaly si místo aby s nimi rozvíjely sociální kompetenci venkovními aktivitami. Když to dělají venku, copak dělají ve třídách?


Nahoru
  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Klíčové kompetence v ŠVP
PříspěvekNapsal: úte 07. pro 2010 11:01:24 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pon 18. kvě 2009 14:24:46
Příspěvky: 639
Návštěvník píše:
Tak jsem dneska venčil svého psa a pozoroval paní učitelky v zahradě školky. Děti si tam dělali co chtěly a ony celou hodinu stály a povídaly si místo aby s nimi rozvíjely sociální kompetenci venkovními aktivitami. Když to dělají venku, copak dělají ve třídách?


Dobrý den pane Návštěvníku, to jste opravdu celou hodinu stál a pozoroval dvě paní učitelky jak si povídají, to se mi ani nechce věřit :lol: V současné době, kdy všude napadl sníh se snad ani s dětmi venku nedá dělat nic jiného, než že si prostě hrají, staví sněhuláky, dělají stopy do sněhu atd. a právě onu sociální kompetenci, kterou chcete, aby učitelky rozvíjely venkovními aktivitami dokážou děti snadno rozvíjet při pobytu venku samy, bez zásahů učitelek, dokáží si zorganizovat hru, zvládnou se dohodnout kdo jakou bude hrát roli při jejich hře, každý si najde svého kamaráda, se kterým si chce hrát apod. (jen občas je zapotřebí zásah učitelky a nasměrování dětí) Pobyt venku by měl být v duchu spontánních aktivit dětí, vždyť je to pro ně přece tolik přirozené. Věřím, že paní učitelky, které jste viděl si povídat, určitě přesně věděly co jejich děti zrovna dělají - máme pro to obzvlášť vyvinutý cit :D
A co dělají ve třídách? :arrow: tam už se ke spontánním činnostem dětí přidružují i řízené aktivity a paní učitelky, tam už na povídání nemají čas ;)

_________________
Míša G.


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Klíčové kompetence v ŠVP
PříspěvekNapsal: úte 07. pro 2010 13:21:00 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pon 18. kvě 2009 20:19:04
Příspěvky: 674
Míšo, myslím, že náš "Návštěvník" ani nechce vědět, jak se co u dětí rozvíjí. Z jeho příspěvků mám pocit, že učitelky nesnáší a chce je jen vytočit. Hold, kdo chce psa bít, vždy si hůl najde. Že? Možná by bylo vhodné, kdyby se nám návštěvník představil a uvedl svou profesi :mrgreen: .

_________________
Bohunka T.


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Klíčové kompetence v ŠVP
PříspěvekNapsal: úte 07. pro 2010 20:29:18 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 14. říj 2009 18:08:42
Příspěvky: 61
Ahojky děvčata!
Tak jste mě předběhla. Nestihla jsem na našeho návštěvníka tak rychle reagovat. Nejdřív jsem byla docela naštvaná, pak jsem si napočítala do pěti... Dveře máme otevřené a nemáme co skrývat. Včera jsme venku malovali do sněhu stříkací pistolí. Děti byly kouzelné a my jsme je s podivem pozorovaly. Dokáží se mezi sebou domluvit, pomoci si, poradit se. To je sociální učení. Umět zorganizovat hru (opravdu to zvládnou ;) a pokud chtějí, pomůžeme jim. Jsme rádci a pomocníky, ale někdy jsou rády, že jim do jejich her nezasahujeme.
A co děláme za zavřenými dveřmí? To ani nechtějte Pane návštěvníku vědět! Podívejte se třeba na naše www. stránky. Ještě něco- svou práci mám ráda, děti jsou spokojené a to mne těší nejvíce. Věnuji, a nejen já, naší mateřince spoustu času nad rámec svých pracovních povinností.
Vy také, Pane návštěvníku?
Přeji všem krásné předvánoční období, dostatek elánu a pevné zdraví.


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Klíčové kompetence v ŠVP
PříspěvekNapsal: stř 08. pro 2010 9:22:46 
Offline
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: úte 16. říj 2007 20:29:07
Příspěvky: 3433
Ajajaj... přidám se s dovolením :-)

Vážený návštěvníku, rozumím tomu, co nad čím jste se pozastavil. Chodím z práce kolem školky, můj syn tam před mnoha lety chodil. Když je zahrada plná dětí, paní učitelky postávají, nebo posedávají na lavičkách. Nikdy jsem je neviděla "hrát si" s dětmi, nedělaly to na zahradě ani před lety. Přála bych si vidět, jak vzácný čas venku při pěkném počasí využijí k všelijakým aktivitám. Mrzí mě to.

ALE POZOR: Vážený návštěvníku, tady jste se ocitl mezi učitelkami (ba i učiteli!), které na zahradě postávat nebudou! Sem na metodický portál chodí právě proto, aby se spolu poradily o tom, co a jak dělat ještě lépe. Postávání na zahradě by jim ke spokojenosti opravdu nestačilo, jedou v neuvěřitelném tempu a s obdivuhodnou energií, ale i rozmyslem. Věřte, že dostat se jim do rukou, budou mé kompetence rozvinuté do rovinky :-) Když je poslouchám, jak si hodiny a hodiny dokáží vyměňovat zkušenosti, nápady a rady, mé srdce plesá.

A tak když to shrnu:
Ano, návštěvník měl pravdu v tom, že je přece jen možné vidět ve školní zahradě postávající učitelky.
Ano, naše diskutující kolegyně to oprávněně rozohnilo! S nimi se to zkrátka neslučuje.

Mám návrh: Odříznu toto téma do zvláštního vlákna a zkusíme návštěvníkovi nastínit, jak je možné rozvíjet sociální kompetenci na zahradě. Co myslíte?
(Doufám, že se návštěvník ještě vrátí.)

srdečně všechny zdraví
Lenka

_________________
Lenka Urbanová, hlavní moderátor
Inovujeme Metodický portál RVP.CZ - inovujeme.rvp.cz.


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Jak rozvíjet sociální (a jiné) kompetence na zahradě?
PříspěvekNapsal: stř 08. pro 2010 9:50:41 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pon 01. čer 2009 11:07:29
Příspěvky: 1671
Pěkné zasněžené dopoledne všem.

Víte, co dělají naše "portálovské" paní učitelky venku v zimě? Klikněte sem.

_________________
Jana


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Jak rozvíjet sociální (a jiné) kompetence na zahradě?
PříspěvekNapsal: stř 08. pro 2010 10:11:13 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pon 18. kvě 2009 20:19:04
Příspěvky: 674
Jako důkaz, co děláme na zahradě, jsem stáhla opravdu jen pár fotek. Uvádím v příloze ;)
Příloha:
FOTO.docx


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

_________________
Bohunka T.


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 7 ] 

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na:  
cron