Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: ONLINE DISKUZE: 3. 11. 2010, 16.00-18.00
PříspěvekNapsal: stř 03. lis 2010 17:55:54 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 08. led 2010 10:04:34
Příspěvky: 11
Návštěvník píše:
Jiří Holubec píše:
Ptám se Libora, i ostatních diskutujících: rytmické figury, patterny pro perkuse, píšete do not, nebo spíše předzpíváváte? Jak daleko se "dostáváte" v rytmické výchově? Noty-tedy zápis? Nebo spíše procvičování bez zápisu?

Buď předzpívání nebo předehrání, pak se osvědčily rytmické slabiky a až potom zápis.

Mně se osvědčila kombinace více metod. Nejprve rytmické slabiky (zvláště u mladších), rytmické hry typu "Na ozvěnu", "Štafeta", "Poznej, co vytleskávám (dle tabule ) apod. Poměrně oblíbené bylo vytleskávání rytmu dle notového zápisu (na jedné notové lince). Při nácviku rytmicky obtížné písně jsme si rytmicky přeříkávali text, příp. obtížná místa vytleskali. Doprovodné nástroje přišly na řadu vždy až po perfektně zvládnutém zpěvu písně. (V hodině jsem toho stihla méně než p. profesor Sládek, ovšem, měla jsem větší časovou dotaci.) Zkoušela jsem i rytmické diktáty. Ty byly pro žáky, příp. studenty obtížnější. Někdy stačilo nechat je zapsat rytmus známé lidové písně (a poradit jim, v jakém je taktu). Oblíbené bylo spojení rytmické výchovy s pohybem - nemyslím tím jen klasickou hru na tělo, ale též prvky taneční výchovy (oblíbené u osmáků - ovšem stávalo se, že se nezapojili všichni).


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: ONLINE DISKUZE: 3. 11. 2010, 16.00-18.00
PříspěvekNapsal: stř 03. lis 2010 17:57:17 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 01. lis 2010 13:03:37
Příspěvky: 26
Eva Klimešová píše:
Přispěji ještě jedním tipem, který se mi vcelku osvědčil. Při probírání hudebních forem jsme s žáky dělali jakýsi pokus o melodram. Přinesli si báseň, kterou si libovolně vybrali a zkoušeli jsme improvizovat hudební podkreslení. Je to tip, jak propojit HV a literaturu.

Tak to jsem rád, že to nedělám sám - někdy přímo "skládáme" středověkou píseň (vyberou si text) a u starších už přímo vytváříme píseň v rámci daného schematu.


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: ONLINE DISKUZE: 3. 11. 2010, 16.00-18.00
PříspěvekNapsal: stř 03. lis 2010 17:58:20 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 01. lis 2010 21:00:30
Příspěvky: 10
Děkuji vám za dobré nápady a příjemné popovídání :)


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: ONLINE DISKUZE: 3. 11. 2010, 16.00-18.00
PříspěvekNapsal: stř 03. lis 2010 17:59:35 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 01. lis 2010 13:03:37
Příspěvky: 26
Jiří Holubec píše:
Struktura hodiny HV (myslím te´d poměr vokálních, instrumentálních, poslechových, pohybových a dalších činností) odrážejí hudební strukturu. Učitelé Hv celkem pochopitelně dávají více prostoru takovým činnostem, které si nejvíce osvojili, které provozují i mimo školu (ve sboru, orchestru atd,), které dělají prakticky. Diskutující, snažíte se o rovnováhu nebo upřednosńujete určitou činnost před ostatními? -já např. více hraji na nástroje...

Máš pravdu, já se to snažím vyvažovat, ale pochopitelně mi to někdy nevychází ... Hodně je baví (skoro všechny) zpívat vícehlasně, a jde to víceméně skoro všem ... :D


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: ONLINE DISKUZE: 3. 11. 2010, 16.00-18.00
PříspěvekNapsal: stř 03. lis 2010 17:59:45 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 02. lis 2010 12:07:33
Příspěvky: 29
Libor Sládek píše:
Eva Klimešová píše:
Přispěji ještě jedním tipem, který se mi vcelku osvědčil. Při probírání hudebních forem jsme s žáky dělali jakýsi pokus o melodram. Přinesli si báseň, kterou si libovolně vybrali a zkoušeli jsme improvizovat hudební podkreslení. Je to tip, jak propojit HV a literaturu.

Tak to jsem rád, že to nedělám sám - někdy přímo "skládáme" středověkou píseň (vyberou si text) a u starších už přímo vytváříme píseň v rámci daného schematu.

My jsme dělali podobným způsobem pohádky,ke každé postavě jsme vymýšleli "její" hudbu, jakýsi příznačný motiv (motiv Karkulky, vlka, sežrané babičky, babičky ještě nesežrané atp.)


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: ONLINE DISKUZE: 3. 11. 2010, 16.00-18.00
PříspěvekNapsal: stř 03. lis 2010 18:00:38 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 03. lis 2010 19:51:27
Příspěvky: 7
Jiří Holubec píše:
Návštěvník píše:
Ráda jsem si s vámi psala o zkušenostech z oboru, myslím, že je to moc zajímavý nápad. Přeji všem, aby vás hudební výchova pořád bavila a zdravím do Děčína :)

Děkuji za pozdrav do Děčína, jen nevím od koho, ale to nevadí. Ještě jednou díky.

Pozdrav je od Marty Gratzové z Prahy či Liberce :D


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: ONLINE DISKUZE: 3. 11. 2010, 16.00-18.00
PříspěvekNapsal: stř 03. lis 2010 18:01:22 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 08. led 2010 10:04:34
Příspěvky: 11
Libor Sládek píše:
Eva Klimešová píše:
Přispěji ještě jedním tipem, který se mi vcelku osvědčil. Při probírání hudebních forem jsme s žáky dělali jakýsi pokus o melodram. Přinesli si báseň, kterou si libovolně vybrali a zkoušeli jsme improvizovat hudební podkreslení. Je to tip, jak propojit HV a literaturu.

Tak to jsem rád, že to nedělám sám - někdy přímo "skládáme" středověkou píseň (vyberou si text) a u starších už přímo vytváříme píseň v rámci daného schematu.

Jak vás tak "poslouchám", úplně závidím dětem jejich učitele ! :P
Loučím se a těším se - někdy příště - na další diskusi s vámi !


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: ONLINE DISKUZE: 3. 11. 2010, 16.00-18.00
PříspěvekNapsal: stř 03. lis 2010 18:02:13 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 02. lis 2010 12:07:33
Příspěvky: 29
Marto, tak zdravím i tebe.


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: ONLINE DISKUZE: 3. 11. 2010, 16.00-18.00
PříspěvekNapsal: stř 03. lis 2010 18:02:46 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 01. lis 2010 13:03:37
Příspěvky: 26
Magdaléna Štaffová píše:
Návštěvník píše:
Jiří Holubec píše:
Ptám se Libora, i ostatních diskutujících: rytmické figury, patterny pro perkuse, píšete do not, nebo spíše předzpíváváte? Jak daleko se "dostáváte" v rytmické výchově? Noty-tedy zápis? Nebo spíše procvičování bez zápisu?

Buď předzpívání nebo předehrání, pak se osvědčily rytmické slabiky a až potom zápis.

Mně se osvědčila kombinace více metod. Nejprve rytmické slabiky (zvláště u mladších), rytmické hry typu "Na ozvěnu", "Štafeta", "Poznej, co vytleskávám (dle tabule ) apod. Poměrně oblíbené bylo vytleskávání rytmu dle notového zápisu (na jedné notové lince). Při nácviku rytmicky obtížné písně jsme si rytmicky přeříkávali text, příp. obtížná místa vytleskali. Doprovodné nástroje přišly na řadu vždy až po perfektně zvládnutém zpěvu písně. (V hodině jsem toho stihla méně než p. profesor Sládek, ovšem, měla jsem větší časovou dotaci.) Zkoušela jsem i rytmické diktáty. Ty byly pro žáky, příp. studenty obtížnější. Někdy stačilo nechat je zapsat rytmus známé lidové písně (a poradit jim, v jakém je taktu). Oblíbené bylo spojení rytmické výchovy s pohybem - nemyslím tím jen klasickou hru na tělo, ale též prvky taneční výchovy (oblíbené u osmáků - ovšem stávalo se, že se nezapojili všichni).

Děláte to skvěle! :D


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: ONLINE DISKUZE: 3. 11. 2010, 16.00-18.00
PříspěvekNapsal: stř 03. lis 2010 18:03:17 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 01. lis 2010 13:03:37
Příspěvky: 26
Eva Klimešová píše:
Děkuji vám za dobré nápady a příjemné popovídání :)

Také tak! :D


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Toto téma je zamknuté. Nemůžete posílat nové příspěvky ani odpovídat na starší.  [ Příspěvků: 85 ]  Přejít na stránku: Předchozí  1 ... 5, 6, 7, 8, 9  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na: