Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Vzdělání na učitelku MŠ
PříspěvekNapsal: ned 01. kvě 2011 9:04:49 
Je jasné, že si budete všemi možnými způsoby obhajovat, že vysokoškolsky vzdělaný pedagog je kvalitnější než středoškolačky. Bez diskuze je ale to, že je porušen zákoník práce a za stejnou práci je udělována rozdílná mzda ( ať už je dotovaná z jakéhokoli fondu ). Je velice neetické, když učitelka s dvacetiletou praxí zaučuje začínající učitelku s titulem a má základní plat nižší. Musíte si také uvědomit, že dříve žádné vysoké školy zaměřené na předškolní pedagogiku nebyly.V současné době jsem ředitelkou MŠ a vaše slova mě doslova uráží.Uberte trochu se své arogance.


Nahoru
  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Vzdělání na učitelku MŠ
PříspěvekNapsal: ned 01. kvě 2011 10:18:32 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pon 18. kvě 2009 14:24:46
Příspěvky: 639
Já se domnívám, že tu ale v předešlých příspěvcích nejde vůbec o žádnou aroganci ani o to, že vysokoškolsky vzdělaný pedagog je kvalitnější než středoškolsky - to už vůbec ne.
Spíš to vidím v osobním pocitu učitelky. Mě střední škola naučila jak být dobrou učitelkou MŠ a vysoká škola mi dala rozhled a více mi otevřela oči v oboru. Vím, že dříve byla situace úplně jiná a zavedení nových platových tabulek je v současné době tak trochu průšvih - pro uč.MŠ se SPgŠ a VOŠ - doufám, že na to bude MŠMT nějakým způsobem reagovat.

_________________
Míša G.


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Vzdělání na učitelku MŠ
PříspěvekNapsal: ned 01. kvě 2011 20:17:54 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 07. črc 2010 7:04:19
Příspěvky: 349
Mgr. Marcela Zajícová píše:
Jana Blažková píše:
To, co provedlo MŠMT se vztahy ve školkách je na pováženou.


Nemyslím si, že hlavním účelem nových platových tabulek bylo narušit vztahy v Mš! Mělo pouze a jen podpořit a ocenit vysokoškolsky vzdělané učitele, a tím mimo jiné zvýšit prestiž předškolního vzdělávání. Na žádném jiném stupni vzdělávání neučí (dle zák. o ped. pracovnících) středoškolsky vzdělaný učitel, jen v MŠ :!: Proč je tomu tak? Je snad předškolní vzdělávání tak zanedbatelné, že k jeho vystudování stačí SŠ? Je na 1. stupni ZŠ práce tak moc odlišná, že vyžaduje (dle zákona) vysokoškolské vzdělání učitele? Nesnižujeme se tímto v očích odborné i laické veřejnosti? Proč se tak urputně bráníme vysokoškolskému vzdělání učitelek MŠ?

Netvrdím a nikdy jsem netvrdila, že něco takového byl záměr MŠMT. Jen si stojím za tím, že situace, která vznikla je nevhodná. Jde o vztahy uvnitř školek. Úprava opravdu poškodila skupinu pracovnic, které absolvovaly svého času velmi kvalitní středoškolskou přípravu a nyní z různých důvodů nestudují VŠ.


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Vzdělání na učitelku MŠ
PříspěvekNapsal: ned 01. kvě 2011 20:53:44 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: ned 25. říj 2009 17:24:17
Příspěvky: 318
Návštěvník píše:
Je jasné, že si budete všemi možnými způsoby obhajovat, že vysokoškolsky vzdělaný pedagog je kvalitnější než středoškolačky.


Milý Návštěvníku,
myslím, že nic takového v předchozích příspěvcích nezaznělo. Kvalita člověka se neměří počtem titulů. Já osobně budu prosazovat vysokoškolské vzdělávání učitelů MŠ všeobecně (ne vysokoškolsky vzdělané učitelky). A to i přesto, že znám spoustu VYNIKAJÍCÍCH středoškolsky vzdělaných učitelek.

Návštěvník píše:
Musíte si také uvědomit, že dříve žádné vysoké školy zaměřené na předškolní pedagogiku nebyly.

Ano, to je pravda a je to velká škoda. Proč to tak bylo? Proč učitelé ZŠ a SŠ studovali VŠ, aby mohli učit a "mateřinkám" stačila SŠ? Bylo tehdy předškolní vzdělávání podceňované? A pokud ano, chceme, aby tomu bylo i nadále?
I přesto, že kdysi nebyly možnosti studovat VŠ takové, jaké jsou nyní a generace nás, kteří mají bezproblémový přístup k vysokoškolskému vzdělání hned po absolvování SŠ, to má v mnohem jednodušší, si myslím že předškolní vzdělávání musí "jít s dobou" a reagovat na současné trendy, ke kterým VŠ vzdělání učitelů MŠ jistě patří. Již před deseti lety :!: vznikl Národní program rozvoje vzdělávání v ČR, tzv. Bílá kniha 2001, která v rámci předškolního vzdělávání uvádí:

„Vzhledem k významu předškolního vzdělávání jako počáteční etapy celoživotního učení je třeba dále zlepšovat jeho kvalitu a dostupnost. Hlavními podmínkami pro to jsou – upevnění předškolního vzdělávání v systému celoživotního vzdělávání a jeho dostupnost, přehodnocení cílů a obsahu předškolního vzdělávání a zvyšování kvalifikace pedagogů v předškolním vzdělávání.“

Mezi doporučení Bílá knihu mj. uvádí:

„ Vzhledem k potřebě zvládat širší spektrum odborných, speciálně pedagogických i sociálních znalostí a dovedností pedagogů v předškolním vzdělávání zajistit jejich vysokoškolské vzdělávání na úrovni bakalářského studia na pedagogických fakultách univerzit nebo na vyšších odborných školách s akreditací pro bakalářské studium. Toto opatření chápat i jako snahu o zvýšení jejich sociálního a profesního statusu.“

Návštěvník píše:
Bez diskuze je ale to, že je porušen zákoník práce a za stejnou práci je udělována rozdílná mzda ( ať už je dotovaná z jakéhokoli fondu ).

Nemůžu plně souhlasit, učitelka s dvacetiletou praxí a s dvouletou praxí má také jinou mzdu a vykonávají stejnou práci.

_________________
Mgr. Marcela Zajícová


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Vzdělání na učitelku MŠ
PříspěvekNapsal: ned 01. kvě 2011 21:31:02 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: ned 25. říj 2009 17:24:17
Příspěvky: 318
Jana Blažková píše:
Netvrdím a nikdy jsem netvrdila, že něco takového byl záměr MŠMT. Jen si stojím za tím, že situace, která vznikla je nevhodná. Jde o vztahy uvnitř školek. Úprava opravdu poškodila skupinu pracovnic, které absolvovaly svého času velmi kvalitní středoškolskou přípravu a nyní z různých důvodů nestudují VŠ.


Plně souhlasím s tím, že tyto pracovnice se mohou cítit poškozeně :!: :!: :!:
Ovšem já bych VŠ vzdělání učitelky MŠ nespojovala pouze s lepším platovým ohodnocením :!: :!: :!:
Myslím si, že dříve či později (jestli to bude za pět nebo třicet let netuším) bude uzákoněno, aby učitelka MŠ měla VŠ vzdělání, stejně jako učitelé na jiných stupních škol. (Vycházím z výše zmíněné Bílé knihy) Jistě tento přechod s sebou ponese spoustu nevýhod pro SŠ vzdělané učitelky.
Napadá vás nějaký způsob, aby byl tento přechod "bezbolestný" pro všechny zúčastněné?
Šlo by například zařídit, aby od jistého data nově přijaté učitelky musely mít VŠ nebo si ji do určitého data dodělat a pokud tuto podmínku nesplní, musely by odejít?

V diskuzi o Standardech píše paní Černá, zda by k dětem do praxe neměly přicházet "již hotové odbornice". Já jsem přesvědčena, že na učitelku MŠ jsou kladeny vysoce profesionální požadavky. Může v SOUČASNÉ době SŠ své absolventy vybavit POTŘEBNÝMI dovednostmi? Já si myslím, že VŠ vzdělaná učitelka má více teoretických znalostí, které může aplikovat v praxi. A když to pomůže jen hrstce dětem, podle mě to stojí za to :D

(Jen bych okrajem dodala. I mnohé VŠ vzdělané učitelky to nemají v současné době v kolektivu středoškolsky vzdělaných učitelek jednoduché. Mnohým byla uložena od 1.1.2011 práce navíc, která byla předtím uložena rovnoměrně mezi všechny učitelky. Mám namysli například péči o školní knihovnu, internetové stránky, TV nářadí. Prý aby si vyšší plat zasloužily :!: :!: :?: Tento postup se mě nezdá zrovna nejlepší :( )

_________________
Mgr. Marcela Zajícová


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Vzdělání na učitelku MŠ
PříspěvekNapsal: úte 03. kvě 2011 16:31:08 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 07. črc 2010 7:04:19
Příspěvky: 349
Šlo by například zařídit, aby od jistého data nově přijaté učitelky musely mít VŠ nebo si ji do určitého data dodělat a pokud tuto podmínku nesplní, musely by odejít?

Nezlobte se, ale není vyřešeno postavení dlouholetých učitelek, jejichž praxe přesahuje např.25 let. Nemyslím si, že VŠ je samospasitelná. Ve své škole podporuji vzdělávání, ale za celou dobu, co učím, jsem se setkala s mnoha vysokoškolsky vzdělanými, kteří byli naprosto k ničemu a také s těmi, kteří se nemohli dostat na vysokou školu několik let, a přitom jejich pedagogické mistrovství i v mladém věku bylo nezpochybnitelné.
Jen tvrdím, že podobné kroky se mají dělat a mají se dělat promyšleně a tak, aby nediskriminovaly nikoho. To se při této úpravě nepodařilo a hořkost je na všech stranách.


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Vzdělání na učitelku MŠ
PříspěvekNapsal: úte 03. kvě 2011 17:21:01 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pon 18. kvě 2009 10:59:11
Příspěvky: 1720
Pokud se nepletu, tak třeba funkční studium, které je v současné době vyžadováno pro výkon funkce ředitele základní školy, bylo při svém zavádění "odpuštěno" ředitelům, kteří již byli určitý počet let ve funkci

stejně bych postupovala při uznání kvalifikace učitelek MŠ .. ruku na srdce, pokud učitelka MŠ pracuje již řadu let, pravděpodobně má také rodinu a spoustu dalších aktivit a povinností, vyžadovat po ní ještě aby studovala a doplnila si vysokoškolské vzdělání mi připadá silně nevhodné (zvlášť když nutnost takové kvalifikace nebyla v době její profesní přípravy třeba)

další překážku v dodatečném studiu spatřuji v dojíždění a následném zajištění provozu MŠ, ne všichni mají příslušnou fakultu v solidní dojezdové vzdálenosti a ne každá školka si může dovolit postrádat pravidelně jednu čí více učitelek, protože studují

_________________
H.


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Vzdělání na učitelku MŠ
PříspěvekNapsal: úte 03. kvě 2011 17:40:30 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: ned 25. říj 2009 17:24:17
Příspěvky: 318
Jééé, asi jsem se špatně vyjádřila. Nemyslela jsem, že by si VŠECHNY učitelky musely dodělat VŠ vzdělání :!: :!: :!: To vůůůbec ne :!: :!: :!: :?

Mgr. Hana Pilařová píše:
další překážku v dodatečném studiu spatřuji v dojíždění a následném zajištění provozu MŠ, ne všichni mají příslušnou fakultu v solidní dojezdové vzdálenosti a ne každá školka si může dovolit postrádat pravidelně jednu čí více učitelek, protože studují


Přesně tak, to je taky jeden velký problém. Kdo zastoupí učitelku, která je na školení, studiu.

Opět se vrátím k Bílé knize, která uvádí:

:arrow: Prosadit a finančně zajistit vznik nového studijního oboru pro přípravu pedagogů předškolního vzdělávání a kompenzačních programů pro pedagogy z praxe. Rozvíjet i jiné formy dalšího vzdělávání v rámci pedagogických center.

Myslíte, že by učitelky MŠ využily takové kompenzační pragramy? A co by mohlo být jejich náplní?

_________________
Mgr. Marcela Zajícová


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Vzdělání na učitelku MŠ
PříspěvekNapsal: úte 03. kvě 2011 17:52:19 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pon 18. kvě 2009 10:59:11
Příspěvky: 1720
Ano .. v současné době studovat nemusí .. ovšem promítá se do výše platu. Jak tu již několikrát řekla Jana, není to od ministerstva zrovna šťastné řešení.

_________________
H.


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Vzdělání na učitelku MŠ
PříspěvekNapsal: úte 03. kvě 2011 19:00:41 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pon 18. kvě 2009 20:19:04
Příspěvky: 674
Moc jsem se nechtěla zapojovat do této diskuze, ale pokusím se. Mám SPgŠ s maturitou a učím už 30 let. Plně souhlasím s tím, že dnešní mateřiny jsou někde jinde (naštěstí), než kdysi, tudíž by v nich měly učit učitelky s VŠ vzděláním. Opravdu :!: I když si troufám říci, že bych se dnes kterékoliv z nich dokázala hravě postavit (to není chvástání, jen konstatování; byť nemám VŠ neustále se vzdělávám v oboru :geek: ). A teď přijde na řadu ona tolik diskutovaná otázka - která z nás by si zasloužila vyšší plat 8-) :?: Nikdy jsem se neprala o peníze, ale za stejnou práci, možná mnohdy i kvalitnější, mít plat nižší o několik tisíc mi přijde trochu nefér. Nemyslíte :?:

_________________
Bohunka T.


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 72 ]  Přejít na stránku: Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 8  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na: